• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [1400l] Vieja & co...new Apartament

#1
...Prologue

Na początku było słowo, które powoli zaczęło nabierać kształtu Wink
Niestety wody w wino nie zamieniłem  i dobrze dawno bym pod mostem leżał Big Grin

Wiem że na te posiadane ryby, które mam zbiornik nie jest i tak duży, ale przynajmniej stawiając większe akwarium postarałem się polepszyć im warunki bytowe.Jak i przyszłym lokatorom, które myślę zagoszczą tu Smile


Do rzeczy, poprzednie akwarium poszło do rozbiórki a raczej demolki.
Po dziesięciu latach wysłużonych dla wielu gatunków ryb poszło na szrot.
O oddaniu czy nawet sprzedaży tak wysłużonego szkła raczej nie było mowy a decyzja o likwidacji nie mogła być zawieszona w czasie.
Remont mieszkania doszedł do pokoju gdzie stał pojemniczek.
Dobra koniec tych pierdół nie będę pisał o farbach i ceresicie.


Szkło jego wymiary i spoiwo.


Długość 250cm szerokość 80cm wysokość 70cm
Szkło 12mm front Opti white dno dzielone.Plus dwie listwy wzdłużne i dwie poprzeczne.
Silikon Soudal Silirub black

Sump

Długość 120cm szerokość 70cm wysokość 45cm

Szkło 8mm sześć przegród Plus dwa otwory 32mm w ostatniej komorze
na ewentualne zmiany na pompę CO lub inną akwarystyczną z możliwością pracy out side.
Drugi śrubunek jest podłączony do hydrauliki i pompy Aqua-medic Oceanrunner 3500 na podmiany wody.

Zraszacz,komin,przelew...


Wys.60cm szer.32cm dł.17cm

W całości obudowany czarnym szkłem poza 10cm paskiem na całej wysokości
aby można obserwować biosfery na biobalach itd.

Otwory pierwotnie miały być trzy w tym rewizja ale zrezygnowałem z niej.Osobiście dla mnie nie potrzebna i bez znaczenia.Są dwa spusty po 40mm.
W całym zraszaczu jest ok.3cm wody i tak prawidłowo to ma pracować.


Akwarium na podmiany i etc.

Długość 70cm szerokość 70cm wysokość 50cm
Szkło 8mm
Silikon Soudal transparentny.


Hardware akwarium.

Pompa główna 3500 l/h docelowo 6500 l/h
I to w zasadzie wszystko z tych rzeczy co na prąd Smile

Ogrzewanie brak Smile przy najmniej nie w pracy ciągłej.
Hydraulika PCV użyta twarda. Całe połączenia,klejenie praca własna.

Stelaż.

Stal węglowa tłoczona na zimno.
Profil pełny 36mm grubość 3mm.

Obliczenia które podał mi młodszy brat mówią o wytrzymałości przy przyjętym współczynniku bezpieczeństwa '5' ok.2 ton na jedną nogę stelaża. Czyli mając 12 nóg w stelażu możemy raczej spokojnie spać.
Ciężar nie przekracza 1,5 tony.


Podłoże.

Kwarc frakcja 04mm.08mm.

Kamienie.

Otoczaki głównie polne i te przy rzeczne.

Korzenie.

Trochę brzozy i lipy chyba...gatunek z gładką korą.


Obsada.

Bez zmian czyli.

 5xVieja regani ,5xVieja argentea, 2xParatheraps fenestratus, 1xParatheraps hartwegi, 3x ex-Cichlasoma paersei.



Przedstawię może kilka zdjęć jak to powstawało.Kolejnymi etapami bo zdj.mam chyba ok.150 i nie sposób dać wszystkie na raz.Zresztą co za dużo to nie zdrowo.
Klejenie akwarium Waldek Frankiewicz TheWald jak przed 10 latyWink
Stelaż, drewno do obudowy, sump plus akwarium na podmiany i całe szkło wraz z klejem Przemek Wieczorek dziesiątki rozmów i zawracanie du...Wink
Podziękowania za przekazywanie korespondencji słownej dla Natalii Smile

Dla całej reszty z tego forum również za kilka cennych rad i porad bo całe życie się człek uczy...na pewno się tu pojawicie
Piotr, Filip, Darek, Marcin...WinkJ_oko


Na początek szafka pod pojemniczek.

   


   


   


   


   


Składanie szkła do kupy czyli klejenie Wink
Waldek pojawił się u mnie około 10.30 autobus miał o 15-stej tak więc w 4 godz.musieliśmy się uwinąć z pojemniczkiem.

Przymiarka

   


   


   


   


   


   


   


   


   


   



   



   


Pojemniczek gotowy teraz tylko czekać.....Sad  schłooooo aż 6 tyg Uoeee
Trochę zapracowany byłem poza tym przy takich większych akwariach warto poczekać Big Grin


   

....c.d.n
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Lubie takie fotorelacje, gdzie widać budowe zbiornika.

Ciekawi mnie wykończenie zbiornika. Wszystkie fugi takie ładne proste. Możecie zdradzić jak to zostało wykonane bez wspomagania się taśmami papierowymi itd? Słyszałem o paru sposobach, ale wolałbym zasięgnąć rady u kogoś takiego jak Waldek.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
K..wa nareszcie, Ty to potrafisz wystawić człowieka na cierpliwość Tongue
Jak dla mnie to co pokazałeś - wzorzec do naśladowania Smile
Teraz czekam na szczegóły techniczne zaplecza filtracyjnego itd.

Co z oświetleniem?

No i zdjęcia końcowego efektu Big GrinBig GrinBig Grin
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Wiesz Pley robił to ręcznie bez taśm.Miał tylko dwa rodzaje wałków i papier do wycierania resztek kleju.

Filip przeciągnęło się wiem.Dam resztę jutro na razie zbiornik dojrzewa i nie ma co robić zdj.na szybko ale kilka dni i będzie git.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Jak ja Ci zazdroszczę. Zbiornik zapowiada się rewelacyjnie mając w pamięci Twoje poprzednie szkło. Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy i życzę powodzenia.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Tyle czasu czekałem Rychu!! No, ale w końcu jest. Jest moc!! Ciekawe kiedy moje pearsei dogonią Twoje Wink Bo meeki raczej nie mają kogo gonić.
Czekam na resztę fot z rybolami Smile
pozdrawiam
Marcin!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(25-10-2014, 19:47 PM)filas napisał(a): K..wa nareszcie
x2

Ale...
(25-10-2014, 19:47 PM)filas napisał(a): Ty to potrafisz wystawić człowieka na cierpliwość
W rzeczy samej, Rysiek to mistrz suspensu. Ja sobie czytam powoli temat i czekam na katharsis, czyli foty gotowego baniaka na końcu posta, a tu jak w jakimś świetnym serialu - muszę poczekać do następnego sezonu Big Grin

Ale poczekam!!!
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
No to już kawałek szkła. Dzięki za wstawkę fotorelacji, no i czekamy na efekt finalny Ryśku Smile
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Po prostu coś pięknego-tylko pozazdrościć. Jak wygram dzisiaj w totka to sprawie sobie większe Dokuczacz ale puki co moje 2x 240l musi styknąć 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Dobra ciąg dalszy serialu sezon drugi w produkcji Wink

Przejdziemy spokojnie do twardego plastiku Smile

Dla lubiących rurki, zaworki i inne otworki

   

   

Rury wydechowe 40

   

Biobale których tym razem uzbierało mi się z 60-70 litrów.
Nowe które dostałem od Przemka różniły się kształtem od starych aqua medic'ów.Dla mnie ich kształt jest chyba bezkonkurencyjny.Tu woda jakby zatrzymuję się dłużej.Powierzchnia do zraszaczy jak w sam raz Smile

   

Stare aqua-medica wcześniej były delikatnie obmyte.

   

Cały komin jest obklejony czarnymi szybkami tylko 10cm pasek zdradza mi co dzieję się w środku.Raz że estetyczniej dwa że i dzienne światło nie przedostaję się tu.

   

Czas na lampę...stara, ale jara 12 lat i daję dalej bez żadnych problemów. Nie mam z nią najmniejszych problemów.Zamówiłem tylko zestaw nowych stalowych linek wraz z mocowaniami i nowe szybki.
Tu z czystym sumieniem można przykleić etykietę Made in Germany

   

Nawierciłem się z jednym otworem chyba z 20 min ku....trafiłem na zbrojenie.

Czas na próbę generalną  Smile

   

Niestety a może stety trzeba było spuścić wodę i wyrównać małe odchylenia.Niby nie wiele, ale wolę mieć spokojną głowę.

   

   


Po tym jak uporałem się z w zasadzie idealnym wypoziomowaniem co zajęło mi dwa dni...heheShy

   

Nadchodzi czas na płukanie wkładów, w moim przypadku jest to lawa wulkaniczna.Co prawda nie było jakiś większych problemów ale przepłukanie ok.50 litrów trochę zajęło.

Warto jednak się powyginać przed wanną bo drobnego pyłu jest trochę i nie ma co wkładać tego do zbiornika filtracyjnego.

   

Do lepszej i sprawniejszej w późniejszym czasie pracy mającym na celu  delikatne czyszczenie czy też ewentualna zmiana zastosowałem specjalne siateczki z suwakiem.

   

Warto było zainwestować kilka zł i mieć piach godny akwarysty.

   

Do końca jeszcze sporo ale robota coraz bardziej przyjemna Smile

   

   

Początkowo załatwiłem sobie piach z pobliskiego składowiska ale był tak zasyfiony w Ił, że po płukaniu połowy wiadra i 40 min straciłem moc i dopadł mnie szał. 120-140 kg wypieprzyłem na pobliską piaskownicę...
Tym razem wydałem kilka zł ale miałem po piątym przepłukaniu czysty piach.

   


...korzenie szczerze to nazbierałem ich tyle że sąsiedzi czasem na mnie spoglądali z delikatnym uśmiechem....wariat drewno na opał zbiera czy co Big Grin

   




Życzę miłego oglądania w razie potrzeby pytać służę pomocą.

c.d.n Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości