• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Rezerwat Jeleniak-Mikuliny

#1
Rezerwat Jeleniak-Mikuliny znajduje się na południe od miasta Koszęcin w woj. śląskim i został założony w 1957 roku chroni naturalne torfowisko śródleśne. Jeszcze w XIX wieku rosły tu rozległe lasy liściaste, niestety rozwój przemysłu wymusił ich wycinkę oraz zastąpienie ich monokulturą sosnową. Niemniej w głębokim PRLu postanowiono objąć ochroną to piękne miejsce ochroną. Początkowo chroniony obszar miał jakieś 45 hektarów, a od końca 2012 - ponad 120 hektarów. Głównym powodem dla takiego działania było naturalne siedlisko różnych rzadkich roślin bagiennych, i samego torfowiska, silnie podmokłego. Ponadto stwierdzano tu lęgi żurawi - niestety podczas mojego krótkiego pobytu nie udało mi się ich zobaczyć. Może na wiosnę? Smile Nie wiem na ile kwestia żurawi (dla których właściwie przed wszystkim tam się wybrałem) jest aktualna, choć miejsce wydaje się być spokojne, a fakt, że jest bardzo podmokłe powinno pozwolić żurawiom na założenie gniazda w spokojnym, osłoniętym miejscu.

Co do ryb, to nie mam pojęcia co tam żyje. Przez myśl przebiegło mi, że to idealne siedlisko strzebli przekopowej (Rhynchocypris percnurus), ale nie miałem szans by to stwierdzić. Pewnie to tylko moje marzenia Wink No to parę zdjęć:

Mapka w Uroczysku Potempowe:
   

Jeden z pomnikowych dębów w Uroczysku Potempowe - ślad dawnego bogactwa szaty roślinnej tego obszaru:
   

Jastrząb:
   

Cztery myszołowy Smile Myślę, że zwyczajne. 
   

Panorama na większą część rezerwatu, widok od strony północnej w kierunku SE. Wyraźnie widać, że kiedyś starano się na tym terenie posadzić sosny... skutek - sporo zgniłych dzid wystaje dziś z bagna Smile
   

Dużo wody - przydałyby się wodery, albo kajak Big Grin
   

Stanowisko grążeli w zachodniej części, przy tamie, która (jak mniemam) zapobiega nadmiernemu osuszaniu tego miejsca, a w dodatku chroni otaczającą monokulturę przed zalaniem, np. na wiosnę. To (poza żurawiami) powód, dla którego wrócę tam w przyszłym roku )
   

Perfekcyjne miejsce dla ptactwa wodnego. Przy wyższym stanie wód Żaden drapieżnik tam nie dotrze, a i żaden turysta nie podepta czy przepłoszy.
   

Płynąca przez Uroczysko Potempowe rzeka Leśnica. Ładna, choć nieco zamulona. Nie zmienia to faktu, że jak widzę rzekę wijącą się wśród drzew to zapominam o bożym świecie Big Grin
   

   

   

Wiem, mało to rybne środowisko, ale samo miejsce przyjemnie odludne (aczkolwiek Uroczysko znajduje się przy leśnej drodze prowadzącej do jednej z wsi, więc jeżdżą tam samochody).
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości