• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Slo & Hr 2014, czyli słodko-słono-słodko

#1
Smile 
Na początek, potem będzie więcej. Najpierw muszę nadrobić zaległości na forum Wink


Załączone pliki Miniatury
   
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Dawaj, dawaj, dawaj... już nadrobiłeś zaległości jak o ogórkach piszesz Tongue Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Po kolei. W Słowenii widziałem dwa jeziora. Pierwszy był Bled. Jest to jezioro otoczone budynkami mieszkalnymi, ale bez żadnych wstrętnych hoteli czy bloków. Przed sezonem jest tam dość spokojnie. Nie pływają tam żadne motorówki, więc jest też cicho. Bardzo urokliwe miejsce, z charakterystyczną wysepką można by powiedzieć - trochę kiczowate Smile
   
   
   
Pod wodą udało mi się sfotografować tylko małe okonie:
   

Drugim jeziorem było Bohinj. To jezioro, będące ok. 2x większe od Bledu, leży w Triglavskim Parku Narodowym. Przed pełnią sezonu turystycznego jest tam prawie bezludnie. Absolutnie gorąco polecam, byłem jestem i będę onieśmielony. Na pewno wrócę w to miejsce. Otaczające go góry z przewyższeniem rzędu 1200 metrów robią niesamowite wrażenie.
   
I te masy ryb, które widać na powitanie. Coś niesamowitego. Big Grin
   
Z tego co rozumiem to były tam nieprzebrane ilości kleni, a także  pstrągi (te drugie w każdym razie rano; po południu były już głównie w rzece). Zdjęcie wykonane przy wylocie wody z jeziora, gdzie zaczyna swój główny bieg rzeka Sava Bohinjka
   
Pod wodą udało mi się sfotografować głównie klenie, widziałem też któryś z gatunków kiełbi (prawdopodobnie Romanogobio) i brzanę (możliwe że Barbus balcanicus).
   
   

Sava Bohinjka, o której wspomniałem - przy odcinku no-kill tej rzeki miałem chwilowy postój. Było warto. Pstrągi były co 2-3 metry Smile Widok w górę rzeki:
   
I w dół
   
I w jej nurt:
   

Na koniec słodkowodnych atrakcji w Słowenii - wąwóz Vintgar opodal j. Bled. W skrócie? Masy krystalicznie czystej wody przewalające się wśród obrośniętych gęstą roślinnością skał. W najwęższym miejscu przełom ma może z 10 metrów, a głębokość wody wyceniam na około 15 metrów - i co najlepsze: widać dno. Nie wiem czemu nie mam z tego odcinka zdjęcia, ale chyba byłem zbyt pochłonięty gapieniem się na ten cud natury. Najbardziej żałuję że nie wziąłem tam mojej kamerki do zdj. podwodnych - pod względem przejrzystości była to najczystsza woda jaką w życiu widziałem. No i ofc były tam ryby - pstrągi Wink
   
   
Widział kto lepsze napowietrzanie? Big Grin
   
Drewno... Wink
   

Prawdopodobnie jedynym minusem było to, że przed moim przyjazdem pogoda była kiepska, i woda w żadnym z jezior nie była zbytnio nagrzana. Ale stąd mam prosty wniosek - czas zainwestować w (ciepłą!) piankę Big Grin

C.D.N.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dzięki za miłą podróż Smile
Pięknie, pięknie, pięknie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Savaaaa.... pośliniłem się....
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
C.D.N(ł)

Jeżeli chodzi o morza w chorwacji to nie mam za wiele do pokazania, bo nie można tego porównać z cudowną, dziką plażą w Czarnogórze, gdzie prawie rozmoknąłem dwa lata temu. Najlepszy filmik jak udało mi się nakręcić przedstawia kopiącą w dnie barwenę - widok przyznaję, jest niezły Smile



Co się zaś tyczy zdjęć to albo jak były ryby, to woda nie była zbyt przejrzysta, albo jak było czysto jak w Czarnogórze - to prawie nie było ryb Big Grin Miłym spotkaniem były jednak moje ulubione ryby z Morza Śródziemnego - Tripterygion tripteronotus. Tu na zdjęciu dogląda swojego terytorium:
   

Wszędobylskie Chromis chromis
   

No i podwodny widoczek - niestety ryby nie za wiele, przynajmniej w porównaniu z Montenegro.
   


Jak widać nie nurkowanie było kluczowym elementem chorwackiej części wycieczki. A była nią wizyta u znajomego fanatyka pielęgnic amerykańskich mieszkającego w Rijece. 8000 litrów wody w 40 akwariach, na dość ciasnej przestrzeni, z moim starym aparatem nie pozwoliło na zbyt wiele zdjęć, ale za pozwoleniem Marko wrzucę kilka z nich. Wpierw pozwolę sobie wymienić (z pamięci) gatunki pielęgnic, które widziałem - na pewno część pominę bo tyle tego było, o wariantach barwnych nawet nie będę pisał.

CA
Theraps lentiginosus Big Grin
Theraps coeruleus Big Grin
Theraps irregularis Big Grin
Tomocichla tuba Big Grin
Petenia splendida (czerwona i normalna) Big Grin
exCichlasoma bocourti
exCichlasoma pearsei
Vieja argentea
Vieja ufermanni
Vieja heterospila
Herichthys labridens Big Grin
Herichthys minckleyi Big Grin
Thorichthys pasionis
Thorichthys meeki
Thorichthys "aureus"
Thorichthys socolofi
Archocentrus centrarchus
Astatheros calobrensis
Astatheros altifrons
Astatheros rostratus Big Grin
Astatheros robertsoni
Paraneetroplus bulleri
Paraneetroplus nebuliferum
Paratheraps breidohri
Chuco intermedium
Chuco godmanni Big Grin
Cryptoheros sp. HRP
Cryptoheros cutteri
Neetroplus nematopus
i pewnie inne o których zapomniałem a których zdjęć nie udało mi się zrobić. Ale to jeszcze nie wszystko Smile

SA - ciepło
Geophagus harreri
Geophagus sp. Aripuana
Geophagus pellegrini Big Grin
Geophagus crassilabris Big Grin
Retroculus lapidifer Big Grin
Retroculus xinguensis Big Grin
Cichla kelberi Big Grin
Heroina isonycterina
Aequidens patricki
Satanoperca jurupari
Microgeophagus ramirezi
Pterophyllum sp. (wybaczcie, ale na żaglowce nie miałem czasu nawet zerknąć)

SA - zimno - Urugwaj
Crenicichla celidochilus!!!!!! Big Grin
Crenicichla missioneira
Crenicichla minuano
Crenicichla sp. (coś z grupy saxatilis, dla mnie one wszystkie wyglądają tak samo, więc nazwy nie zapamiętałem)
Cichlasoma dimerus
Australoheros sp. Red Ceibal
Gymnogeophagus tiraparae Big Grin
Gymnogeophagus balzanii
Gymnogeophgus sp. - bodaj dwa gatunki z grupy meridionalis, ale były w ciemnym akwa

Azja
Etroplus canarensis Big Grin

Choć Marko zarzekał się że kilka lat wcześniej wszystko wyglądało jeszcze lepiej i miał więcej rzadkich ryb - to ja wyszedłem totalnie oszołomiony i w drodze powrotnej nawet nie umiałem z siebie wydusić zbyt wielu słów. Do tej pory nie mogę objąć umysłem tylu niesamowitych i pięknych ryb Smile Poniżej kilka okropnych zdjęć dokumentujących to moje niemal duchowe przeżycie Big Grin

Cichla kelberi - ksantoryczna
   

Astatheros rostratus - wiele słyszałem o urodzie tych ryb - w rzeczywistości są ładniejsze Smile
   

Po środku zdjęcia widać rybę nie inną jak jednego z kilku pięknych Geophagus crassilabris, które ma Marko Smile
   

Buziaczek czerwonej Petenia splendida
   

Dla Pleya - Aequidens patricki
   

Tomocichla tuba... i wszystko jasne...
   

Samica Crenicichla celidochilus Heart
   

Theraps coeruleus Smile
   

Heroina isonycterina en face
   

I na koniec - Herichthys labridens Smile
   

Myślę, że w Rijece będę bywał częściej Big Grin W końcu to tylko ciut dalej niż do Duisburga Wink

Dobranoc!
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Mother of God!!! Kiedy jedziesz tam znowu? :-) Pomijając rarytasy... A. robertsoni, alfari i.... Vieja heterospila... heh...
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Azja, Etroplus canarensis Heart
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Łooo <3

Ta Creni oczywiście piękna, ale... Te Aequidens... 

Chyba jednak postawie ten regał na 150cm baniaki, jak Solti Big Grin.

Piękne zdjęcia Piotrze. Zazdroszczę podróży Smile
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
@Solti - na razie się nie wybieram, ale kto wie czy nie w przyszłym roku. Poza tym Marko namawiał mnie na jesienne spotkanie IAG (Grupa miłośników dużych pielęgnic amerykańskich w Niemczech).

@Killi - niestety nie mam zdjęcia, w sumie nie wiem czemu, bo też bardzo je lubię.

@Pley - patricki były młode ale wyglądały bosko Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości