• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [1500l] [CA] Underwater forest

#11
Jak dla mnie zbyt duża zupa. No i te efasciatusy wśród ryb z CA ;/
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Fajne akwarium, na pewno jest na co popatrzeć Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Zwinniki wpuściłem na próbę aby zobaczyć czy coś przetrwa konfrontację z dużymi pielęgnicami. Jak się okazuje dają radę ale nie obyło się bez strat z pierwotnie wpuszczonych 15 szt. albino pozostało tylko 8 szt. a o dziwo z o wiele mniejszych standardowych zwinników nie ubył ani jeden. W tej chwili pływają po całym akwarium i są ignorowane przez pielęgnice,

Odnośnie spraw technicznych dot. wykonania akwarium to upływie półtora roku funkcjonowania akwarium myślę że była to trafna decyzja odnośnie doboru materiałów i wykonania zbiornika w tej technologii. Jedyne co bym zmienił to wzmocnił konstrukcję (zwiększenie kantówek tworzących szkielet wewnątrz akwarium ) tak aby nie było konieczne wstawianie wzmacniających pasków sklejki na górze akwarium. W tej chwili nie jestem pewny na 100% że gdybym zdemontował je nie miałbym pewnego dnia niemiłej niespodzianki w postaci pękniętej szyby. Przez wzmocnienia nie mam możliwości np. wstawienia jednego dużego korzenia który wpasowałby się w całą tylną ścianę akwarium.
 Moim największym błędem było wykonanie w akwarium zbyt małej lewej komory w której ukryta jest cała instalacja dolotowa do filtrów. Na tą chwile nie jestem wstanie schować tam wewnętrznego filtra mechanicznego ( widoczny w lewym rogu akwarium). To będzie pierwsza rzecz która będzie skorygowana w konstrukcji akwarium.  

Filtracja spisuje się znakomicie. W najbliższym czasie planuje dołożenie następnego kubełka i reorganizacje przyłączy wszystkich filtrów do pompy. Na tą chwile podczas podmiany wody muszę wypinać jeden z filtrów i podłączyć źródło czystej wody a co za tym idzie często mam wtedy problemy z zapowietrzaniem się pompy napędzającej cały układ.

Z sugestią dot. fotografowania moja obecność przy szybie nie kojarzy się rybom z jedzeniem raczej z natury są bardzo ciekawskie. Oznaką „zaraz będzie żarełko” u mnie jest podniesiona tylna część pokrywy akwarium.

Pearsei nie tworzą zgranej grupy zapewne związane jest to iż standardowa odmiana tworzy dominującą dobraną parę i broni swojego skrawka akwarium przed pozostałymi pearsei ( było tak też gdy posiadałem 6 szt. tego gatunku)

Pley proszę rozwiń wypowiedź „zbyt duża zupa” odnosi się ono do zbyt dużej liczby ryb czy gatunków.
Co do efasciatusów to wylatują za 2 tygodnie (muszą poczekać aż znajomy postawi większy baniak) notabene nie znam większego roślinożercy niż ten gatunek. Każda próba umieszczenia jakiejkolwiek rośliny kończyła się tym że objadały je do korzeni.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Zbyt duża ilość ogólnie. Ja rozumiem, że to aż 1500L, ale mimo wszystko moim zdaniem ryb jest za dużo optycznie.
Zwłaszcza, że w dużej mierze masz "krowy". 

Planujesz jakieś zmiany pod tym kątem czy raczej zostawiasz wszystko ?
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Oprócz efasciatusów podana w poprzednim moim wpisie lista gatunków będzie stanowić obsadę docelową.
Po za tym  jak wspomniał piotrK podczas robienia zdjęć praktycznie wszystkie ryby podpłynęły do szyby stwarzając sztuczne zagęszczenie. Uwierz mi gdy rozpłyną się po akwarium nie wygląda tak „strasznie zupowato” jak na zdjęciu. Wiem że zgodnie z dzisiejszymi trendami należałoby umieścić dwie pary pielęgnic w akwarium 2000 litrów, ale nie dajmy się zwariować (oj naraziłem się pewnie co niektórym tym stwierdzeniem).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
(04-10-2015, 19:36 PM)dempsey napisał(a): Uwierz mi gdy rozpłyną się po akwarium nie wygląda tak „strasznie zupowato” jak na zdjęciu. Wiem że zgodnie z dzisiejszymi trendami należałoby umieścić dwie pary pielęgnic w akwarium 2000 litrów, ale nie dajmy się zwariować (oj naraziłem się pewnie co niektórym tym stwierdzeniem).
Nie przesadzajmy, niech będą 3 pary Big Grin

Jeżeli już o tym piszemy to podpowiem, że jakbyś oddał bocourti i niki to miałbyś 100% biotop - wszystkie pozostałe gatunki spotykają się w naturze w rzekach i jeziorach południowego Meksyku. Oczywiście nie licząc zwinników Wink

P.S. Dzięki za wypowiedź odnośnie techniki. Rozumiem, że kiedyś będzie mały "remont", żeby usprawnić to i owo Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Mam tego świadomość ale nie mam możliwości postawienia następnego tej wielkości akwarium i próbowałem znaleźć tzw przysłowiowy złoty środek. Wiem że dla co niektórych "ortodoksyjnych" akwarystów (o ile tacy istnieją) takie rozwiązania odnośnie obsady jest nie do zaakceptowania.
Zdobycie bocourti wymagało trochę zachodu a z racji tego iż to wspaniałe ryby pozbycie się ich na dzień dzisiejszy nie wchodzi w rachubę. Być może w przyszłości zmienię obsadę na inny biotop.


Mam nadzieję że wygospodaruję trochę czasu i to "kiedyś" nastąpi najpóźniej do końca roku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Nie dziwię ci się, że nie chcesz oddać bocourti. Pisz co jakiś czas jak się sprawy mają w akwa.


A jak twój niegdysiejszy cel, J. Wiktorii? Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Moim zdaniem akwarium z mniejszą liczbą olbrzymów, tak jak to zrobił Soltarus http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=6058&page=3 wygląda o wiele przyjaźniej, obserwacje lepiej się prowadzi. Nie mógłbym się skupić przy akwarium z tak dużą liczbą wielkich ryb.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
U Soltiego ryby jeszcze młode. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości