• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Azja 160 l

#1
Siema za tydzień zakładam zbiornik 160l 100x40x40 i potrzebuje pomocy Smile
Moje parametry wodociągowe:
pH = 7.6
gH = średnio twarda, 236 mlg CaCO3/dm3
Twardość wody zostaje bez zmian!!!
Akwarium musi dojrzewać 3 tygodnie bez rybek i bez chemii to na pewno szkolenie podstawowe przeszedłem więc wiem co i jak to jest moje trzecie akwarium.

Mam problem bo nie wiem jakie rośliny wytrzymają i nadadzą się do takiego zbiornika?
Zbiornik będę chciał zrobić na ziemi ogrodowej plus piasek. Jakieś substraty polecacie?
Jakie rośliny będą zdrowo rosły? Nawozy są ważne jeżeli tak to jakie?

Podam wam gatunki ryb napiszcie czy mogą pływać w takiej wodzie:
tęczanka neonowa
gurami mozaikowy , dwuplamy
labeo
krewetki amano i rc
pielęgniczk borelli
barwniaki czerwonobrzuche
piskorki
może coś bardziej unikatowego?
I jak je moge połączyc aby nie było przerybienia wiecie co z tym zrobić porzebuję kombinacji Smile

jaka ławica???? o to jest pytanie coś bardzo małego pływającego w zwartym szyku? Nic nie mogę znaleźć pomóżcie
Jakie rośliny , podłoże , ryby , filtr ( allegro) , grzałka ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Woda kiepska dla azji.
Ryby wymieszane kontynentami.
Rośliny przy azji to tak sobie są to raczej wody ciemneSmile
Ale resztę to Ci fachowcy od tego powiedzą.
Barwniaki na pewno nieSmile
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
lukasz666, musisz się zdecydować co Ty chopie właściwie chcesz Wink
Jeśli chcesz zielsko (dajesz ziemię i piasek) to polecam kryptokoryny wszelakie.
Azja to raczej czyste wody, bo wszystko zależy o jakiej Azji mówimy.
Patrząc na parametry wody, to, że chcesz zielsko i wielkość zbiornika, polecałbym brzanki z Indii, Sri Lanki czy z Birmy:
http://www.seriouslyfish.com/species/search/pethia
Teraz pytanie, czy chcesz wartki potok czy wody stojące. Wartki potok to więcej otoczaków, wody stojące, więcej roślin i korzeni, które puszczą trochę garbników do wody.

Grzałka praktycznie zbyteczna, filtr z nadfiltracją, polecam Eheim 350 (2215)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Wartki potop co to znaczy możesz to trochę opisać? Smile

Brzanki to ciekawy pomysł doradzisz z gatunkiem bo nie wiem jakie brać dobrze by było jakby były łatwo dostępne wiesz o co chodzi żebym nie szukał rok czasu. Hmm może brzanki sumatrzańskie? Dobrze by było jakby ryby były ruchliwe żeby pływały po całym akwarium. Smile Chodzi mi o twardość wody żeby nie była za twarda coś pod paramtery trzeba dopasować.

A gurami i coś na dno może pielęgnice małe albo coś unikatowego Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Wartki potok, hm, to wartki potok Wink
   

Przecież podałem gatunki w linku, jest w nim kilka dostępnych od ręki ryb w sklepach i nie ma w nich ryby powszechnie uważaną za brzankę sumatrzańską, na którą nie masz odpowiedniej wody, cokolwiek powiedzą inni.

Żadnych gurami a tym bardziej pielęgnic, których w Azji jak na lekarstwo Wink
Chcesz unikat, hm, jak zakwasisz lekko wodę, to polecam ławicę Pethia shalynius i do nich na dno jakieś piskorzowate z rodziny Lepidocephalichthys Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Możesz pomóc wybrać brzanki? Szukałem w internecie więcej info o nich ale nie znalazłem wszystko po ang. Najlepiej jeden gatunek który będzie plądrował akwarium i uwielbiał moją kranówe Smile Pomóż coś dobrać bo ja się nie znam patrz na paremetry.

Wartki potok dobry pomysł zrobie z akwarium rzeke z korzeni kamieni i roślin hehe Smile

Co sądzisz o podłożu JBL Amado nada się? Czy lepiej piasek.

Mam jeszcze pytanie jakie akwarium zrobić?
Na ziemii ogrodowej czy zwykłe piach kilka roślin filtr i grzałka? Zwykłe mi się nie podoba bo rośliny gniją i albo się nie przyjmują lub nie rosną macie na to jakąś radę? (100x40x40)?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
W skrócie rosliny potrzebuja do wzrostu swiatła, azotu, fosforu, dwutlenku węgla i pierwiastkow śladowych. W praktyce takie gatunki jak kryptokoryny, valisnerie, mikrozoria, nadwodki czy limnofile zadowola sie jedna swietlowka i beda rosly jak głupie w samym piasku, pożywią sie odpadami z karmienia ryb jeśli będzie ich odpowiednia ilość.
Co do obsady rubnej Wujek Killi odpowiedział Ci już i tak dużo jak na twoje zaangażowanie (a raczej jego brak) w samodzielnych poszukiwaniach. Zacznij od dogłębnego przestudiowania linku i nazw ryb jakie Ci podał. Użyj google translate jeśli nie rozumiesz po angielsku.
Pozdrawiam, Piotr >>(XXX)'>

Akwaria: 840 słone, 360 aklimatyzacja Monodactylus sebae do słonej wody, 200 azja roslinne, 160 axolotle córki, 60 Panaqolus, 42 roślinne, 25 krewetki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Co powiecie o brzance brokatowej nadaje się do takiej wody?
Podajcie kilka gatunków brzanek któe z powodzeniem mogę trzymać w takiej wodzie. Akwarium 100x40x40.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Podałem gatunki, możesz z nich wybrać rybę. Błagam, póki co, o nie spamowanie, nie zakładanie kolejnych wątków, tylko przestudiowanie tego co podałem na tacy.
Barbodes semifasciolatus (Günther, 1868) czyli brzanka zielona odmiany złotej, zwana potocznie brzanką brokatową lub Schuberta) nadaje się takze do tego zbiornika, z uwagą, że lepiej trzymać je w zbiorniku bez ogrzewania, temp. <24*C, okresowo 30*C.
Na wszystkie pytania, co do wody, możesz szybko znaleźć odpowiedzi chociażby na http://www.seriouslyfish.com/species/pun...sciolatus/
Trochę samodzielności Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Podpowiem Ci rozwiazanie jako praktyk, który ma na sumieniu w ph 7,6 nie jedna brzankę Big Grin 
 
Załóż możliwie najprościej akwarium tak jak robiłeś to do tej pory bez kombinowania i technicznych fajerwerków (których nie jestem przeciwnikiem – ale po co strzelać do wróbla z armaty).
Rośliny oferowane w sklepach te najbardziej popularne jak „trawki, kryptokoryny, paprotki, mech” powinny rosnąć w Twojej wodzie, przy czym nie spodziewaj się bujnego ich wzrostu. Kryptokoryny możesz wsadzić do małej doniczki z ziemią, po pewnym czasie zaczną się ładnie rozwijać.  
Kup po 7 -10 sztuk, brzanki różowej, brzanki odeskiej i zielonej. Dobierz je tak by samic było więcej niż samców np. 5 na 2. Przygotuj się na to, że będą podgryzać miękkie i pierzaste liście roślin. Bardzo istotne jest to by ich nie przekarmić ze względu na ich wrodzone łakomstwo, szczególnie b. różowe. Konieczna jest regularna podmiana wody. Na intensywne wybarwienie, zdrowie i witalność tych brzanek świetnie wpływa sezonowy i powolny spadek temperatury w zimie do 18 - 20 *C .
Ciemne i bujnie obsadzone kryptokorynami akwarium z ww brzankami wygląda pięknie. Jednak aby taki widok obserwować trzeba cierpliwości i czasu. Dziś zakładasz - powalający efekt za rok. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości