• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Cribroheros rhytisma "Rio Lari"

#51
Przypominając całkiem udane zdjęcia Tongue pozwolę sobie pokazać na czym polegają różnice płci u tego gatunku. Nie są tak oczywiste jak u niektórych centralsów, bo samice nie mają czarnej plamy na płetwie grzbietowej, ale mają inne cechy, które od pewnej wielkości (ok. 10 cm) daja się już dość wyraźnie zauważyć. Na co patrzeć:

Na płetwie ogonowej, oraz na miękkich promieniach p. grzbietowej i odbytowej samica nie posiada czarnych kropek. Nie zawsze jest to jednoznacznie widać (zależy od światła) ale tutaj widać to dobrze. To jedyna cecha służąca do odróżniania płci u tego gatunku zamieszczona w oryginalnym opisie.

Poza tym, jakiś czas temu zauważyłem na boku samicy coś na kształt dodatkowej plamki bocznej. Nie ma tego żadna inna ryba, przy czym jedyna ryba, która może być jeszcze samicą jest chyba skarłowaciała i niestety nie widać u niej idealnych kolorów.


Załączone pliki Miniatury
   
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#52
Pięknie to pokazałeś - tak po mojemu Wink

A jak wygląda ta plama u samicy z drugiej strony?
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#53
Dobre pytanie, bo zwykle widzę ją z prawej strony Big Grin Ale wydaje mi się że jest podobnie, może trochę mniej wyraźna.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#54
Może jakaś aktualizacja?:-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#55
Nie ma co aktualizować, na razie bez zmian. Jak nano wyprowadzą młode to może trochę pozmieniam wystrój i to "zadziała" na ziemki.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#56
Być może popełniłem największy błąd w mojej karierze akwarysty, ale właśnie odłowiłem dwa średnie samce rhytisma. W 450 został samiec alfa, dwie samice i mały samiec. 

Poza tym odłowiłem parze nano młode, więc najbliższe dni mogą być gorące Wink Obiecuję, że będę miał na nie oko ale jak wiadomo - z centralsami nigdy nic nie wiadomo.

P.S. Po pomiarach średnich samców szacuję, że Alfa ma jakieś 20 cm długości Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#57
Tak doświadczony akwarysta jak Ty błędów nie popełnia:-)Trzymam kciuki żeby wszystko się powiodło gdyż bardzo podoba mi się ten gatunek i czekam na młode od nich:-)Jaki był powód tych roszad,wywołanie tarła czy coś innego?Dlaczego odłowiłeś średniej wielkości samce a zostawiłaś tego najmniejszego?Czyżby te samce najbardziej przeszkadzały dorosłym?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#58
(03-11-2017, 07:41 AM)schmeichel napisał(a): Tak doświadczony akwarysta jak Ty błędów nie popełnia:-)
To, że wie WSZYSTKO o pielęgnicach, nie znaczy, że ma doświadczenie Wink
Jak widać, teoria to nie wszystko Tongue
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#59
Niestety Kuna ma rację, ostatnio przez roszady w obsadzie straciłem wszystkie lentiginosusy, więc jakoś nie mam pewności co do tego swojego doświadczenia - ale próbować muszę. Trzymajcie kciuki Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#60
(03-11-2017, 10:54 AM)piotrK napisał(a): Niestety Kuna ma rację, ostatnio przez roszady w obsadzie straciłem wszystkie lentiginosusy, więc jakoś nie mam pewności co do tego swojego doświadczenia - ale próbować muszę. Trzymajcie kciuki Wink

A co z odpowiedzią na moje pytania?:-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości