• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: moje pierwsze CA [375L] proszę o porady

#21
Dokładnie, niki i myrnae sę praktycznie w drodze od użytkownika soltarus, a trzeci gatunek to kwestia wyboru. Chętnie dokonał bym go  z tych zaproponowanych przez Ciebie ale do tego potrzebuje waszych "kontaktów" aby zdobyć te rzadsze Smile
Miodowe to trzeci wybór z dodatkowych, aczkolwiek jeżeli nie podacie mi namiarów na wspomniane przez Ciebie C. septemfasciatus i Archocentrus centrarchus to one wylądują w zbiorniku.
Dodatkowo cały czas poszukuję towarzyszących aby wypełnić toń jakoś ciekawie. Mam ładne gupiki Tongue nie typowo gatunki biotopowe ale myslę , że to przejdzie, ale do tego może coś w stylu ameki wspaniałej lub innej nietypowej ale "do zdobycia" rybki. Czekam na Wasze podpowiedzi i liczę że będzie z tego wybierać..
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
(15-01-2015, 18:32 PM)piotrK napisał(a): Nikaraguańskie, to ryby które przegrywają w naturze ze wszelkimi małymi agresorami typu zebry i bazalciki (Neetroplus nematopus). W naturze poza wspomnianymi zebrami występują razem z C. septemfasciatus i Archocentrus centrarchus. Może warto poszukać i stworzyć biotopowe akwarium, aniżeli kolejną mieszankę ryb z całego rejonu CA Smile

Co do wystroju to nasze układanie rewirów nigdy się nie sprawdza, po prostu dołóż na całe dno więcej różnej kamieni.
Niestety ale się bardzo z Tobą nie zgodzę. Zacznijmy od tego jak niki żyją w naturze. Owszem, mieszkają w wodach z wyżej wymienionymi gatunkami ale nie dopisałeś najważniejszego, że przez te właśnie gatunki są one wypychane w niżej położone miejsca, nie umieją obronić lepszych stanowisk. Baniak to nie jezioro aby można było łączyć niki z zebrami tylko dlatego, że w naturze razem żyją. W baniaku niki nie mają gdzie uciec. O tym bardzo fajnie pisze chociażby Uwe Werner Wink

Jeśli chodzi o wystrój, właśnie wyraźne rewiry są dobre, przy kupie kamieni bez granic ryby głupieją. Znów to samo powiem, baniak to nie jezioro czy rzeka. W naturze ryby mają gdzie uciec, mają wybór, lub żyją w dużo większym zagęszczeniu gdzie nie mają wyjścia i zajmują kamyk obok kamyka. Także w baniaku aby ryby się nie pozabijały możemy albo też mocno go przerybić i wtedy owszem, kamyczek na kamyczku obok kamyczka i żadnych granic, albo odpowiednio dobrać obsadę pod względem agresywności i ułożyć dla nich co prawda brzydsze ale wyraźniejsze rewiry.

(17-01-2015, 19:40 PM)piotrK napisał(a): Niestety nie pomogę z septemfasciatus i A. centrarchus, aczkolwiek ten pierwszy na pewno był w Polsce (w Warszawie). Czyli które w końcu gatunki masz zaklepane? Niki i myrnae? Jeśli tak, to sądzę, że miodowe dałyby radę.

Jeśli chodzi o septemfasciatus, to przecież one są niemal identyczne jak myrnae, krzyżują się łatwo. Czemu więc łączyć te dwa gatunki w jednym akwarium? O.o Za to miodowe to fajny pomysł Smile
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Cześć,

1. Sądzę, że z mojego posta wynika wyraźnie, że właśnie z powodu tego, że Hypsophrys nicaraguensis to słabi rodzice, nie należy ich trzymać z w/w zebrami, bazalcikami.

2. Nie napisałem, że septem należy łączyć z myrnae - napisałem tylko, że nie wiem, gdzie można je zdobyć.

Pzdr.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Co do pierwszego to też zrozumiałem aby ich nie łączyć z wyżej wymienionych powodów Smile
Ale 2 już mnie zmyliła jak mei i myślałem że mam ich poszukiwać Tongue

Co do rewirów itp to przy malawi testowałem różne ustawienia, zaczynałem od kontrolowanej obsady i skończyłem na przerybieniu.. obie metody mają swoje plusy i minusy.
W CA jednak pozostanę przy konkretnie określonych rewirach i tak też zmieniłem baniak aby sztucznie wykreować miejsca dla każdej z docelowych par pielęgnic, postaram się jutro pokazać jak to teraz wygląda.


mei
Cytat:Jeśli chodzi o septemfasciatus, to przecież one są niemal identyczne jak myrnae, krzyżują się łatwo. Czemu więc łączyć te dwa gatunki w jednym akwarium? O.o Za to miodowe to fajny pomysł [Obrazek: smile.gif]

Ładniej wyglądaja Archocentrus centrarchus więc jeśli jest jakaś szansa na nie to będzie to pierwszy wybór, septemfasciatus wykreślam z listy. Zawsze zostaną mi miodowe jeśli podacie sprawdzone źródło.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Ślepota starcza Big Grin Ja ciągle czytałam, że przebywają a nie przegrywają Tongue Wybacz Piotr Smile
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Witam.
Cierpię na chroniczny brak czasu dlatego nie było aktualizacji w wątku.
Poprzestało na tym, że w akwa pływają:
10 x cryptoheros myrnae (źródło soltarus) prawdopodobnie 3 panny+7
4 x Xiphophorus hellerii 1+2 + 1 narybek
Poecilia reticulata, nie wiem nawet ile
W innym zbiorniku dorastają Hypsophrys nicaraguensis które wylądują w głównym, też od soltarus'a Smile


Oglądając Wasze baniaki na forach doszedłem do wniosku że muszę zmienić wystrój swojego. Na dzień dzisiejszy wygląda on tak:

   

Muszę się podszkolić w robieniu zdjęć to dorzucę dokładne zdjęcia mieszkańców..

Jestem też w trakcie budowy hydroponiki ale to pokażę jak już ukończę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
I jak idą prace? Wink
Rolleyes Central America Buzki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Dzięki za zainteresowanieSmile
Praca przy hydro stoi bo zawodowa zajmuje za dużo czasu. Mam już elementy potrzebne-będą to 2 donice balkonowe, wzmacniane o długości 100cm, keramzyt ogrodniczy, orurowanie, a roślinki wylądują w koszyczkach do upraw wodnych. Nad akwa stoi też już drewniany stelaż pod hydro więc potrzebuję czasu na zakup roślin i sklecenie tego do kupyWink
Prawdopodobnie po tej zmianie powstanie akwa odkryte i zmienię też oświetlenie na led gwint gu10 bo mam już oprawy przygotowane do takiej konstrukcji.
Chcę wreszcie pokazać zdjęcia rybek bo ładnie się wybarwiają a i nie wiem czy ich zbytnio nie "pasę", niestety ten sam problem co z hydro plus brak umiejętności aby te ruchliwe bestie dokładnie złapać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
i gdzie foty?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Witam.
Życie leci za szybko, nie mam czasu na wszystko.
Hydro stoi i na razie roślinki się przyjęły i rosną, jeszcze kilka dosadzę-czekają na swoją kolej Tongue
Muszę jeszcze doniczki i dodatkową półkę pomalować a powinno wyjść znośnie.

   

Jakość nie powala ale nie umiem lepszych zrobić Smile

   
   
   


Tu filmiki, przepraszam za brak ostrości momentami,

młode niki: 


aktualne akwarium: 

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości