• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: CA Fishroom na strychu :)

#1
Ten rok będzie przełomowy jeżeli chodzi o moją pasję akwarystyczną Smile

Po kilku latach planowania ruszyła budowa mojego kącika akwarystycznego, początki były trudne bo czasu nie miałem zbyt wiele a równolegle musiałem kontynuować kilka rozgrzebanych realizacji w domu. Tongue Teraz jest już ten etap, który mobilizuje mnie bardzo mocno - dotarło zamówione szkło na akwaria Hura

To może w szybkim skrócie wyjaśnię o co dokładnie chodzi. Ponieważ w samym domu nie było zbytnio miejsca na rozbudowę akwarystycznego zaplecza a przez swoją głupotę wybudowałem dom bez piwnicy, czego do teraz nie mogę sobie wybaczyć, to postanowiłem wykorzystać poddasze Smile Konstrukcja dachu jest tak pomyślana, żeby na nieużytkowym poddaszu było można wygospodarować trochę przestrzeni na tzw. rupieciarnię. To właśnie część tej przestrzeni postanowiłem przerobić na fishroom.

Początkowo to miejsce na poddaszu wyglądało tak:
   

Musiałem zaczynać niemal od zera, trzeba było wydzielić "pomieszczenie" i dobrze je wyizolować, na takim poddaszu latem jest 60 stopni a zimą -10. O ile stawianie ścianek z płyt OSB było dla mnie przyjemnością to już ich ocieplanie wełną mineralną nie koniecznie - w zasadzie to ta wełna zniechęcała mnie i czasami zamiast iść na górę robić to wymyślałem sobie 1000 innych zadań żeby tam nie iść.

Tak wygląda teraz każda ocieplona ściana od tyłu:
   

Właśnie dzisiaj zrobiłem ostateczny porządek i pomieszczenie nabrało kształtu:
   

Plan jest taki - na przeciwległych ścianach powstaną akwaria, na jednej z nich dwa o wymiarach 310x65x55 czyli całkiem spore o pojemności 1000 litrów każde a na drugiej ścianie w wygospodarowanej wnęce wstawię na regale dwa mniejsze o wymiarach 80x50x40 - pewnie posłużą jako kotniki lub rezerwa dla poszkodowanych osobników.

Ściana na której będą dwa większe akwaria:
   
oraz szybka wizualizacja zbiorników Tongue
   

Przeciwległa ściana z wnęką na mały regalik:
   

Teraz szybciutko kilka rozwiązań technicznych, szczegóły będą opisywane w dalszej części relacji na bieżąco.
Duże akwaria nie będą posadowione na stropie bo zwyczajnie go nie ma, jest jedynie podwieszany sufit z GK w całym domu i warstwa ocieplenia Big Grin Akwaria będą zawieszone na wmurowanych w boczne ściany profilach stalowych. Małe akwaria to już łatwiejsze rozwiązanie bo nie stanowią takiego ciężaru i w zupełności utrzyma je regał wsparty na dolnych belkach i drewnianej podłodze fishroomu.

Jeżeli chodzi o same akwaria to te duże będą klejone z szyb 10mm. Filtracja będzie się składała z kilku głowic z gąbką - ilu jeszcze nie wiem, zacznę od 3szt i najwyżej będę dokładał kolejne. Filtracja wydawało by się skromna ale obsada na to pozwala oraz system ciągłej podmiany wody jaki planuję zastosować. Woda wodociągowa będzie wstępnie filtrowana w korpusach narurowych i będzie się lała w sposób ciągły do akwarium, przepływ oczywiście będzie dostosowany do potrzeb a nadmiar wody spływał będzie przez wycięcie w bocznej szybie.

To tyle w szybkim skrócie Smile

Aha, oczywiście obsada to AC Big Grin głównie Therapsy i Astatheros.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Następny z kącikiem akwa Big Grin Nie mogę się doczekać jak to ukończysz, a ty na pewno jeszcze bardziej. 

Liczę na dokładne relacje z budowy stałej podmianki, bo jak mało który aspekt techniczny bardzo mnie to interesuje Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Jak to mówią, jest plan trzeba działać. Czekam  na efekt końcowy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Oj kolego widze, że droga $$$$$ inwestycja sie szykuje Smile ile m3 zamierzasz trzymac na strychu ?Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ooo kolego Big Grin Cwaniak Jak ja się cieszę Tongue Jaką wysokość ma to pomieszczenie w najwyższym punkcie? No i rozumiem, że jakieś coś do siedzenia tam zaplanowałeś Big Grin Powiedz mi jeszcze jak rozwiązałeś kwestię wentylacji?
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Wentylacja praktycznie już jest, nie widać tego na zdjęciu ale na jednej ze ścian przeciwległej do tej z suporeksu przebiegają piony kominów wentylacyjnych, wystarczy wybić otwór i gotowe Smile Pomieszczenie w najwyższym miejscu ma niespełna 230cm, odnośnie siedzeń to jeszcze nic nie planowałem, wyjdzie w "praniu" i coś się wykombinuje. Muszę tam na jednej ścianie zmieścić system wstępnej filtracji z korpusami oraz kaloryfer, który zimą będzie ogrzewał pomieszczenie, miejsca zostanie niewiele, ale mnie to nie martwi, cieszę się jak dziecko i już teraz jak wchodzę do góry to patrzę na pustą ścianę i uruchamiam wyobraźnię Big Grin
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Super projekt, efekt na pewno będzie rewelacyjny.
Mam tylko nadzieję, że dom wybudowałeś już dawno temu i już osiadłSmile Ja bym się pękał dawać tam 2 tony wody ale budowlańcem nie jestem.

A jeszcze jedno pytanko. Czy na płytę OSB będzie dawał jeszcze kartonowo gipsową? Mam mały pawlacz w bloku i jak była tylko OSB to w lato od temperatury bardzo śmierdziało drewnem, po remoncie i pokryciu kartonowo gipsową już nie ma tego zapachu.
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dom waży plus minus 500 ton. Dwie mu różnicy nie zrobią. To tak jak by się bać 25 osób do domu zaprosić bo dom opadnie Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(29-03-2015, 23:47 PM)BlackWater napisał(a): Dom waży plus minus 500 ton. Dwie mu różnicy nie zrobią. To tak jak by się bać 25 osób do domu zaprosić bo dom opadnie Wink

Te dwie kwestie nie miały być razem. To że tony wody miałyby wpłynąć na osiadanie domu to jedno i to tak z przymrużeniem oka zapytałem. W Drugiej martwię się, że dwie tony na takim mocowaniu w ścianach.
Niby osobno a jednak razem Smile
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Wygląda to bardzo obiecująco, choć wizja ponad 2000 litrów nad głową, pobudza wyobraźnię Wink
Takie zbiorniki dają spore możliwości. Z niecierpliwością czekam na postępy prac.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości