• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Hydroponika - zielony filtr

Ja trzymam bez niczego i rośliny rosną. kwestia stabilizacji żeby konstrukcja się nie zawaliła Big Grin
Pozdrawiam Kacper.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(31-05-2023, 17:48 PM)Ghost napisał(a): A ja muszę sprostować moją wypowiedź. Keramzyt z hydroponika.pl po wielokrotnym płukaniu w RO przestał zatwardzać. Przy źle wypłukanym GH podnosiło do 3. Testy Saliferta KH pokazywały cały czas 0.

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka
Kolejny raz muszę sprostować, tym razem sprostowanie. Kupiłem kolejną partię - 24h moczenia w occie, 2 dni płukania w RO (woda wymieniana wielokrotnie) i keramzyt nadal zatwardza wodę Sad

Posadziłem rośliny w gąbkach. Z braku filtracyjnej część jest w pociętych kuchennych + dzisiaj będę wymieniał. Ale... Filtr jest strasznie głośny Sad Odgłosy siorbania, "pierdzenia", przelewania ..Podejrzewam zbyt duży przepływ - jutro będę montował zawory na wlotach.[Obrazek: 7eab1f1990fdd580819a675ed095760b.jpg]

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka
[-] Post Ghost otrzymał 2 Lubię to od:
  • dzikakuna, Martinezio
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Chyba potrzebuję Waszych podpowiedzi.
Jak pisałem w drugim temacie, hydroponika jest bardzo głośna. Tak głośna, że musiałem przepływy zmniejszyć do minimum. Pompa, która ma nominalnie 2000 l/h nie wiem czy robi teraz 200 l/h.
Jak to wyglądało...

1. Po powieszeniu doniczek na ścianę i puszczeniu wody - było bardzo głośno...



Pomiędzy poziomami doniczek nie było rurek, woda swobodnie spadała. Na ten moment wydawało mi się, że to największy generator hałasu. Dokupiłem więc rurki 10/14 i wkleiłem je w odpływy. Hałas spadającej wody rzeczywiście ustał, zaczęło się za to bulgotanie i różne inne dźwięki.



Ponieważ nadal było za głośno w akwarium, za pompą zamontowałem zawór. Pomógł, ale tylko częściowo - jeśli ograniczyłem przepływ za mocno, to woda nie dochodziła do 3 i 4 wypływu. Wypływała tylko dwoma pierwszymi rurkami do pierwszej doniczki. Kupiłem więc kolejne zawory i zamontowałem na rurkach przy samych donicach. W tej chwili dopływ 1 i 4 zatkane są na stałe, dopływ 2 i 3 puszczają wodę, ale bardzo małym strumieniem. Przy takim ustawieniu woda powolutku przepływa przez donice i cała hydroponika jest bardzo cicha.

Obawiam się jednak, że dla ryb będzie to za słaba filtracja. Prawie w całym akwarium woda teraz stoi - jedynie na samym końcu widzę ruch roślin. Resztki pokarmu z toni nie są zbierane. Na razie obsada jest mała, ale jak dojdą docelowe ryby to może być tragedia. 

Podpowiedzcie proszę - co zrobić, żeby zwiększyć przepływ wody i jednocześnie wyciszyć hydroponikę? Nie bardzo mam ochotę wstawiać drugiej pompy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(12-11-2023, 01:44 AM)Ghost napisał(a): Chyba potrzebuję Waszych podpowiedzi.
Jak pisałem w drugim temacie, hydroponika jest bardzo głośna. Tak głośna, że musiałem przepływy zmniejszyć do minimum. Pompa, która ma nominalnie 2000 l/h nie wiem czy robi teraz 200 l/h.
Jak to wyglądało...

1. Po powieszeniu doniczek na ścianę i puszczeniu wody - było bardzo głośno...



Pomiędzy poziomami doniczek nie było rurek, woda swobodnie spadała. Na ten moment wydawało mi się, że to największy generator hałasu. Dokupiłem więc rurki 10/14 i wkleiłem je w odpływy. Hałas spadającej wody rzeczywiście ustał, zaczęło się za to bulgotanie i różne inne dźwięki.



Ponieważ nadal było za głośno w akwarium, za pompą zamontowałem zawór. Pomógł, ale tylko częściowo - jeśli ograniczyłem przepływ za mocno, to woda nie dochodziła do 3 i 4 wypływu. Wypływała tylko dwoma pierwszymi rurkami do pierwszej doniczki. Kupiłem więc kolejne zawory i zamontowałem na rurkach przy samych donicach. W tej chwili dopływ 1 i 4 zatkane są na stałe, dopływ 2 i 3 puszczają wodę, ale bardzo małym strumieniem. Przy takim ustawieniu woda powolutku przepływa przez donice i cała hydroponika jest bardzo cicha.

Obawiam się jednak, że dla ryb będzie to za słaba filtracja. Prawie w całym akwarium woda teraz stoi - jedynie na samym końcu widzę ruch roślin. Resztki pokarmu z toni nie są zbierane. Na razie obsada jest mała, ale jak dojdą docelowe ryby to może być tragedia. 

Podpowiedzcie proszę - co zrobić, żeby zwiększyć przepływ wody i jednocześnie wyciszyć hydroponikę? Nie bardzo mam ochotę wstawiać drugiej pompy.

Z cyklu nie znam sie ale wypowiem sie bo nigdy nie mialem hydroponiki - wydaje mi sie ze hydroponika to filtr biologiczny i nie bedzie spelnial roli filtracji mechanicznej ani tez nie zrobi cyrkulacji w akwarium wlasnie ze wzgledu na maly stosunkowo przeplyw .
350 LITROWA ZUPA RYBNA SA .
[-] Post Rivulatus darek otrzymał 1 polubień od:
  • el_polako
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Za mechanika służyłby HMF... jeśli przepływy byłyby większe Smile

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(12-11-2023, 13:04 PM)Rivulatus darek napisał(a):
(12-11-2023, 01:44 AM)Ghost napisał(a): Chyba potrzebuję Waszych podpowiedzi.
Jak pisałem w drugim temacie, hydroponika jest bardzo głośna. Tak głośna, że musiałem przepływy zmniejszyć do minimum. Pompa, która ma nominalnie 2000 l/h nie wiem czy robi teraz 200 l/h.
Jak to wyglądało...

1. Po powieszeniu doniczek na ścianę i puszczeniu wody - było bardzo głośno...



Pomiędzy poziomami doniczek nie było rurek, woda swobodnie spadała. Na ten moment wydawało mi się, że to największy generator hałasu. Dokupiłem więc rurki 10/14 i wkleiłem je w odpływy. Hałas spadającej wody rzeczywiście ustał, zaczęło się za to bulgotanie i różne inne dźwięki.



Ponieważ nadal było za głośno w akwarium, za pompą zamontowałem zawór. Pomógł, ale tylko częściowo - jeśli ograniczyłem przepływ za mocno, to woda nie dochodziła do 3 i 4 wypływu. Wypływała tylko dwoma pierwszymi rurkami do pierwszej doniczki. Kupiłem więc kolejne zawory i zamontowałem na rurkach przy samych donicach. W tej chwili dopływ 1 i 4 zatkane są na stałe, dopływ 2 i 3 puszczają wodę, ale bardzo małym strumieniem. Przy takim ustawieniu woda powolutku przepływa przez donice i cała hydroponika jest bardzo cicha.

Obawiam się jednak, że dla ryb będzie to za słaba filtracja. Prawie w całym akwarium woda teraz stoi - jedynie na samym końcu widzę ruch roślin. Resztki pokarmu z toni nie są zbierane. Na razie obsada jest mała, ale jak dojdą docelowe ryby to może być tragedia. 

Podpowiedzcie proszę - co zrobić, żeby zwiększyć przepływ wody i jednocześnie wyciszyć hydroponikę? Nie bardzo mam ochotę wstawiać drugiej pompy.

Z cyklu nie znam sie ale wypowiem sie bo nigdy nie mialem hydroponiki - wydaje mi sie ze hydroponika to filtr biologiczny i nie bedzie spelnial roli filtracji mechanicznej ani tez nie zrobi cyrkulacji w akwarium wlasnie ze wzgledu na maly stosunkowo przeplyw .

x2

Hydroponika to filtracja dodatkowa, powinna służyć jako wsparcie dla filtracji mechanicznej i biologicznej. Obowiązkowo trzeba dodać coś, co będzie mieszać wodę w całym zbiorniku.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Dzięki za podpowiedzi.
Zanim kupię drugą pompę, poradziłem sobie wstawiając dodatkowy trójnik i z rurki 16/22 robiąc coś w stylu deszczownicy z dodatkowym otworem na końcu. Dzięki temu hydroponika działa, jak działała i dodatkowo wywoływany jest ruch wody (ale uniknąłem efektu pralki). [Obrazek: 91a6775d9d745e5071029d12c3a68e39.jpg][Obrazek: a16198915ebb1d6d34a7c023423459b7.jpg][Obrazek: ca0a0168c836f5158017ee230c52fa10.jpg]

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Super, że się udało znaleźć złoty środek. Mam dwa pytania. Pierwsze z czystej mojej ciekawości, bo może kiedyś zdecyduję się na hydroponikę, to byłaby ważna informacja. Czy rurki trzymają się na złączkach bez zacisków? Drugie, to czy nie przeszkadza Ci chlupot wody z deszczowni? Pytam w kontekście tego, że bulgot w hydro był nieakceptowalny. Może wartoby wypływ zanurzyć w wodzie i skierować na taflę?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Cytat:Czy rurki trzymają się na złączkach bez zacisków?

Mam dwa rodzaje złączek Smile Zaworki z zaciskami oraz złączki i zaworki bez zacisków takie, jak w załączniku. Na tych rurki trzymają się dobrze, nic nie spada.

   
  
Cytat:czy nie przeszkadza Ci chlupot wody z deszczowni? Pytam w kontekście tego, że bulgot w hydro był nieakceptowalny. Może wartoby wypływ zanurzyć w wodzie i skierować na taflę?

Zdjęcie robiłem podczas podmiany Smile Trzeci zawór w tym bałaganie to spust wody do kanalizacji (jest podciągnięta pod akwarium). Po dolaniu wody prawie nic nie słychać na szczęście.
   
   

[-] Post Ghost otrzymał 1 polubień od:
  • mimo12
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości