• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pielęgniczki w większym litrażu

#11
Sam na Nowy Rok planuję taką obsadę mojej paragwajskiej 300tki:
6 Gymnogeophagus caaguazuensis*
6 Corydoras aeneus*
6 A. borellii
10 Phalloceros caudimaculatus
15 Aphyocharax paraguayensis

*te już mam

U mnie na tę chwilę G. caaguazuensis mają "chłodną" porę i temperatury 20-23 stopnie (ta zimniejsza po podmianie) i widać, że spowolniły metabolizm (czego nie można powiedzieć o kiryskach). I to mimo, ze te moje ziemiojady wcale nie są takie chłodnolubne, jak choćby gatunki z Urugwaju. Wg mnie jakiekolwiek obniżenie temperatury w ciągu roku, połączone ze słabszym karmieniem wpłynie pozytywnie na takie ryby. W zimie woda do podmian też jest chłodniejsza niż w lato, a to już coś Wink

Co do obsady to na pewno te mniejsze Gymno wchodzą w grę - z gębaczy nic większego niż G. gymnogenys, G. caaguazuensis czy G. tiraparae, bo G. labiatus i G. balzanii wydają się mi być już za duże na takie akwarium. Myślę że gatunki z grupy rhabdotus (kładące ikrę na substracie) też byłyby ok, ale nie mam z nimi doświadczenia więc ręki nie dam sobie uciąć. Czasem mam wrażenie, że to niezłe zadziory. Poza tym z tymi ziemiojadami wszystko zależy od dostępności. Weźmiesz co będzie Wink

Spoza pielęgnic gatunków jest masa, ale wybór - niezbyt oszałamiający. Od dawna szukam gruczołowców (Mimagoniates barberi) ale bez skutku, tak więc postanowiłem skorzystać z okazji i kupić dość niepopularne żwawiki paragwajskie (A. paraguayensis). Czy z wieloplamkami/jednoplamkami się uda, to jeszcze zobaczę - teoretycznie ziemki nie stanowią dla nich zagrożenia, ale... Big Grin

Czyli co, zakładamy kółko miłośników subtropików? Big Grin
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Ja miałem na samym początku A. paraguayensis i muszę przyznać, że opinia o nich jako obgryzaczach płetw jest w pełni uzasadniona. Zamieniłem (oddałem w dobre ręce) na A. rathbuni i problem zniknął.

A jak zapatrujesz się na obsadę z samych pielęgniczek? Wymarzone gymno czasem nie sposób dostać...

Mam zaprzyjaźnionych speców od "chłodzenia wody", nadałem im temat do rozważenia i zobaczymy czy coś w sensownej cenie i gabarytach zaproponują. Dam znać w razie co.
Do kółka subtropików chętnie wstąpięOkok.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
(31-12-2014, 00:12 AM)MatB napisał(a): Ja miałem na samym początku A. paraguayensis i muszę przyznać, że opinia o nich jako obgryzaczach płetw jest w pełni uzasadniona. Zamieniłem (oddałem w dobre ręce) na A. rathbuni i problem zniknął.
Dobrze wiedzieć. Już H. eques oddałem bo gryzły płetwy kiryskom... W takim razie dalej szukam M. barberi. Jakbyś wiedział coś więcej nt. dostępności tych ryb to daj znać Big Grin

Akwarium z samymi Apisto to bdb pomysł. Sam na początku myślałem o takim zbiorniku. Masz gdzieś możliwość zdobycia A. commbrae i A. trifasciata?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Trifasciata bywa czasami w Discusie. Widziałem raz czy dwa. Commbrae nie widziałem, ale też specjalnie nie szukałem. Będę po Nowym Roku na większych zakupach w Wawie to się porozglądam i dam znać jak coś znajdę.
Jak to ilościowo powinno wyglądać. Ile każdego z gatunków? Masz to pewnie przemyślane bo akwaria mamy niemal bliźniaczeSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
@piotrK

A. Trifasciata jak szukacie często są do dostania na giełdzie w Łodzi na ul. Równej. Pakowane jeżeli dobrze pamiętam po 5 szt w worku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
(31-12-2014, 12:31 PM)MatB napisał(a): Trifasciata bywa czasami w Discusie. Widziałem raz czy dwa. Commbrae nie widziałem, ale też specjalnie nie szukałem. Będę po Nowym Roku na większych zakupach w Wawie to się porozglądam i dam znać jak coś znajdę.
Jak to ilościowo powinno wyglądać. Ile każdego z gatunków? Masz to pewnie przemyślane bo akwaria mamy niemal bliźniaczeSmile
Ja bym zrobił lekkie Apistowe przerybienie. Nie wiem w jakich stosunkach liczbowych występują te ryby w naturze, ale na pewno wszystkie trzy bywają spotykane razem. Może np. 3+6 Borelli, 3+6 Trify i 3+3 Commbrae? Obserwacja takiej gromady Apisto to by było coś Smile U mnie zamiast commbrae będą musiały zostać ziemki, bo nie chcę ich oddawać za szybko, ale trifasciat będę szukał.

Aha, robiąc baniak pamiętaj też o tym, że w subtropikach wiele jest tych zalewowych stawów. Są płytkie, piaszczysto-trawiaste i nie ma w nich krzty cienia. Ostatnio dowiedziałem się że w takich stawach żyją G. caaguazuensis, a to zupełnie inne środowisko od podawanego w opisie (bystre rzeki z kamieniami etc.).

@ Stormus

Dzięki, poszukam jeszcze w swojej okolicy bo jednak do Łodzi mam 150 km, ale w ostateczności, to czemu nie... Wink Bliżej to niż do Wawy Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Jak już to borellki dałbym w stosunku 1:1, a commbrae w stosunku 1:2. Wink
Obawiam się jednak, że z commbrae może być ciężko- dawno tego nikt nie ściągał, a sama ryba nie jest zbytnio popularna. A same trifki nie są zbytnio skore do subtropikalnej temperatury. Trzeba by raczej sprowadzić docelowo formę subtropikalną, bo te obecnie dostępne to są formy ciepłolubne.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
(31-12-2014, 22:02 PM)Ruki napisał(a): Jak już to borellki dałbym w stosunku 1:1, a commbrae w stosunku 1:2. Wink
Obawiam się jednak, że z commbrae może być ciężko- dawno tego nikt nie ściągał, a sama ryba nie jest zbytnio popularna. A same trifki nie są zbytnio skore do subtropikalnej temperatury. Trzeba by raczej sprowadzić docelowo formę subtropikalną, bo te obecnie dostępne to są formy ciepłolubne.
No tak, większość tych południowych gatunków to dorzecze Guapore (podobnie jest bodaj z G. balzanii). Choć myślę, że przy takich temperaturach jak w moim czy MataB akwariach nie powinno być problemów. Prawdziwego zimowania to w  nich ryby nie uświadczą. W każdym razie najpierw przetestuję to na A. borelli. Big Grin
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
No byłem w Discusie... Do kupienia Gymnogeophagus Gymnogenys Rio Arroyo Yerbalito odłów. No i bądź tu mądrySmile

Pewnie bym brał od razu ale potrzebuję przynajmniej 4 tygodnie na porządne przygotowanie baniaka.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Czyli będzie Urugwaj, nie Paragwaj Big Grin Nie masz dla nich jakiegoś zapasowego baniaka, a może Ci odłożą?

P.S. Muszę się kiedyś znowu wybrać do Discusa, wieki tam nie byłem.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości