• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pielęgniczki w większym litrażu

#1
Witam

Tak jak mnie ostrzegano choroba nazywana "chcę większe akwarium" złapała szybko i puścić nie chceSmile

Powstał plan na stworzenie czegoś co pozwalało by na trzymanie dowolnie dużych pielęgniczek w układzie minimum 5+5. Zakładam, że akwarium 150X60X50 (dł/szer/wys) da radę, ale jeżeli nie to jak musiało by być duże aby pomieści np. A. sp. "Abacaxis" plus towarzyszące.

Nie mam kompletnie doświadczenia z taką ilością wody i mam prośbę o pomoc w ustaleniu kolejności co i jak zrobić aby na koniec cieszyć się razem z zadowolonymi rybami. Może ktoś jest w stanie oszacować koszty takiego szkła, ale nie mówię tu o samym akwarium i sprzęcie tylko o eksploatacji. Woda do filtra RO, prąd, pokarmy itp.

Może wcale nie jest mądre pchać się w takie szkło i zebrać trochę doświadczenia z czymś mniejszym, tym bardziej że jedyne akwarium jakie posiadam to: http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=4228

Jeżeli ktoś byłby tak miły i zaproponował jakąś ciekawą obsadę będę wdzięczny. 
Spam borelkowy już penie wszystkich nudziSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Pielęgniczki w 450-tce   Oklasky
Koszta akwarium są różne. Wszystko zależy czy chcesz nowe czy używane akwarium. Ja za 450-tke zapłaciłem coś około 500zł z dostawą. Do tego dochodzi stelaż , który też musisz wiedzieć z czego ma być. Czy z drewna (czyt.płyta wiórowa) czy metalowy z profili. Tutaj koszta też są różne.
Eksploatacja nie jest taka straszna. Oczywiście na początku aby zalać RO trzeba troche wody w kanał puścić Wink ale podmiany w BW nie sa takie częste i wody akurat tutaj za dużo nie idzie. Ja podmieniał może z 60 litrów miesięcznie w swojej 450-tce. Oświetlenie też nie należy juz do drogich w utrzymaniu bo , bo jak włożysz kilka żarówek LED lub naświetlaczy to góra 30W na całość Ci wystarczy. Nie wiem jaką masz w zimie temperaturę w domu ale ja w tym roku włączałem grzałkę chyba na dwa tygodnie a tak trzymała mi się temperatura w granicach 23-22 stopnie. 
Co do wykarmienia towarzystwa to już chyba całkiem lajtowo. Na zmianę płatki i mrożonki w ilości , dwie szczypty płatków/spiruliny lub dwie kosteczki mrożonki lub jedna , raz w tygodniu głodówka Big Grin
Co do obsady niech się wypowiedzą fachowcy Wink 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzięki za opinię!
No nie brzmi strasznieSmile 

No to teraz jaka obsada, ktoś ma jakieś pomysły bo nie mam pojęcia jak do tego podejść.

No i czy dobrze zrozumiałem, że w CW robi się standardowo większe podmianki niż w BW?Bezradny
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(30-05-2014, 20:39 PM)MatB napisał(a): Dzięki za opinię!
No nie brzmi strasznieSmile Co do szafki, bo będzie szafka, to kłopotu nie ma bo materiał, narzędzia i odpowiednią wiedzę posiadam aby się nie zarwałaSmile

Jak rozwiązać filtrację, dwa wloty dwa wyloty, jeden duży kubeł czy dwa mniejsze? Jakie?

No i czy dobrze rozumiem że w CW robi się standardowo większe podmianki niż w BW?Bezradny
no nie wiem czy większe ale co ty chcesz podmieniać jak w 450L i z unimaxem 500 chcesz mieć jakieś 10 pielegniczek i z 20-30 maluchów jakiś ten filtr ci wodę przez rok utrzyma;] a tak na poważnie to w takim litrażu z taka obsada nie trzeba tak wachlować wodą. gorzej jak masz przerybienie albo mocnych brudasów;]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(30-05-2014, 20:39 PM)MatB napisał(a): No i czy dobrze zrozumiałem, że w CW robi się standardowo większe podmianki niż w BW?Bezradny

To nie zależy od koloru wody, tylko od wielkości obsady i procesów zachodzących w zbiorniku, które oczywiście mogą być różne dla różnych baniek. Jakie trzeba robić podmianki dowiesz się dzięki dobremu testowi na NO3.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
W bańce 150x60x50cm, przy pow. dna 150x60cm to już spokojnie można iść w ładną grupkę pielęgniczek. Przy dobrym zagraceniu i odpowiednim wyznaczeniu terytoriów rybom za pomocą np. korzeni możesz spokojnie iść w układ 5+5 na początek zwłaszcza, że tak jak piszesz nie masz ogromnego doświadczenia w temacie. 

Co do podmian wody to oczywiście nie zależy to od rodzaju wód tylko raczej w akwarium zależne jest to od wielu czynników takich jak np. wielkość obsady, filtracja itp itd. Przy obsadzie takiej jak zakładasz i dobrej filtracji spokojnie można podmieniać 25% wody co miesiąc i to powinno wystarczyć.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Dzięki za wyjaśnienia!

Zmyliło mnie stwierdzenie z pierwszego posta, że w BW wymienia się mniej wody. Nowy jestem, wolałem dopytać, bo zaskakujące było to stwierdzenieSmile.

Podpowiedzcie jakieś warianty obsady do CW i BW.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Miało być 450l ale życie zweryfikowało plany będzie 720l Smile. Czy to daje już możliwość układu z dwoma gatunkami pielęgniczek w układach z wieloma samcami? Powierzchnia dna to 200X60.
No i czym wypełnić resztę przepastnej toni? Czy da się tu dołożyć jeszcze jakieś inne, nie ławicowe ryby? 
Po przemyśleniach chciałbym się trzymać klimatów CW, ale z laniem RO i trzmaniem pH w granicach 6-6,5 nie ma problemu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
http://aquanet.tv/Video/173-in-den-zuflu...untbarsche-

Tu chyba będziesz miał różne podpowiedzi. Szedłbym w stado jakichś kąsaczy 2 gatunków. Zrób CW z dużą ilością syfu i roślinami, taki baniak to moje marzenie - właśnie przez ten film, którego link podałem Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Powracam do tematu. Plany nabrały bardziej realnych kształtów. Akwarium będzie miało wymiary 160X50X50. Miało być większe ale wyszło jak wyszło. 
Czas pomyśleć o obsadzie i tu potrzebuję konsultacji. Ma to być rozwinięcie tego akwarium. Chciałbym w nim połączyć jeden (może dwa?) gatunki pielęgniczek z gymnogeophagusami (Gymnogeophagus gymnogenys?) lub 3 gatunki pielęgniczek (A. trifasciata A. commbrae A. borellii). Czy któraś z tych obsad jest do zrealizowania w tym litrażu i tej powierzchni dna? Jeżeli nie, to co korygować?
Mam jeszcze pytanie o gymno, czy wszystkie wymagają zimowania? Mogę zapewnić spadek temperatury w okresie zimowym do ok 20-22 stopni ale na pewno nie do poziomu 15 ( o takich wymaganiach czytałem w znalezionych źródłach).


Z góry dzięki za sugestie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 3 gości