• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: akwarium 375 litrów | obsada

#21
1. Oświetlenie:
albo 3x GU10 LED np 4,5W
albo 3x naświetlacz LED 10W
albo 1-2 LEDy plus świetlówki liniowe, np 2x18W T8 z czego jedna 6500K a druga 15000K (taki wariant ja osobiście bym polecała najbardziej bo świetlówki ładnie oświetlą i wybarwią ryby a ledy zrobią naturalne cienie i refleksy)

2. Podłoże: piasek do piaskownic z obi (firmy ZEW lub SOBEX) plus trochę żwiru kwarcowego o różnej granulacji. Kamienie ze składu kamieni ogrodowych Smile

4. Tło.. No to jak już wolisz, może być naklejona czarna folia, może być skrzynkowe za baniakiem, może byc zgnieciony brystol brązowy czy czarny czy piaskowy. W ogóle to widzę, że masz baniak profil a nie prosty. Postaw szkło profilem do tyłu, fajny efekt głębi będzie a od przodu zostanie Ci piękna prosta szyba, lepiej obserwować i robić zdjęcia Smile

5. Filtr.. Może budowa HMF? Ja polecam, dla mnie super rozwiązanie Smile A grzałka to najpierw sprawdź czy Ci w ogóle będzie potrzebna. Ja np. mam na tyle ciepłe mieszkanie, że w żadnym baniaku nie potrzebuję grzałki.
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Miałem Rocio w 200x50 z meekami, młodymi nikaraguańskimi, dojrzałą parą nanoluteusów i czymś czego teraz nie pamiętam - do tarła podchodziły tylko Rocio. Raz nieudane gody miały nano. Meeki próbowały coś, ale na sam widok Rocio do niczego nie dochodziło.
Układ Rocio, nano i meeki w 150x50cm - sytuacja taka sama jak w przypadku wcześniejszym.
Przeniosłem nano do nikaraguańkich - tarło po tygodniu od zmiany - po 9 miesiącach bez. Para nano i para nika ładnie razem egzystuje w 150x50- wycierają się praktycznie jednocześnie - jednak kiedy nano mają rozwód po tarle nika stają się demonami na czym cierpi samica nano. Zamierzam wprowadzić tu jeszcze parkę Cryptoheros do rozproszenia uwagi w zbiorniku.
Sytuacja kiedy nano mają młode a niki jeszcze nic jest spokojniejsza- te ostatnie siedzą w swoich rewirach.
Meeki plus Rocio - 150x50 - meeki zapadły się w sobie. Dodałem A. siquia -meeki jeszcze bardziej zapadnięte- siquia przejęły rewir meekom - te ostatnie pomimo swojego miejsca gdzie mają spokój nie podchodzą do tarła.
A siquia i Rocio to dobre połączenie - jednak widać respekt przed Amatitlania i początkowe poddanie się im.
Meeki - 150x50 - para samotnie pozostawiona w zbiorniku - pierwsze tarło po niecałych dwóch tygodniach. Pierwsze u mnie w ogóle od listopada 2013.
Rocio - cutteri - stadko młodych 5cm Paratheraps - 150x50 - Rocio mają obrany rewir, cutteri rządzą się, ale brak im terytorium - aranż posiada jedno rasowe miejsce tarliskowe - generalnie spokój,ryby w nastrojach godowych.Teraz patrz - dodaje tam parkę siquia - ryby bez nastrojów godowych - książkowe przerybienie - ryby bez jakichkolwiek zachowań - ławicowce. Zobacz jak zmienia się rozkład agresji i samopoczucia ryb. To są takie małe różnice że nie można nic przepowiedzieć.
Na Twoim miejscu próbowałbym docelowo zestawić Rocio plus 6-8szt meek. Jednak czy to się powiedzie? Tego nikt Ci nie może zagwarantować - te same ryby, ten sam układ, zbiornik o takich samych wymiarach - ryby w pierwszym żyją zgodnie, a za parę godzin w kolejnym szkle agresja i brak możliwości połączenia tych samych osobników razem.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
chyba jednak obsada będzie taka:

6 x Archocentrus multispinosus

6 x Hypsophrys nicaraguensis

6 x Thorichthys meeki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
(05-01-2015, 01:25 AM)mei napisał(a): 1. Oświetlenie:
albo 3x GU10 LED np 4,5W
albo 3x naświetlacz LED 10W
5. Filtr.. Może budowa HMF? Ja polecam, dla mnie super rozwiązanie Smile A grzałka to najpierw sprawdź czy Ci w ogóle będzie potrzebna. Ja np. mam na tyle ciepłe mieszkanie, że w żadnym baniaku nie potrzebuję grzałki.

Ad 1 - mei co tak jasno. ja w 150 cm mam 2x10W naświetlacze. 
Ad 5 - pełna zgoda. zima czasami włączam grzejnik na noc Wink

PS
Pozwolę sobie na małe podłączenie pod temat.
mei, Rafał - co sądzicie o połączeniu rocio + salvini (w 375 l). Obecna moja obsada ma się nieźle (choć przydały by się już dzikie miecze, których niecierpliwie wyczekuje). Ale za jakiś czas, naturalnie zaczną się rybcie wykruszać. 
Pozdrawiam Rysiek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
(05-01-2015, 01:25 AM)mei napisał(a): 4. Tło.. No to jak już wolisz, może być naklejona czarna folia, może być skrzynkowe za baniakiem, może byc zgnieciony brystol brązowy czy czarny czy piaskowy. W ogóle to widzę, że masz baniak profil a nie prosty. Postaw szkło profilem do tyłu, fajny efekt głębi będzie a od przodu zostanie Ci piękna prosta szyba, lepiej obserwować i robić zdjęcia Smile

5. Filtr.. Może budowa HMF? Ja polecam, dla mnie super rozwiązanie Smile A grzałka to najpierw sprawdź czy Ci w ogóle będzie potrzebna. Ja np. mam na tyle ciepłe mieszkanie, że w żadnym baniaku nie potrzebuję grzałki.

Ad 4.Niestety mam tyle miejsca ile mam, a zależało mi żeby była jak największa funkcjonalność wokół zbiornika po bokach i stąd panorama będzie musiała zostać z przodu. Najchętniej to bym sobie zrobił od razu akwa ponad 500 litrów, ale nie da rady.

Ad 5. Hmm tak odpowiedno zbudowany filtr wystarczy i spełni rolę napowietrzacza? Jaka temperatura wody będzie optymalna do trzymania tych gatunków? W mieszkaniu mam stałą temperaturę 21 stopni.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
24 zimą. Latem możesz wyłączyć grzałkę i pilnować żeby woda nie miała okresowo więcej niż 27*28 stopni :-)
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Co tak jasno? Tongue Ja mam właśnie 2 naświetlacze 10W w 100cm i mi kurde za ciemno jest. Tzn, baniak wygląda fajnie, są strefy cienia, są jasne strefy, ogólnie strasznie ciemno nie jest ale dla mnie za ciemno, ryby mimo wszystko wyglądają jakby ciągle w cieniu pływały. No i trudno się foty robi. W dłuższym baniaku byłoby to samo. Ogólnie też wystarczyłoby moim zdaniem samo 1-2 ledy plus jedna 18W ale.... Ciągle mam w pamięci jak pięknie moje ryby wyglądały przy połączeniu dwóch świetlówek właśnie 6500K i 15000K, cudownie się wybarwiały w takim świetle. No a dodatkowe ledy to tak jak mówiłam tylko dla refleksów.

Jeśli chodzi o połączenie rocio i salvini.. Trudno mi powiedzieć, takiego połączenia nie miałam okazji testować ani obserwować. Z tego co się czyta, to salvini to tacy mali mordercy których się daje albo same albo do większych baniaków i ryb.
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
(05-01-2015, 14:53 PM)rysib napisał(a): PS
Pozwolę sobie na małe podłączenie pod temat.
mei, Rafał - co sądzicie o połączeniu rocio + salvini (w 375 l). Obecna moja obsada ma się nieźle (choć przydały by się już dzikie miecze, których niecierpliwie wyczekuje). Ale za jakiś czas, naturalnie zaczną się rybcie wykruszać. 

Ostatnio sam zasięgałem języka odnośnie salvini. Mam w największym akwarium układ młodych jeszcze, lecz prawie dojrzałych salvini.. Z breidohri układ nie polecany, a jednak to duże i mocne ryby :-) Mady haze bo o nim mowa polecił mi zestawienie salvini z herichthys lub mocną vieja. Jak widać to nie aniołki :-) Oldmobil opisywal jak jego para władała całym akwarium 150*50 :-) Nie mówiąc o tym że zapuszczały się w ton tylko po to żeby spuścić komuś łomot :-) Piękne i diabelskie ryby.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Szkoda, bo salvini jak piszesz są piękne i myślałem że choć roćki dadzą sobie z nimi radę. Może rzeczywiście zamiast tych "cichych i spokojnego serca" rocio dać w przyszłości Herichthys cyanoguttatus lub H. carpintis.Tylko czy standardowe 375 l  nie jest jednak przymałe?
Pozdrawiam Rysiek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Możesz mieć i nieustanną wojnę, ale też zupełny spokój - tego nie da się przewidzieć przy tych rybach. Moim zdaniem Salvini to ryby które można trzymać z innymi, ale w bardzo dużym akwarium, minimum 1000-litrowym. I to nawet lekko przerybionym [sic!]. Wtedy istnieją większe szanse na spokój i zrelaksowaną obsadę. Może Rocio i Cryptoheros spilurus? Te ostatnie są dostępne już na forum Wink i bywają spotykane razem w naturze.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości