• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Menu moich ryb.

#1
Na wstępie dziękuję Topielcowi za uruchomienie działu ŻYWIENIE PIELĘGNIC.

Przytoczę teraz treść posta, który był uprzednio w miejscu mało widocznym, w konsekwencji czego, nie uzyskałem żadnej odpowiedzi na postawione w nim pytania. Liczę na twórczą dyskusjęWink.

Najczęstszy skład menu w mojej hodowli.

ŻYWIEC
I etap życia narybku to oczywiście żywa artemia.
Z rozmiaru XL - dżdżownice.
Żadnym innym żywcem nie skarmiam (w przeszłości podawałem młode kijanki, ale później staw został zarybiony - część ryb nie za bardzo chciała je jeść, a niektóre gatunki spożywały je bardzo chętnie). Od dłuższego czasu dojrzewam do hodowli wazonkowca/doniczkowca, ale jakoś nie mogę się zmobilizować.

ŻYWA ZIELENINA
Liście mlecza, liście mlecza, liście mlecza. Uaru, vieje, herichthysy szaleją!

MROŻONKI
Z najmniejszej drobnicy dla maluchów preferuję czerwoną wrotkę.
Dużo z segmentu średniej wielkości zostało opisanych, więc nie będę się powtarzał. Z grubszych w rybim menu mam: stynkę, dyllies, małże (potwierdzam, że to dobry i chętnie przyjmowany pokarm), krewetki (różne, małe duże - jak leci). Krewetki, to wg mnie karma nad karmami - chętnie przyjmowana przez wszystkie ryby, zdrowa, pożywna, gruby/mały granulat, nie brudząca.
Wielokrotnie robiłem shrimp-mix na różne sposoby. Dorzucałem vibo-vit (nie pamiętam pisowni, smak bez znaczenia) dla dzieci i różne rybie witaminy w płynie. Wiązałem też różnie, białkiem kurzym, żelatyną, agarem.
Od czasu do czasu podaję ryby morskie (płaty, filety). Różne, poza pangą (zbyt tłusta).

SUCHE KARMY
Mam obecnie 5 karm Tetry (ProVegetable/Plus, Colour, Min, Discus, CichlidSticks). Kupuję je w 10l wiaderkach. Gorąco polecam zielone kapiszony, czyli ProVegetable.
Dodatkowo, Hicari dla pielęgnic. I oczywiście spirulina 36% Tropicala (chociaż ostatnio jej nie mam).

Napiszcie, czy namaczacie granulaty. Na ZOO-EXPO rozmawiałem z doświadczonymi hodowcami dużych pielęgnic (np. pawiookich), którzy tego nie robią. Tłumaczyli, że moczonych ich ryby nie lubią / nie jedzą.

Napiszcie też, jakie mrożone ryby konsumpcyjne podajecie, bo nie mam pewności, czy serwuję te najchudsze i najczystsze.

Gdzie najtaniej kupię karmy firmy Naturefood?
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Gdzie najtaniej kupię karmy firmy Naturefood?

Mała uwaga - ceny detaliczne są prawie takie same w całej PolsceSmile

Nie ma znaczenia gdzie kupisz. Najlepiej skontaktuj się z nami jako hodowca. Jesteśmy importerem tego pokarmu.

Marta


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Panga to prawie wszystko z tablicy Mendelejewa, nie radzę tego ani sobie ani rybom serwować. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(12-10-2011, 15:19 PM)Ruki napisał(a): Panga to prawie wszystko z tablicy Mendelejewa, nie radzę tego ani sobie ani rybom serwować. Wink
Ruki, trochę bardziej konstruktywnieWink - to które mrożonki kupować dla rozmiaru XXXL?

Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Darek,

nigdy nie podaję drapieżnikom pangi. Sama także jej nie jem, tak jak napisał Łukasz. Kupuje mintaja, morszczuka lub tilapię. To z mrożonych rybSmile

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(12-10-2011, 15:27 PM)dator napisał(a):
(12-10-2011, 15:19 PM)Ruki napisał(a): Panga to prawie wszystko z tablicy Mendelejewa, nie radzę tego ani sobie ani rybom serwować. Wink
Ruki, trochę bardziej konstruktywnieWink - to które mrożonki kupować dla rozmiaru XXXL?

Chude ryby morskie(wspomniany mintaj i morszczuk) i słodkowodne(okoń, sandacz).

Panga się nie nadaje z racji sposobu jej chowu(w większości przypadków karmiona jest odpadkami organicznymi oraz ściekami, faszerowana hormonami) oraz sposobu transportu i przechowywania(marynowanie chemią, glazurowanie lodem)

Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(12-10-2011, 14:58 PM)dator napisał(a): Napiszcie, czy namaczacie granulaty. Na ZOO-EXPO rozmawiałem z doświadczonymi hodowcami dużych pielęgnic (np. pawiookich), którzy tego nie robią. Tłumaczyli, że moczonych ich ryby nie lubią / nie jedzą.

Naturefood'a ja nie moczę i z tego co wiem,(gdzieś już to było poruszone) większość użytkowników tego pokarmu nie moczy. Moje ryby wcinają bez opamiętania (małe i duże). Innych granulatów nie używam Smile
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(12-10-2011, 14:58 PM)dator napisał(a): ŻYWIEC
I etap życia narybku to oczywiście żywa artemia.

Darek przez jaki okres karmisz narybek naupliusami artemii?

Tak przy okazji, artemia często jest traktowana jako skorupiak z pancerzykiem gdzie jest bezpancerzykowcem czyli nie posiada pancerzyka chitynowego dlatego też nie powinno się tego pokarmu stosować jako balast dla ryb roślinożernych, np. w hodowli ryb z Tanganiki.

Ja swoje ryby karmię przeważnie mrożonkami, zielenina jako pokarm naturalny dla roślinożerców oraz pokarmami sztucznymi. Kiedyś podawałem jeszcze pokarm własnoręcznie odłapany w różnego rodzaju oczkach wodnych, ale niestety oczka powysychały.

Pokarmy mrożone
- Mięsożercy - wodzień, artemia, czarna larwa komara, ochotka, kryl, gammarus, mysis, jaja krabów, zooplankton morski
- pokarmy balastowe (np. dla roślinożerców) - oczlik, dafnia.

Pokarmy naturalne pochodzenia roślinnego - sparzona sałata, szpinak, mlecz, parzone brokuły.

Pokarmy sztuczne - OSI (Artemia, spirulina, cichlids), Spirulina 36% Forte, Tetra ( Discus -podstawowy, Phyll, Rubin/Color), Hikari (plankton, Excel), Sera (Spirulina Premium, Flora).
Pozostaje kwestia moczenia czy też nie moczenia granulatów. Ja granulaty moczę. Chyba że granulat mini stosuje dla większych ryb i wielkość granulek jest dość mała w stosunku do wielkości pyszczka. Czasami odstępuję od tej zasady o ile wiem że granulat nie pęcznieje. Moczone granulaty należy odpowietrzyć.





Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
W sumie, to też napiszę dietę swoich ryb:

Żywe:
- naupliusy artemii podaję wszystkim rybom- od narybku po dorosłe osobniki. Podstawa diety moich ryb(o ile ją nastawię Wink)
- nicienie mikro- zastępstwo artemii dla narybku jak nie chce mi się jej postawić. Wink
- grindal- j.w.
- plankton- jak mam okazję połowić to daję rybom w olbrzymich ilościach, czasem jako 100% diety, IMHO najlepszy pokarm dla Apisto!
- doniczkowiec- dobry dla dorosłych, ale tylko okazjonalnie

Mrożonki:
- stosowałem regularnie mrożonki IchtyoTropic, ale ich jakość poszła tak w dół, że nie opłaca się jej kupować. Jak będę chciał kostki lodu to je sobie zrobię w zamrażarce. Wcześniej stosowałem:
- artemia- 70% diety moich ryb
- komar/wodzień
- cyklop- dla narybku
- wrotka czerwona i zielona- j.w.
- lasonogi i drobny kryll- największe Apisto oraz barwniaki

Sztuczne żarcie:
- moje ryby jedzą wyłącznie NatureFood(ostatnio dla testów podałem im jakieś żarcie dla pielęgnic Tropicala, nie ruszyły O maj gat ), Kristal XS je już nawet ledwie cm narybek, rośnie na nim znacznie efektywniej(!!!!!) niż na artemii.
- zbrojnikom podaję od tygodnia Algae Wafers Hikari Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
jeżeli chodzi o mnie to podaję rybom głównie granulaty Hikari, które zawsze moczę przed podaniem, pewnie nie jest to konieczne ale zawsze tak robię, z suchych pokarmów podaję jeszcze spirulinę OSI lub Tropicala

dodatkowo z mrożonek kryl, gammarus, cyklop i shrimp-mix własnej roboty

w sezonie odławiam cyklop lub rozwielitkę - co niestety z braku czasu zdarza mi się coraz rzadziej, za to często łapię owady typu ćmy, komary - ryby uwielbiają to, aczkolwiek muszą się tego nauczyć, czasami wygrzebię larwy mrówek

a z kupnego żywca to zazwyczaj wodzień
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości