• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Piasek kwarcowy z obi

#11
http://www.techniart.pl/ zawsze od nich brałem nawet do palet nigdy nie miałem z nim problemu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
(13-09-2014, 13:59 PM)zyyys napisał(a): Piasek przed użyciem trzeba dobrze wypłukać i można też zlać wrzątkiem.  

Ktoś na forum w temacie piasków stwierdził, że nie płuka piasku. Zdziwiłą mnie to ponieważ zawsze płukałem każdy piach, który miał trafić do akwarium.

Przy zakładaniu Tanganiki jednak długo się nie napłukałem (Piasek z Leroy Merlin - ZEW czy jakos tak). Stwierdziłem, że gdy będę zakładał baniak dla Ivanacara to kupie ten sam piach (co prawda w OBI, ale firma ta sama więc...) i go nie wypłukam co też uczyniłem...

Efekt? Woda lekko zmącona po zalaniu, ale 2h póżniej już była ładnie przefiltrowana. 

Tak więc mogę śmiało stwierdzić, że NIE TRZEBA płukać piasku, a przynajmniej tego konkretnego.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
(13-09-2014, 15:51 PM)Pley napisał(a):
(13-09-2014, 13:59 PM)zyyys napisał(a): Piasek przed użyciem trzeba dobrze wypłukać i można też zlać wrzątkiem.  

Ktoś na forum w temacie piasków stwierdził, że nie płuka piasku. Zdziwiłą mnie to ponieważ zawsze płukałem każdy piach, który miał trafić do akwarium.

Przy zakładaniu Tanganiki jednak długo się nie napłukałem (Piasek z Leroy Merlin - ZEW czy jakos tak). Stwierdziłem, że gdy będę zakładał baniak dla Ivanacara to kupie ten sam piach (co prawda w OBI, ale firma ta sama więc...) i go nie wypłukam co też uczyniłem...

Efekt? Woda lekko zmącona po zalaniu, ale 2h póżniej już była ładnie przefiltrowana. 

Tak więc mogę śmiało stwierdzić, że NIE TRZEBA płukać piasku, a przynajmniej tego konkretnego.

Ja tak twierdziłem po zastosowaniu właśnie ZEW-u i mogę tylko potwierdzić teraz po zastosowaniu innych.Smile

ZEW-u użyłem w na razie nieopublikowanych 300l i nie było żadnego problemu. Biała "mąka" osiadająca na drewnie i innych elementach jest nawet małym plusikiem, bo wygląda jak jakieś osady rzeczne. W procesie płukania te najmniejsze drobiny zostałaby utracone.

W konkursowym "Kongu" dałem piasek prosto z rzeki (zresztą nie tylko piasek) aczkolwiek z dwu granulacjach - nieco grubszej, nawet lekko przechodzącej w żwirek w miejscach zaplanowanych pod rośliny i drobniejszy na przedzie (widać to na zdjęciach).

Przy dwóch innych piaskach pozyskanych z natury także nie było problemu. Grawitacja działa także w wodzie, tylko trochę wolniej i wszystko się samo wyklaruje, a jak nie chce nam się czekać, można sklarować wodę filtrem. W "Kongu" miałem od razu przejrzystą wodę, ale w tym wypadku spieszyłem się na konkurs więc nalewałem delikatnie. Jeśli ktoś nie zamierza dokonywać jakiś większych przesunięć podłoża po nalaniu wody lub dosypywać go "po", to patrząc z perspektywy przyszłej czystości wody w akwarium płukanie piasku nie ma żadnego znaczenia. Zresztą dwóch rodzajów piasków dosypywałem "po" i też nie było problemu, choć oczywiście każdy widzi co sypie i można przewidzieć czym to się skończy.

Z moim doświadczeń wynika, że płukanie ma pewne uzasadnienie tylko w wypadku stosowania drobnego i zbitego podłoża. Wtedy odcedzając najdrobniejsze, pylaste drobiny nadamy mu nieco sypkości. Ma to zastosowanie kiedy decydujemy się na rośliny ukorzenione. Pewnie dlatego jest to obowiązkowy zabieg opisywany w starych książkach napisanych z perspektywy akwarium roślinnego, a nie biotopowego. Może mieć też zastosowanie w przypadku dużych powierzchni styku drewna w podłożem - tu także chodzi o lepszą cyrkulację.

W pozostałych przypadkach szkoda czasu, pracy i wody.Smile

Czasem tak jest, że człowiek coś przeczyta, potem wchodzi mu to w nawyk i tak bezrefleksyjnie powtarza jakąś czynność nie zastanawiając się nad jej sensownością. Sam też przecież płukałem aż do wiosny tego roku, a jest to przecież jedno ze żmudniejszych akwarystycznych zajęć.


P.S. Ach ta skleroza. Z mojego postu w wątku o podłożach wynika, że ZEW-u także (niepłukanego) dosypywałem już po nalaniu wody, więc raczej nie ma strachu.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
A jak na to reaguje łożysko filtra turbinowego ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=2751&page=13

Filtrację wyłączyłem, ale z myślą o gąbkach, a nie napędzie. Te drobinki są za małe żeby mogły zaszkodzić. Ja przynajmniej nie zauważyłem żadnych problemów, w kubłach także nie.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Mój najnowszy kopalniak który mam w 2 baniakach płukany był baaaaaaaardzo długo. Ma w sobie trochę gliny i innych mętnych tematów. Jednak warto było Tongue
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Osobiście przepłukuję podłożę te z Obi ale to może dlatego , że w pierwszych moich paczkach trafiały się takie rodzynki jak np. filtry od papierosów Smile .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
W moich akwariach jest biały piasek od Retne (allegro) lub bezpośrednio.  Zero płukania.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Ja jeszcze dodam że warto przepłukać piach z obi jeżeli chce się go dać do ryb kopiących. Mój mimo że płukany to po karmieniu A. nourisatti nie ma szans Tongue
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Przecież płukanie piasku to cały rytuał i tradycja akwarystyczna Wink Jak można go pominąć przy zakładaniu nowego zbiornika? 
Tak na poważnie to uważam, że każdy piasek powinno się przepłukać żeby pozbyć się "niespodzianek" i pyłu który zakleja podłoże na beton. Im lepszy piasek tym jest go mniej, ale jednak jest...
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości