• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zambia 2014 - fotorelacja

#1
Chyba każdy, kto odwiedza to forum, chciałby zobaczyć swoje ulubione ryby w ich środowisku naturalnym. Jestem jednym z tych szczęśliwców, którzy mieli tę możliwość. Zawsze bardzo lubiłem oglądać zdjęcia z wypraw, a jako że sam niedawno taką odbyłem, zamieszczam kilka z nich tutaj, żebyście mogli przenieść się choć na chwilę w okolice Mpulungu nad jeziorem TanganikaSmile 

Nad jeziorem byliśmy dość krótko, tylko 5 dni. Było to w grudniu zeszłego roku. To teoretycznie pora deszczowa w tej części Afryki, ale mieliśmy sporo szczęścia i przez tych kilka dni nie spadła ani kropla deszczu. Mieszkaliśmy w Kalambo Falls Lodge, czyli ośrodku, który został wybudowany jeszcze w latach 90' przez Tobyego Vealla jako stacja połowowa pielęgnic, z której ryby były eksportowane do hobbystów w Europie. Do dziś infrastruktura pozostała nienaruszona, choć nikt tu już ryb nie wyławia. Teraz jest to ośrodek czysto turystyczny (choć kilka z betonowych zbiorników było zamieszkanych przez ryby).

Zdjęcia ryb robiłem podczas nurkowania z rurką, czyli raptem kilka metrów od brzegu. Najciekawsze gatunki, które widziałem, to Lobochilotes labiatus, Lamprichthys tanganicanus, Ophtalmotilapia ventralis i Mastacembelus sp. Królami skał są oczywiście trofeusy, eretmodusy i petrochromisy, szczelinowców i naskalników jest mniej. Choć chyba najbardziej pospolitym gatunkiem w wodach, w których nurkowałem, był Variabilichromis moorii (w tych okolicach są one zupełnie czarne). Największym przeżyciem było nurkowanie z butlą, ale wtedy nie miałem ze sobą aparatu.

Miłego oglądania. Jeśli macie jakieś pytania, chętnie odpowiem. Pełna galeria jest w linku, jako załączniki dodaję tylko część zdjęć.

https://picasaweb.google.com/10341630221..._Sf59fx3AE


Załączone pliki Miniatury
                                                                               
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
dzięki za wrzutę, miło się ogląda
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Rewelacja! No i świetne zdjęcia, również te "nadwodne" bo oddają klimat miejsca. Nie będę ukrywał, że po prostu zazdroszczę Smile Masz jakieś podwodne filmy? Chętnie bym obejrzał! Skoro to Toby Veall's to trzeba było przywieść jakieś ryby ze sobą Big Grin W artykułach o wyprawach nad Tanganikę z Lat 90. bardzo często pojawia się nazwa tego miejsca, to swego rodzaju legenda Smile

P.S. Masz PW Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Znów mi powieka dryga Smile 
Przewaga Tanganiki na Wiktorią to ta przejrzystość wody. Poczuć ten klimat bezcenne.
Piotrek Ci już pewnie napisał o relacji do Cichlidae Magazyn? Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(09-01-2015, 19:11 PM)Sendog napisał(a): Piotrek Ci już pewnie napisał o relacji do Cichlidae Magazyn? Wink
Cwaniak
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(09-01-2015, 19:53 PM)piotrK napisał(a):
(09-01-2015, 19:11 PM)Sendog napisał(a): Piotrek Ci już pewnie napisał o relacji do Cichlidae Magazyn? Wink
Cwaniak
Cwaniak
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Świetna fotorelacja, niby nie tak wiele zdjęć a ukazuje i wodę i życie mieszkańców. Jest też kilka ujęc łamiących utarte wyobrażenia o tych wodach np tropheus w otoczeniu jakiego rogatka - na takie akwarium posypała by się krytyka, a tu proszę Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
No pięknie Smile na żywo faktycznie można zaobserwować jak to wszystko hula Big Grin
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Mam kilka podwodnych filmików, ale nie będę ich publikował, gdyż niewiele na nich widać. Jako że te ujęcia nagrywane były w wodach przybrzeżnych, są bardzo niestabilne ze względu na fale. Cieszę się, że zdjęcia się podobają!Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Dawaj te filmy Nerwus... Na bank coś ciekawego na nich zobaczymy
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości