• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Uaru amphiacanthoides - Uaru królewski

#1
Uaru amphiacanthoides

Aktualnie ryba występuje pod nazwą Uaru królewski. Jej wcześniejsze nazwy, które już praktycznie wyszły z użycia to Uaru imperialis, Acara imperialis Acara amphiacanthoides czy Uaru obscurum. Warto jednak znać te nazwy przeszukując zagraniczne strony internetowe w poszukiwaniu informacji o hodowli tego gatunku.

Uaru pochodzą z Amazonki oraz jej dopływów. Znalazłem informację, że to endemit spotykany na odcinku rzeki Japura, który lokalna ludność nazywa Solimoes, ale sporo innych źródeł obala tę teorię. Podobno występują również w Gujanie.

Jej ciało jest charakterystycznie, jak dla większości pielęgnic spłaszczone. Dorosła ryba jest pięknie ubarwiona, choć to moja osobista opinia. Ciało szaro- żółte, podczas godów prawie złote z wielką ciemna plamą na boku. Płetwy ciemno szare, na końcach granatowe. W pysku potężne zęby, służące jedynie do straszenia przeciwników oraz do walk wewnątrz gatunkowych podczas godów. No i chyba najfajniejsze są ich wielkie czerwone oczy.

Karmienie Uaru nie sprawia większego problemu. Chętnie wsuwają wszelkie granulaty. Zarówno te pływające jak i tonące. Ja preferuje tonące takie jak OMEGA ONE Super Color Cichlid pellets czy Hikari Sinking Cichlid Gold. Dietę uzupełniam roślinami pochodzącymi z akwarium roślinnego, ale można równie dobrze podać im ogórka albo sałatę.

Parametry wody, które zapewniam swoim rybom to: pH-6, kH-3, temperatura 26-28 stopni, duża ilość kwasów humusowych.

Dymorfizm płciowy to faktycznie ciężka do odróżnienia sprawa. Patrzyłem na te ryby wile godzin. Wiem, która z nich to samiec, a która to samica, ale specjalnych różnic w budowie ciała nie zaobserwowałem.

Tarło u tych ryb rozpoczyna samiec, który wybiera wstępnie miejsce. Robi mały dołek i próbuje namówić samicę, aby pomogła mu w dalszej pracy. U mnie, kiedy samica nie była gotowa skończyło się to ciężkim urazem pyska u samicy. Samiec w dość brutalny sposób zaciąga partnerkę na godowy dołek. Jednak kiedy samica jest gotowa, bardzo szybko zabierają się do wspólnej pracy. Uaru potrafią wykopać naprawdę wielki krater. Dlatego potrzebują grubej warstwy drobno piaszczystego podłoża. Do złożenia ikry w moim akwarium doszło na pionowym kamieniu, który znajdował się w bezpośredniej bliskości od dołka. Jeżeli z jakiegoś powodu nie dojdzie do pomyślnego zakończenia tarła to samiec robi się agresywny. W moim przypadku polatał jak szalony dobę po akwarium i zabrał się do kopania kolejnego dołka w innym miejscu. Na tą chwilę moje doświadczenie z tymi rybami się kończy, ale jeżeli dojdzie do wylęgu ikry, lub dalszego wychowywania młodych to postaram się uzupełnić ten opis.

Temperament Uaru jest raczej spokojny. Jedyną agresję jaką udało mi się zaobserwować to walki godowe. Ryby te można trzymać z innymi. U mnie pływają z ławicą Tetr czarnych żałobniczek, ale widziałem wiele innych zbiorników, gdzie Uaru były trzymane z dyskowcami, ziemiojadami różnej maści i zbrojnikami.

No i na koniec wielkość zbiornika. Ryby te podobno dorastają do 30cm. Ja mam cztery sztuki półtora rocznych ryb. Dwie już przekroczyły 20cm, dwie są trochę mniejsze. Nie zgadzam się opiniami, że minimum dla tych ryb to 200l czy 250l. Według mojej oceny, dla 2-4 ryb minimum to 500l. Jednak bardzo ładnie wyglądają w znacznie większej grupie w odpowiednio większych zbiornikach.

Ten wielki kamień na środku trafił do zbiornika kiedy obie pary zaczęły podchodzić do tarła w tym samym czasie, ponieważ zrobiło się bardzo gorąco. Aktualnie dwie ryby są do oddania, chcę zostawić jedną parę i dać jej szanse na odchowanie młodych.





Załączone pliki Miniatury
                       
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
To jedna z moich ulubionych ryb. Bardzo chcialbym ja miec w przyszlosci, kiedy bede mial warunki do postawienia odpowiednio duzego akwarium. 
Pozdrawiam, Piotr >>(XXX)'>

Akwaria: 840 słone, 360 aklimatyzacja Monodactylus sebae do słonej wody, 200 azja roslinne, 160 axolotle córki, 60 Panaqolus, 42 roślinne, 25 krewetki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Rybki naprawdę sympatyczne, ale potrzebują mega przestrzeń. Nawet takie 540 moje to ciasna kawalerka dla nich.  Nam nadzieję, że znajdzie się ktoś chętny na jedną parę i wtedy zostanie to jako tarliskowe.  A jak się uda odchować ławicę to całość trafi już do odpowiedniego litrażu. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Faktycznie piękne rybska, te oczy robią mega wrażenie!
Nie wiem tylko jak wielkie musiałoby być akwarium dla grupy tych ryb, Twoje faktycznie wydaje się małe przy takich okazach.
Pozdrawiam!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Witam, piękne akwarium biotopowe...Gratulacje..
Wiesz coś może o wariancie "orange" .. Często spotykałem się z nim .. czy to jakaślokalna odmiana..?
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Przede wszystkim długość.  Ryby lubią się poganiać przed tarłem. Myślę, że przy wymiarach 300x60x60 już jakieś 6-8 sztuk krzywdy by nie miały. Ja buduję zbiornik pod BW 330x80x80, ale będzie tam pływać jeszcze kilka innych rybek. Jednak to temat na inny wątek. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Uaru się nie chwaliłem od dawnaWink W sumie jakiś tam wielkich sukcesów nie mam. Ikra pojawia się co tydzień. W akwarium są dwie pary. Jak mi zapału starczy to po nowym roku odławiam jedną parkę do osobnego akwarium 300l i zobaczymy może się uda doczekać młodych. Często się zdarza, że obie pary mają ikrę pod opieką w tym samym czasie, ale jeszcze się nigdy nawet ogonki z niej się nie wylęgły. Drugiego lub trzeciego dnia rano nie ma po niej śladu. Podejrzewam tetry, ale pewności nie mam.







 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
mam pytanko,w jakim wieku i przy jakim oczywiście przybliżonym rozmiarze,chodzi o długość wybarwiły się jak dorosłe,po prostu kupiłem lekko podrośnięte osobniki,pomiędzy ok 10 a 15cm i były już wybarwione(tzn brak plamek),mam je jakieś 4 tygodnie i widzę,że rosną,i mają jeszcze taki młodzieżowy kształt,czyli nie sa tak zaokrąglone na głowie,tłumaczę może niedokładnie,ale wiadomo o co chodzi Smile,martwię się,czy były dobrze żywione itd,czy osiagną prawidłowy rozmiar,u mnie są w 612l sztuk 4 w towarzystwie palet,też 4 sztuki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
No więc odpowiadając na pytanie to 9 miesięcy i około 20-25 cm (różnie rosną) miały już dorosłe barwy i kształt. Teraz mają niecałe 2 lata i około 30 cm, jedna jest mniejsza 25cm i raczej już nie rośnie.

A teraz opowiem nie pytany. Palety z Uaru w 612l to nie najlepszy pomysł. To akwarium to minimum dla 4 uaru lub palet. Podczas tarła uaru zabiją Ci palety. Kwestii pasożytów nie poruszam. Zakładam, że wiesz o co chodzi. Żeby nie było, że nie wiem o czym mówię to wspomną, iż 730l z paletami też posiadam i nigdy, żadna paleta nie podejdzie do uaru nawet podczas karmienia. Chyba, że akwarium 2000l i nie będą sobie wchodzić w drogę. Takie moje subiektywne zdanie,

Tu mój film z dzisiaj. Tak pilnują ikry uaru:

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Gdzie mieszkasz ? Smile
Mam ochotę wprosić się na reality show, kocham te ryby choć nigdy ich nie miałem, genialne Big Grin
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości