• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Satanoperca acuticeps - tarło

#51
Witam, dzisiaj przeżyłem szok .. przyjemny ale szok ... Moje 6-7 cm S.acuticeps złożyły ikrę ...!!!!  Niesamowite, dokupiłem całe stadko 7 szt aby jak podrosną "sparowały" się z moją dużo większą samicą a tu  taki numer odwaliły ..Smile Z rej grupy już na początku wyłonił się samczyk , trochę większy niż pozostałe i nawet kiedyś widziałem , że smali cholewki do jednej z mniejszych rybek ale to jeszcze młodziaki więc nic nie oczekiwałem   - a tu dzisiaj patrzę a one złożyły ikrę pod korzeniem ....
Najpierw zauważyłem ,że jedna z małych rybek ma wysunięte pokładełko.. Myślałem że najadła się sporo i własnie zrobiła kupsztala .. a tu było tuż po tarle ...Smile Niesamowite, przecież one mają ze 6-7 miesięcy ...!

Coś w tym roku mnoży mi się nawet narybek ... może moje S.lilith są po prostu już za duże ..Smile Smile

Zobaczę co dalej , chyba zaryzykuję i zostawię im ikrę w spokoju, niech ten ich pierwszy raz dobrze się im kojarzy Smile , oby tylko prokurator się nie zainteresował ...Smile

Samiec w bojowych barwach nad miejscem złożenia ikry 

   

   

Samiec z samicą odganiają większą 3 razy od siebie samicę ...

   

Samiec twarzą w twarz z większą samicą  - widać różnicę wielkości ...
   
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#52
Szok. Nawet przyjmując, że acuticeps to najmniejsze satany, to tak wczesne tarło jest czymś zupełnie niespodziewanym. Ciekawe co dalej - trzymam kciuki oczywiście Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#53
Wow , ale numer , gratulacje - widać mają tam dobrze Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#54
ciekawe co z tego wyniknie Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#55
Marcin napisz jeszcze w jakich parametrach do tego doszło Smile .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#56
Witam, temp. 29 C , pH: 4.5 - 4.7 
Przewodność  - czysta osmoza

Dawałem im przez jakieś 2 miesiące prawie codziennie żywą dafnie ( mam ją w moim oczku) więć miały co skubać . 
Dwa dni temu zrobiłem podmiankę.

Co do ogółu to zauważyłem ,że S.acuticeps lepiej się mają w kwaśnej wodzie, chociaż w naturze spotyka się je w wodzie o ph nawet 7...

Pewnie zależy to tez od innych czynników ... Ja swoje s.acuticeps mogłem utrzymać w dobrej kondycji tylko w kwaśnej wodzie, przy pH wyższym od 6 dostawały dziurawicy i kończyły swój żywot szybko , nawet przy częstych podmianach ...

Ale Teraz , całkowite zaskoczenie .....
Zobaczymy czy przetrwają noc ..

Dodam tylko opis zbiornika :

Akwa 160x65x60 wys.
Są tam 8 x Satanoperca acuticeps
+  8x Biotodoma wavrini 
+ ( jako eksperyment ..Smile 2 pary Parosphromenus sp. bintan Blue line , które trą się regularnie w fiolkach po filmie fotograficznym , już mam 9 większych młodych od nich ..Smile )

Filtr - sump z gąbką _ keramzyt 
Napowietrzanie  - spływ filmowy ..Smile
+ Korzenie monstery która rośnie już tam od 5 lat...Od tego też czasu nie zmieniałem wystroju nie licząc aktywności ryb...( Demony przeorały dno ostro swego czasu)

Ogólnie akwa jest "low tech" i staram się nie ingerować w nie za bardzo , oprócz podmian wody oczywiście ...
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#57
Marcin, jak tam młode acuticepsy , przeżyło cokolwiek ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#58
Witam, ...całe trzy szt. Smile  A jeszcze nie wiadomo czy przeżyją kolejne dni .. 
Ciężka sprawa z tymi młodymi ..  Co prawda nie udało mi się wyhodować pierwotniaków na czas i podałem im nicienie mikro jako pierwszy pokarm ( co spowodowało gwałtowne pomniejszenie ich liczebności ..) ale pozniej widziałem że jadły . Niestety z dnia na dzień było ich mniej aż zostały trzy szt. a jeszcze wczoraj było 5 ... nie wiem o co chodzi ale przy następnym tarle postaram się bardziej... Zadnych pojemników tylko załatwie im osobne akwarium abym bardziej widział co się tam dzieje. Codzienne podmianki i takie tam. Chociaż teraz woda też kapie do tego pojemnika 24h/dobę więc o jakość wody się nie martwiłem ale ...
teraz wiem dlaczego w necie nigdy nie widziałem zdjęć malutkich S.acuticeps ..

Zobaczymy ...
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#59
Jest jakiś "myk", który determinuje rozwój mlodych S. acuticeps. Ryby podchodzą do tarła, ale wychów młodych jest trudny. Ale jak nie uda Ci się w akwarium to na wiosnę do ogrodu, gałęzie, liście w tym dużo peryfitonu i uda się Wink Już one tam wyskubią co trzeba Wink
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#60
Witam, dzisiaj młode wytarły się znowu. Samiec ten sam co poprzednio ale nie mam pewności co do samicy. Najprawdopodobniej również ta sama. Rybki trochę podrosły, szczególnie samiec . Ikrę złożyły w tym samym miejscu to ostatnio ale na substrat wybrały kawałek gąbki, który nie wiem jakim cudem znalazł się w akwarium..SmileTeraz samica wachluje ikrę i daje samcowi "kuksańce " aby wziął się do roboty i bronił terytorium. Tym razem mam już pierwotniaki wiec może uda mi się coś odchować...
   
   
   
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości