• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Sciaenochromis fryeri

#1
Witam Smile

Piekny samczyk...
[Obrazek: S7301197.jpg]

Inkubujaca samiczka wraz ze swoim dzidziusiem...
[Obrazek: S7301434.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Wow to pierwsze zdjęcie przecudneWink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Czekałem, aż je ktoś tu pokaże, moje ulubione ryby z Malawi. Ten Twój to dzikus, czy młodzik, że nie ma tego białego pasa na łbie? Śliczna ryba.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(08-10-2011, 09:27 AM)lukhil napisał(a): Wow to pierwsze zdjęcie przecudneWink

Dziekuje lukhil Blush

(08-10-2011, 11:00 AM)piotrK napisał(a): Czekałem, aż je ktoś tu pokaże, moje ulubione ryby z Malawi. Ten Twój to dzikus, czy młodzik, że nie ma tego białego pasa na łbie? Śliczna ryba.

Witaj piotrK Smile
Ten moj to byl jeszcze dzieciak i do tego brutalny bo zatlukl mi jedna samiczke Undecided
Ale masz racje....to przepiekna rybka...te kolory ehh... Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Piękna ryba oraz fotka.
Ja też jak miałem krótka przygodę z Malawi to je hodowałem. Warto może dodać że nazwy handlowe jakie kiedyś obowiązywały do tego gatunku to Haplochromis jacksoni oraz Haplochromis ahli. Ja kupowałem je jako te pierwsze.
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(08-10-2011, 12:32 PM)rufus napisał(a): Piękna ryba oraz fotka.
Ja też jak miałem krótka przygodę z Malawi to je hodowałem. Warto może dodać że nazwy handlowe jakie kiedyś obowiązywały do tego gatunku to Haplochromis jacksoni oraz Haplochromis ahli. Ja kupowałem je jako te pierwsze.

Witaj Rufus Smile
Dzieki!
Z tego co pamietam Haplochromis ahli lub Sciaenochromis ahli rozni sie od Sciaenochromis fryeri.To sa dwie inne ryby ale sa podobne do siebie.
Musialbym pogrzebac w moich notatkach i sie upewnic.
Jak znajde fotki ahli to wkleje je tutaj.
Juz znalazlem Wink

Samiec...

.jpg   S.ahli_m.jpg (Rozmiar: 57.24 KB / Pobrań: 302)

Samica...

.jpg   S.ahli_f.jpg (Rozmiar: 59.99 KB / Pobrań: 300)

Zdjecia pochodza z tej stronki http://www.malawimayhem.com/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Zgadza się. S. fryeri i s. ahli to dwa różne gatunki. Różnice u dorosłych samców widoczne są z daleka. Fryeri jest mniejszy (15cm) i ma biały pas biegnący przez czoło, do końca płetwy grzbietowej (stąd nazwy handlowe: "iceberg", "irokez"). Ahli (20cm) jest jednolicie ubarwiony i ma tzw. rzymską szczękę (nie wiem, jak to opisać - chodzi o uwydatnioną wysokość szczęki). Samce fryeri, to dla mnie jedne z najpiękniejszych przedstawicieli utaki (w mojej galerii znajdziecie foty tarlaków i ich potomstwa).
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8

a oto moje fryeri z dawnych lat, niestety nie mogę odszukać jeszcze zdjęć samic a nie miałem wtedy jeszcze cyfrówki i zdjęcia gdzieś się zawieruszyły

   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(08-10-2011, 12:54 PM)peterek napisał(a): Z tego co pamietam Haplochromis ahli lub Sciaenochromis ahli rozni sie od Sciaenochromis fryeri.To sa dwie inne ryby ale sa podobne do siebie.

w poczatkach lat 90- tych Malawi traktowałem raczej rozrywkowo. Fakt, nie wnikałem za mocno w nazwy i tak mi ryby sprzedali. Staram się jednak dociekać co u mnie pływa w akwarium i stąd pamiętam że był "konflikt" nazw. Sprawdziłem na Fishbase i te nazwy które podałem są synonimami Sciaenochromis fryeri, obowiązującej obecnie nazwy zaproponowanej przez Ad'a Konings'a w 1993 roku. Czyli w tamtym okresie jak sie domyślam mogły występować pod różnymi nazwami. Z tego co widzę jest Sciaenochromis ahli jako "new combination ". Inna nazwa to Electric blue hap . Rzeczywiście ten ma delikatną pręgę na czole.



Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Panowie...czy to fryeri,ahli czy electric blue to niema takiego znaczenia teraz Wink gdyz ta ryba jest przepiekna jak pokazal nam to na swoich swietnych fotkach Filas Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości