• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [1500l] [CA] Underwater forest

#1
Witam wszystkich chciałbym przedstawić finalną aranżację mojego akwarium. 

Wymiary 185x122x73 / 1450 l.  netto
Konstrukcja akwarium wykonana ze sklejki szalunkowej, żywicy epoksydowej i maty rowingowej
szyba przednia 19mm OptiWhite
Oświetlenie – naświetlacze led 2 x(10W+20W) niedługa zmiana na 4 świetlówki led
Filtracja – 4 kubełki własnej konstrukcji napędzane pompą CO + 2 głowice z przepływem 1200l/min (jako mechanik i do wymuszania obiegu wody)
ogrzewanie -
                  1x EheimJager 300W
                  1xAquaT 500W
Podłoże – 160 kg piasku do piaskownic zakupionego w OBI
Tło z łupa - około 60 kg


Obsada: do częściowej redukcji.
cichlasoma persei - 6 szt.
Rocio octofasciata - 4 szt.
Hypsophrys nicaraguensis - 7 szt.
Aequidens pulcher - para
heros severum red gold - 4szt.
heros severus green - 6 szt.
Paratheraps melanurus Blue Spot - para
Thorichthys ellioti - para
Cryptoheros sp. "Honduran Red Point" - para

Niedługo dojadą 4 szt. Cichlasoma bocourti


Zastanawiam się czy nie dodać jakiegoś gatunku rozpraszaczy – mile widziane propozycje
   
   
   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Takie możliwości...
Taki fajny zbiornik...
Taka zupa...

Nie uważasz, że nawet po usunięciu całego SA nie jest to przymały zbiornik na tyle gatunków? Nie wolisz pójść w mniejszą ilość ryb?

Aranż mocno... Taki PołudniowoAmerykański, ale fajny Smile. Ogólnie optycznie zbiornik jest świetny. Masz może zdjęcia z jego budowy? Bo chyba nie pokazywałeś na forum.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Nie będę ukrywał, że liczyłem na ryby z j. Wiktorii, tak jak to planowałeś na początku, ale przecież to dopiero początek zabawy z takim litrażem, pewnie będziesz miał różne pomysły Smile

Dobrze dobrane drewno, widać, że duży litraż Cię nie pokonał Wink

Myślę że z taką obsadą towarzystwem mogą być tylko Astyanaxy albo inne duże kąsacze, a to i tak po zredukowaniu pogłowia pielęgnic, bo inaczej będzie za gęsto.

Może wrzuciłbyś fotografie filtracji i w miarę czasu i chęci podzielił się doświadczeniami ze sklejką?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Smile 
Hmm... obawiałem się komentarzy z cyklu zupa rybna itp.. Fakt ryb jest dużo ale jak wspomniałem nie obędzie się bez redukcji obsady. Co do docelowej obsady to planuję pozostawienie:
cichlasoma persei - para 
Rocio octofasciata - para 
Hypsophrys nicaraguensis - para 
heros severum red gold - para
heros severus green - para.
Paratheraps melanurus Blue Spot - para
Cryptoheros sp. "Honduran Red Point" - para  (co do pozostawienia tego gatunku jeszcze się zastanowię)
Cichlasoma bocourti - tutaj pozostaną 4 szt. a to tylko ze względu na dostępność

Ewentualnie proszę o propozycję obsady z w/w gatunków.

Być może to nadal zupa rybna ale obawiam się jednak gdybym pozostawił tylko po jednej parze z trzech gatunków to po niedługim czasie pozostałaby tylko jedna.

Co do relacji z budowy to planuję przedstawić ją jak tylko będę miał więcej wolnego czasu, mam nadzieję że nastąpi to najpóźniej przed nowym rokiem.

Odnośnie Wiktorii to pewnie do niej kiedyś wrócę.  Po drodze jeszcze jest Tanganika której do tej pory nie miałem Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Prosiłbym o cenę wykonania samej bańki bez filtracji i oświetlenia, jeśli to Ci nie przeszkadza. Imo po wyeliminowaniu SA byłoby świetne akwarium.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Wywal całe SA i dodatkowo H. nicaraguensis. Nie widzę ich tam. HRP bym wymienił na inne Cryptoheros. A Rocio... jedna para to dobry wybór Smile Odnośnie krówek się nie wypowiadam bo sam raczkuję w tym temacie. Powielanie nieswoich opinii w tym wypadku nic nie da.
W dziale technika chętnie bym zobaczył foty z powstawania baniaka itp rzeczy.

Obecne oświetlenie to jak sam juz wiesz jest za słabe. Jednakże zastanów się czy zakup 4 świetlówek LED - ich cena i wątpliwa trwałość nie przekłada się korzystniej w stronę zakupu T8 i stateczników. 500zł za zakup samych świetlówek led 120cm. Koszt zakupu tradycyjnych rur ze statecznikami to jakieś 100zł. Przepali się taka to 7zł i jest nowa. Teraz różnica w cenie 400zł zanim się zwróci to jakieś 2 lata jak liczyłem dla swoich baniaków... po 2 latach, jeżeli jakość diód ledowych w świetlówkach jest na poziomie tych z innych źródeł światła LED trzeba będzie te cuda wymienić na nowe. A przez ten czas masz dużo mniej światła w baniaku niż byś mógł mieć za prawie te samie pieniądze Tongue Trzeba dołożyć (w moim przypadku) 8zł miesięcznie do tego żeby oświetlać wszystkie baniaki porządnie. 8zł! Polecam kalkulatory zużycia prądu w necie do wyliczenia tego sobie Smile
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ja też bym poprosił relację z budowy zbiornika, szczególnie z jakich konkretnie materiałów i jak to zrobiłeś.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Pley dałeś mi trochę do myślenia odnośnie wystroju. Zastanawiam teraz się mocno nad całkowitą zmiana obsady na Pterophyllum scalare lub/i   Pterophyllum leopoldi  wraz z jakimś gatunkiem ziemiojadów.

Co do oświetlenia ostatecznie zdecydowałem się na zwykłe świetlówki T8. Pozostaje tylko wykonanie obudowy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Aktualizacja - akwarium po zmianie aranżacji

Aktualna obsada:
Oscura heterospila                            - para

Hypsophrys nicaraguensis                  - para

Cincelichthys pearsei Gwatemala         - para

Cincelichthys pearsei                         - para

Vieja melanura                                 - para

Cincelichthys bocourti                        - 4 szt.

Rocio octofasciata                              - para

Severum Red Gold                             - 4 szt.


rozpraszacze :

Hemigrammus caudovittatus                - 7 szt.

Hemigrammus caudovittatus albino       - 8 szt.


                               

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Zbiornik wygląda dobrze, ryby wydają się zdrowe i nieprzekarmione. Zastanawia mnie jakim cudem żyją tam jeszcze zwinniki? Chyba tylko objętość akwarium (wysokość?) daje im szanse przeżycia Smile Na pewno każdy mając takie akwarium obsadziłby je po swojemu, ale jeżeli tobie się podoba i ryby są zadowolone, to nie ma się co czepiać.

Jeśli możesz, to napisz co nieco o swoim doświadczeniu ze sklejką, takie przemślenia nt. materiału, co byś poprawił robiąc to jeszcze raz, a może nic? Jak sprawdza się filtracja?

Mam taką sugestię. Jak następnym razem będziesz fotografował całe akwa, to poczekaj dobrych kilka minut, aż krówki oswoją się z twoim widokiem i nie będą "prosiły" o jedzonko. Jak tak wszystkie stoją błagalnie przy okienku do karmienia to akwarium wygląda na gęściej zarybione niż jest w rzeczywistości. Niech rozpłyną się po całym akwa Smile

Aha, pary różnych odmian pearsei trzymają się razem?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości