• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Lamprologus tigripictilis

#1
Moje akwarium w pracy z biotopem zachodniej Afryki kolejny raz przygotowało mi wspaniałą niespodziankę. Po kilku udanych tarłach Stomatepia pindu, pierwszym tarle Ctenochromis polli nadszedł czas na trzeci gatunek z tego zbiornika. Dzisiaj rano para L. tigripictilis wyprowadziła młode. Zajmują po tarle terytorium wielkości 40x50 cm. Para jest dość nerwowa i uważnie broni narybku. Młodych ryb jest około 20 szt. U pary widać u nich wyraźną różnicę w wielkości. Samiec ma około 8 cm, a samica nie więcej niż 4 cm. Poniżej zdjęcie dominanta (w zbiorniku jest jeszcze druga para, która nie podchodzi do tarła). 

   

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Gratulacje, fajne rybska Smile Samiec przy tej kocicy wygląda jak stary pedofil Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Gratki Sendog, odchowaj młodziki bo mam chętkę na ten gatunek. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Może jutro będę odsysał maluchy bo w ogólnym zbiorniku na pewno zginą. Szczerze mówiąc wolałbym młode od Ctenochromis polli ale samica F0 jest bardzo płochliwa i za pierwszym razem trzymała ikrę tylko kilka godzin.
"tigripictilisy" są bardzo podobne w zachowaniu do tanganickich exLamprologusów. Ciekawe, że samiec toleruje na swoim terytorium drugiego dorosłego samca i nie atakuje go.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Piszesz, że samce żyją w zgodzie, a samice? Dostrzegasz powód, dla którego druga samica nie podchodzi do tarła?

Swoją drogą to nie sądziłem, że różnice wielkości między płciami Lamprologus są takie wyraźne. Zawsze sądziłem, że są to ryby trudne do rozróżnienia płci, nawet u dorosłych osobników.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Według mnie to ryby monogamiczne (?) i samiec podchodzi do tarła z jedną samicą. Para dominująca mimo, że nie atakuje bardzo agresywnie pozostałych dwóch osobników raczej nie widzę szansy żeby pozwoliła wyprowadzić im młode. Moje ryby są ze sobą od narybku i potrafią jakoś koegzystować na małym terytorium, ale z dwóch samców i dwóch samic wyodrębniła się jedna dobrana para - pozostałe ryby raczej nie utworzyły dobranej pary i nie zanosi się na ich wspólne tarła. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości