• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pielęgnica widziana w książce

#11
Miałem umbee u siebie (ściągnięte z Niemiec). Dociągnąłem jednego do wielkości 20 cm z małym hakiem. Ryba na focie nie jest dla mnie umbee ani pod względem kształtu ciała, ani ubarwienia.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
(14-10-2011, 23:33 PM)dator napisał(a): Miałem umbee u siebie (ściągnięte z Niemiec). Dociągnąłem jednego do wielkości 20 cm z małym hakiem. Ryba na focie nie jest dla mnie umbee ani pod względem kształtu ciała, ani ubarwienia.

Ani dla mnie, jak napisałem, może faktycznie stwór nieopisany albo autor jest kłamcą. Na pewno ubarwienia nie można oceniać w rękach, każda wygląda inaczej niż w wodzie. Masz jakiś pomysł Darek? Według wszystkich informacji podanych przez autora wskazywałoby na umbee, reszta nie.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Jak nie umbee to co? Nie kojarzę innych takich stworów z okolic, które są wymienione w książce Dawida. Myślę, że wartoby założyć temat na forum CRC.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Cytat:Na pewno ubarwienia nie można oceniać w rękach, każda wygląda inaczej niż w wodzie. Masz jakiś pomysł Darek? Według wszystkich informacji podanych przez autora wskazywałoby na umbee, reszta nie.
Nie będę polemizował z autorem książki, czy też wykonawcą fotografii - to z pewnością profesjonaliści (chociaż dziwi fakt, iż nie zadali sobie trudu, ażeby pokazać najzwyklejszą, zdrową umbee, a nie jakiegoś mutanta). Trudno jest ocenić rybę wyciągniętą z wody, chociaż w tym przypadku widać, że jej proporcje ciała pozostawiają wiele do życzenia. Trzeba także pamiętać, że w naturze też bywają ryby zdeformowane, czy chore. Umbee, kiedy dorasta łudząco przypomina dovii, aczkolwiek szybciej i ładniej sie wybarwia (myślę tutaj o kształcie ciała - porównajcie dovii Arapaimy z tym potworkiem). Muszę przetrzepać moje fotki i odnaleźć umbee. Ale, niestety, nie mam pewności, czy je fotografowałem. Nawet, jeśli niczego nie znajdę, to jutro odbieram młodzież dovii i w tym roku - jak dobrze pójdzie - sprowadzę z Kolumbii umbee (będzie materiał porównawczy).

Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
(15-10-2011, 00:28 AM)dator napisał(a): Nawet, jeśli niczego nie znajdę, to jutro odbieram młodzież dovii i w tym roku - jak dobrze pójdzie - sprowadzę z Kolumbii umbee (będzie materiał porównawczy).

Darek, z całym szcunkiem, ale porównamy dopiero za parę latek Wink
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
(15-10-2011, 00:39 AM)qbsztyk1 napisał(a):
(15-10-2011, 00:28 AM)dator napisał(a): Nawet, jeśli niczego nie znajdę, to jutro odbieram młodzież dovii i w tym roku - jak dobrze pójdzie - sprowadzę z Kolumbii umbee (będzie materiał porównawczy).

Darek, z całym szcunkiem, ale porównamy dopiero za parę latek Wink

Kuba, to rośnie w oczachSmile. Po roku przekroczą spokojnie 20 cm, więc co - nie porównasz? Tym bardziej, że ubmee mogę nabyć już 10-13 cm (chociaż najprawdopodobniej zakupię mniejsze z uwagi na długi transport).
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
(15-10-2011, 00:45 AM)dator napisał(a):
(15-10-2011, 00:39 AM)qbsztyk1 napisał(a):
(15-10-2011, 00:28 AM)dator napisał(a): Nawet, jeśli niczego nie znajdę, to jutro odbieram młodzież dovii i w tym roku - jak dobrze pójdzie - sprowadzę z Kolumbii umbee (będzie materiał porównawczy).

Darek, z całym szcunkiem, ale porównamy dopiero za parę latek Wink

Kuba, to rośnie w oczachSmile. Po roku przekroczą spokojnie 20 cm, więc co - nie porównasz? Tym bardziej, że ubmee mogę nabyć już 10-13 cm (chociaż najprawdopodobniej zakupię mniejsze z uwagi na długi transport).

Darek ja cały czas zyję w świecie małych pielegnic Wink, ale żeby porównywać ( nawet jeśli bedą rosły 10cm na rok) to porównać będzie można dopiero za 5 lat(według autora) Wink
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
(15-10-2011, 01:05 AM)qbsztyk1 napisał(a):
(15-10-2011, 00:45 AM)dator napisał(a):
(15-10-2011, 00:39 AM)qbsztyk1 napisał(a):
(15-10-2011, 00:28 AM)dator napisał(a): Nawet, jeśli niczego nie znajdę, to jutro odbieram młodzież dovii i w tym roku - jak dobrze pójdzie - sprowadzę z Kolumbii umbee (będzie materiał porównawczy).

Darek, z całym szcunkiem, ale porównamy dopiero za parę latek Wink

Kuba, to rośnie w oczachSmile. Po roku przekroczą spokojnie 20 cm, więc co - nie porównasz? Tym bardziej, że ubmee mogę nabyć już 10-13 cm (chociaż najprawdopodobniej zakupię mniejsze z uwagi na długi transport).

Darek ja cały czas zyję w świecie małych pielegnic Wink, ale żeby porównywać ( nawet jeśli bedą rosły 10cm na rok) to porównać będzie można dopiero za 5 lat(według autora) Wink

Zgadzam się - za pięć lat też będzie można porównaćBig Grin.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Cytat:Coś widzę ciągnie Cię do tych stworów

No żesz, zgadza się Big Grin I to jakoś tak zupenie intuicyjnie - co mnie jakaś ryba na fotce zainteresje to okazuje się, że umbee, albo może umbee Wink
Cytat:No podobają mi się, ale Willem Heijns zaleca dla nich 7-metrowe akwarium

Dla jednej pary? Czy coś jeszcze można z nimi trzymać? Pewnie jakieś zbrojniki itp da rade?



___________________________

Dodam, że też nie jestem przekonany, że to umbee. Mi się wcale z umbee nie skojarzła. Co prawda umbee może kolorystycznie troche podobnie wyglądać, zwłaszcza wyłowiona z wody, ale im więcej fot umbee porównuje z tą moją która wkleiłem to... No np. płetwa grzbietowa: http://www.aquariacentral.com/forums/att...1240425235 - włączcie sobie te dwie foty i płetwe grzbietową porównajcie. Ale nie tylko to.

http://artedi.nrm.se/nrmfish/images/tCOL89111.jpg
http://fishbase.sinica.edu.tw/images/spe...umb_u0.jpg


Dobry pomysł z założeniem tematu na CRC!


edit:

A budową pyska, kształtem ciała i płetw mi troche festae przypomina: http://media.photobucket.com/image/nando...1fk8x6.jpg

Przynajmniej te które miałem okazje widzieć. Ale czasem na fotkach widzi się festy o zupełnie innym kształcie pyska itd. - widać jest spora zmienność wewnątrzgatunkowa. Może u umbee też jest taka zmienność?

Aha, temat na CRC już założony.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Dodam, że gdzieś tam czytałem, że faktycznie od czasu do czasu znajduje się nowe gatunki pielęgnic w tamtych regionach, np. doniesienia tylko o widzianych pojedyńczych egzemplarzach, które jest potem trudno potwierdzić, albo gatunki które czekają na opisanie, i akwaryści nic o nich nie wiedzą. Może wzięcie pod uwage, że to jest faktycznie jakiś nieznany gatunek nie jest takie głupie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości