• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Obsada kilku zbiorników

#1
Witam

Może zacznę od tego że czas pozwolił mi wrócić do dawnej pasji , nie wiem czy oprócz postu powitalnego ten temat zamieszczam w odpowiedniej kategorii , aczkolwiek będę wdzięczny za rady , sprawa się ma tak posiadam aktualnie zbiorniki 1szt 80x30x30 i 4 szt 60x30x30 , jeden dochodzi z roslinami od prawie dwóch miesięcy , reszta czeka cierpliwie , uważam że sensowne jest zarybienie jednego baniaczka , pózniej przyjdzie pora na kolejne tym bardziej że chciałbym trzymać N.anomala , A.Tefe i A.Alenquer w tych 60 , różne publikacje czytałem , wiele jest sprzecznych i odmiennych w internecie na temat wymagań jeśli chodzi o wielkość zbiornika  ...

Pozdrawiam z Krakowa
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jasne jak słońce jest to że z takich zbiorników nie stworzysz baniaczków towarzyskich z 10 gatunkami ryb... ale jako akwaria jednogatunkowe powinny się sprawdzić. Przy pielęgnicach ważna jest powierzchnia dna, a nie litraż akwarium. Idealnie było by mieć zbiornik 5 cm niższy a np 5 cm szerszy ale dysponujesz takimi jakie podałeś. Nie wiem czy nie lepiej było by pomyśleć o gatunkach żyjących w parach a nie haremach (bo będzie ciasno) np Laetacara Dorsigera (bardzo polecam), Laetacara Curviceps czy Ramirezy
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dziękuję za odpowiedz , Akary również są moja słabością tak samo jak wiele gatunków Apisto , zwłaszcza Laetacara Araguaiae ale ją i dorsingera wybiłem sobie z głowy sam bo raczej są za masywne na zbiornik o dnie 60x30 (tak mi się wydaje) , natomiast Ramirezki hodowalem z powodzeniem kilkanaście lat temu jak nie było takiego wyboru jak teraz mamy , póki co poczekam na sugestie innych akwarystów co do pierwszego zbiornika który sobie cierpliwie czeka z delikatną herbatkąWink
Inną sprawą jest również obsada dodatkowa wyboru jakiegoś gatunku stadnego , myślę nad ok 10szt simulans , i tu wracamy do pkt. wyjścia czyli wielkości pielęgniczek tak ażeby obsada dodatkowa nie stała się pokarmem ...

Pozdrawiam
Jarosław
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Witam

Po dzisiejszych pomiarach  w zbiorniku mam;

Ph 6,5
Kh 2
Gh 3

Troszkę zdziwiły mnie te parametry dziś ( wcześniej nie pisałem o tym ) bo było 5,8 ph , jak pisałem wcześniej pierwszy zbiorniczek mam przygotowany od dwóch miesięcy (jeden z kilku jak wiecie) , przygotowany jest to pojęcie również względne bo w między czasie walczyłem z glonami , nawet nitkowce były(wygrałem) , nadal będę prosił o sugestie co do obsady ponieważ uważam że moja wiedza z zakresu akwarystyki po kilkunastu latach przerwy jest marna w stosunku do tego co prezentują tutaj pasjonaci z wiedzą , ja póki co jestem owszem pasjonat z wygnania aczkolwiek mam nadzieję że wiedza przyjdzie z czasem i Waszą pomocą , zbiornik mam nadal niezarybiony , mam również pytanie czy ktoś próbował robić kryjówki z gipsu i czy to nie wpływa negatywnie na odczyn wody , mam również chęć próby oprócz zagracenia zbiornika ( w ktorym i tak juz jest lekki chaos a'la nature ) tłem z kory , co o tym sadzicie ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Gips raczej będzie zatwardzał wodę i nie wiadomo co jeszcze z nią robił wiec tu stanowczo nie !
Tło z kory może być ciekawym elementem wystroju a dobrze zrobione może posłużyć za kryjówki i miejsce do żerowania dla ryb. Może wrzuć zdjęcie akwarium które "masz przygotowane" to będziemy mogli coś doradzić czy coś dodać czy usunąć itp. No i oczywiście określ się jakie ryby cię interesują bądź co byś chciał trzymać Smile

Jeśli chodzi o ph to sprawdź jeszcze raz czy nie było błędu lub czy nadal nie rośnie bo możesz mieć coś w akwarium co powoduje jego wzrost, chociaż przy takich wartościach twardości to trochę dziwne Uoeee
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Dzięki Qbek za zainteresowanie i zarazem cheć pomocy w moim powrocie do dawnej pasji , niechętnie ale zamieszczę zdjęcia , dlaczego niechętnie ? Ponieważ około dwóch lat zbieram wiedzę na temat Pielęgniczek w szerokim pojeciu , dwa metraż mieszkania a raczej pokoju w którym planuję kilka zbiorników o dnie 60x30 plus jeden większy mnie ogranicza a trzy , podchodzę do tematu powoli bo uważam że żywe stworzenia nie są zabawką , więc póki co zbiornik jak pisałem w poprzednich postach mam raptem zalany jeden i wstępnie przygotowany  , zdjęcie zamieszczę aczkolwiek daleko jeszcze do efektu finalnego , robię wiele rysunków i szkiców wystroju , takie moje przemyślenia idące z czasem , na dzień dzisiejszy wygląda jak wygląda ...

Pozdrawiam

Ponieważ dodawanie poprzez załącznik dla mnie nie działa zdjęcie umieściłem gdzie indziej .

[Obrazek: dsc01160.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Zacznę tak: na pierwszy rzut oka to akwarium kojarzy mi się z Azją, a konkretnie stado Razborek Klinowych w toni, Brzanka Titteya przyczajona pod krzaczkiem i na dokładkę Glonojad Syjamski na szybie - BAJKA - ale dla dziecka 7+. Na drugi rzut oka to konieczne są korzenie (najlepiej pół wanny i dwa wiaderka korzeni Big Grin), jakaś łupinka kokosa czy szyszka Olchy też nie zaszkodzi a nawet pomoże Tongue i będzie fajniusio Big Grin podłoże przemieszaj z piaskiem i też od biedy będzie dla Apisto lub innych pielęgniczek.

Generalnie jesteś na dobrej drodze Smile
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Szyby do zdjęć czyścimy i wody dolewamy Wink
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(21-01-2015, 00:23 AM)Qbek napisał(a): Zacznę tak: na pierwszy rzut oka to akwarium kojarzy mi się z Azją, a konkretnie stado Razborek Klinowych w toni, Brzanka Titteya przyczajona pod krzaczkiem i na dokładkę Glonojad Syjamski na szybie - BAJKA - ale dla dziecka 7+. Na drugi rzut oka to konieczne są korzenie (najlepiej pół wanny i dwa wiaderka korzeni Big Grin), jakaś łupinka kokosa czy szyszka Olchy też nie zaszkodzi a nawet pomoże Tongue i będzie fajniusio Big Grin podłoże przemieszaj z piaskiem i też od biedy będzie dla Apisto lub innych pielęgniczek.

Generalnie jesteś na dobrej drodze Smile
Wór szyszek olchowych i zgrabnych małych liści mam już od roku , jak również drewno się moczy cyklicznie , kore z mchami moczę osobno , równocześnie ogrzewając michę grzałką i 5-8h światła , zrobiłem tak dlatego że chcę zobaczyć czy nie wystąpią jakieś problemy typu pleśń etc etc , piasek mam o frakcji 0-3mm do piaskownicy ( sie wie że z atestem PZH ) Big Grinwięc myślę że to norma , jeśli zaś chodzi o temat roślin , dostałem wszystkie za darmo po przecince ok. dwóch miesięcy temu , podrosły pójdą do kogoś bo się las mały zrobił ...

Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(21-01-2015, 00:39 AM)Kierowca Bombowca napisał(a): Szyby do zdjęć czyścimy i wody dolewamy Wink
Dziwią mnie rady nie związane z tematem Szanownego Kierowcy który nic do tematu nie wnosi oprócz bzdurnego sarkazmu , a sam zadaje pytania w innych postach oczekując pomocy od innych akwarystów , pomijam fakt sypania można rzec kruszywa z podbudowy dla Apisto jak widziałem u Szanownego w pewnych postach ze zdjęciami , tak więc trochę szacunku jeśli nie do mnie to do ryb Wink ...Na przyszłość chcąc pokazać swoją wiedzę polecam się zapoznać z tytułem tematu i przeczytać wszystkie posty ...

Pozdrawiam Kierowców Bezpiecznych Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości