• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Hydroponika - zielony filtr

#11
A jeszcze się wtrącę. Bo piszesz że nowe rośliny wsadzając nie powinny dostawać się do wody. Jak w takim razie rośliny mają puścić korzenie skoro nie będą miały dopływu wody ? Nie uschnie roślinie zanim puści korzenie wodne ? Czy trzeba na początku jakoś zraszać keramzyt np. podlewając doniczkę. Wtedy keramzyt będzie wilgotny i łatwiej roślinie będzie się ukorzenić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Włóż roślinę do wody tylko obmyj jej korzenie z ziemi jak wyjmujesz ją z doniczki. Da sobie radę.
Jak Marcin (galimedes) zobaczy ten wątek to na pewno napisze więcej. On ma tak u siebie zrobione ;-)
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Może wtrącę, miałem już korzenie filodendron monsterne w akwarium przez lat kilka i w 100L akwa po prostu gąszcz zrobiły .. i nie było to dobre wtedy t tak myślę np dla barwniakow -gorzej im się wiodło zauważyłem. Po prostu co za dużo to niezdrowo.
Polecam hoję - lepsza wg mnie niż popularne bluszcze.
       
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
A co sądzicie o takim rozwiązaniu?
Jakby wykorzystać to do hydroponiki byłoby super.
http://ogrody-wertykalne.pl/2013/09/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Wygląda super pewnie, ale pracy jest przy tym nie mało i nie jest łatwe w prowadzeniu.

Korzenie mogą być skrócone miej więcej do połowy. Ja przy zaszczepianiu hydroponiki skorzystałem z uprzednio wyjętej z doniczki rośliny

Scindapsus aureus
po dokładnym i delikatnym umyciu  korzeni.
Zasadziłem ją w drobnej lawie wulkanicznej tak, aby pierwsza część korzeni  odpowiedzialna za pobieranie związków była pod wodą, a druga odpowiedzialna za wymianę gazową została nie zanurzona.

Rosło jak szalone i w ciągu roku przycinałem dwa razy.
Posiadałem w zasadzie zwykłe zielsko jak nie którzy mówią hmmm nawet "chwast" ale zadanie spełnił swoje dobrze i pomógł obniżyć związki azotu do min.
Azotany wręcz nie mierzone.

Wykorzystałem to co rosło w doniczkach Smile

   

Później
   

   


Rośliny w zasadzie każde się nadają do uprawy hydroponicznej. Przy jednych jest tylko mnie pracy przy drugich więcej , ale warto jeżeli ktoś lubi zielono Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Co to za roślina? Ta pierwsza jasna rzucająca się w oczy. Piecioramiennym liście
[Obrazek: zielona-%C5%9Bciana-..jpg]

No może sześcioramiennym Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Aralia japońska ? -Fatsia japonica (odmiana "Moseri")
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
(11-01-2015, 19:03 PM)Rysiek napisał(a): Wygląda super pewnie, ale pracy jest przy tym nie mało i nie jest łatwe w prowadzeniu.

Korzenie mogą być skrócone miej więcej do połowy. Ja przy zaszczepianiu hydroponiki skorzystałem z uprzednio wyjętej z doniczki rośliny

Scindapsus aureus
po dokładnym i delikatnym umyciu korzeni.
Zasadziłem ją w drobnej lawie wulkanicznej tak, aby pierwsza część korzeni odpowiedzialna za pobieranie związków była pod wodą, a druga odpowiedzialna za wymianę gazową została nie zanurzona.

Rosło jak szalone i w ciągu roku przycinałem dwa razy.
Posiadałem w zasadzie zwykłe zielsko jak nie którzy mówią hmmm nawet "chwast" ale zadanie spełnił swoje dobrze i pomógł obniżyć związki azotu do min.
Azotany wręcz nie mierzone.

Wykorzystałem to co rosło w doniczkach Smile



Później





Rośliny w zasadzie każde się nadają do uprawy hydroponicznej. Przy jednych jest tylko mnie pracy przy drugich więcej , ale warto jeżeli ktoś lubi zielono Big Grin

dzięki za wrzutkę, super pomysł żeby z jednego źródła oświetlać akwarium i rośliny. Mam ciemny pokój w biurze i martwiłem się że rośliny nie będą miały światła itp.
Już się biorę do realizacji podobnego systemu u mnie.
Mam do 375L (150x50x50) dwa filtry JBL (1500 i 900) i się zastanawiam czy użyć jednego jako standard a drugi wykorzystać do hydroponiki, czy też jeden ten np 1500 by wystarczył.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Sloma u siebie miałem w pierwszej komorze "wstępnej"  hydroponiki kawałek jakieś tam gąbkę i watę.
Pompka to Aquaszut turbo 750. miałem go na minimalnym przepływie gdzieś ok.150-200lit/h i jak wyż.wspomniałem
wszystko pracowało świetnie.
Oczywiście hydroponika to tylko opcja wspomagająca całą filtrację.
Miałem w planach puścić całość 900lit na samej hydroponice...nie zdążyłem, może innym razem.

Przepływ możesz mieć minimalny, możesz również jak chcesz zraszać od góry keramzyt, lawę, żwir itd.to jeszcze bardziej będzie pracowało na korzyść.
Ważne z punktu obsługi, aby starać się utrzymać filtrację wstępną na dobrym poziomie.
Wtedy złoże które z czasem będzie pracować jako biologiczne będzie wydajniejsze niż zamulone.

To z mojego doświadczenia są również inne, ale nie stosowałem.
Spróbuj pokombinować zawsze warto. Wariantów na udaną hydroponikę jest mnóstwo.

Wspomniałeś o świetle i jest tu ważne, nawet bardzo ważne.
Czym lepsze źródło tym lepiej będzie rozwijało się to co pod nim rośnie.
A i rośliny można będzie mieć bardziej wymagające Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Dzięki. Mam jeszcze pytanie odnośnie technicznego rozwiązania tego korytka. 18Artur07 ma coś w rodzaju szklanego akwarium i wszystko jasne a Ty? To korytko które widać na zdjęciu to osłona i w środku jest jakiś wkład jeszcze? jak długie jest to korytko?
Pytam, bo mam akwarium długie na 150cm i takiej długości chcę zrobić hydroponikę. Chciałem to zrobić na takim plastykowym korytku jak do balkonowych kwietników ale najdłuższe jakie są dostępne to 100cm. Takie korytko umieściłbym w osłonie z płyty wiórowej albo MDF z okleiną jak przy meblach, coby ładnie wyglądało.
Twoje rozwiązanie rozjaśniłoby mi całość.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości