• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Cryptoheros myrnae - płeć/ dobieranie się parki homo?

#1
Jak wiecie, mam "3+3" Cryptoheros myrnae, lecz wszystkie 3 "samice" nie wyglądają na czyste myrnae, a bardziej mieszanke z semptefasciatusem.

Zdjęcie
[Obrazek: p9030624.jpg]

To mnie nie boli, najwyżej się ich pozbęde.
Intryguje mnie zaś sprawa "samców" - o ile jestem pewien płci 2 ryb (dominant i chłopiec do bicia), to trzecia ryba zachowuje się i wygląda trochę na samice.
Ostatnio samiec dominant pływa z wspominanym trzecim samcem, zrobili podkop pod kokosem, a teraz ten trzeci samiec przebarwił się na typowe barwy godowe tego gatunku.

Wygląda to tak -

teraz zdjęcia

[Obrazek: p9150889.jpg]

[Obrazek: p9150888.jpg]

[Obrazek: p9151419.jpg]

Szczerze mówiąc powiedziałbym, że to para, ale po przeglądnięciu zdjęć w google zauważyłem jedną rzecz, a mianowicie to, że samice myrnae na płetwie grzbietowej mają "znamie" - [Obrazek: img04161jw.jpg]

[Obrazek: myrnae_broodcare.jpg]

Moja potencjalna samica tego nie ma - czy to znaczy, że mam parkę homo?
A może poprzez chów wsobny straciły swoje "znaki szczególne" ?

Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Nie wiem jak u większych pielęgnic ale u mnie, miałem np 2 samice A. rositae, które nie miały nawet cienia kropki na boku (gdzie u tego gatunku to był główny znaczek który charakteryzował samice) nawet podczas tarła. Natomiast miałem też samca, który właściwie do momentu gdy stał się dojrzały, miał cały czas kropkę i ewidentnie wyglądał jak ksiązkowa samica. Było to bodaj drugie i trzecie pokolenie blisko spokrewnione(bez mieszania), więc może to mieć jakiś wpływ, tak mi się wydaje.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Czasem samce, przybieraja barwy samic, zeby nie byc chlopcami do bica przez dominujacego samca. Moze tak tez jest w tym przypadku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Na zdjęciach widać nawet różnice w płetwach - ta "samco/ samica" ma mniej wykształcone liry, ale z drugiej strony nie jest jakoś widocznie grubsza, a z tego co wiem, to większość ryb z tego rzędu są w stanie się wytrzeć mając nawet mniej cm od moich.

Wiem, że samice semptefasciatum nie zostana same i bede musiał kupic samca, jakiś czas pokisić je w jakimś 70cm zbiorniku, póki nie bedzie regału i drugiego 100cm baniaczka.

Czekam na kolejne opinie.

EDIT: Znalazłem filmik parki i tutaj samica nie ma tego "znamienia"

No cóż, czekam dalej Smile
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Czasem jest spora zmienność wewnątrz populacji, i ryby tego samego gatunku nie muszą być identyczne. Ale na myrnae się nie znam. Choć nie wiem czemu myślisz, że masz krzyżówki?!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Sam nie wiem tak na prawdę, i wklejam tylko link do tematu na o moich/Pleya rybach na forum CRC:
http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic...=4&t=11514
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Piotrze, 2 samice wyglądają na czyste semtefasciatus i zostawie je sobie, kiedys moze jakiś samczyk mi wejdzie w łapki, ale tak jak mówie- ciekawi mnie fakt tej "pary" myrnae...

Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
No po przeczytaniu dyskusji na CRC też czuje się skołowany Big Grin W znaczeniu - że też nabrałem wątpliwości Wink

Ale ten temat też super, wiele cennych informacji wnosi:
http://translate.googleusercontent.com/t...Tb5x90AB_g
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Widzę w temacie zastój...

Przeglądam zdjęcia septemfasciatusów, a samice też mają tą charakterystyczną "plamkę" na płetwie grzbietowej.

W takim razie możliwe, że mam parkę myrnae, albo oba gatunki to jakieś nie czyste gatunkowo mieszańce.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Albo te ryby to mieszańce, albo po prostu kiepskiej jakości przedstawiciele jednego gatunku.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości