• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [250l] R13-projekt

#1
Witam
Dam ten temat tutaj bo to o czym będę pisać to na razie jest projekt.
Jeśli nie ten dział proszę modów o przeniesienie.
Chce postawić duże akwarium w salonie, w tej chwili mam 30l z bojkiem i drobnicą oraz 12l z gupikami i krewetkami.

Ale do rzeczy...
Przygotowuję się już jakiś czas (pół roku) i 2 Częstochowskie fora internetowe więc takie są założenia wstępne:
Ma być akwarium typowo ozdobne. Lubię akwaria roślinne, choć nie typowe holenderskie- ale roślin musi być dużo.
Do tego korzenie i trochę kamieni, żeby zrobić jakiś ładny aranż.
Ma być też maksymalnie bezobsługowe..

Co już mam:
Akwarium ma wymiary 100cm długości, 50 szerokości i 50 wysokości, grubość szyb 10mm bez wzmocnień, całość z OW- ograniczenie z powodu miejsca gdzie będzie stało. Punkt centralny salonu z dala od okien.

Szafka pod akwarium, zamówiona w Łodzi w http://szafkiakwariowe.pl/. Wymiary 100x50x60h do blatu. Użyteczna wysokość wewnątrz 50cm. Wg ich modeli nr 11. Podwójne płyty i podzielona w środku. Podkładka pod akwarium z gąbki.

Filtracja myślę o dwóch filtrach kubełkowych. Jeden (prawdopodobnie AqaelUnimax 250) jako biologiczny i drugi (eheim 2236 lub 2213) jako mechaniczny. Wloty naprzemiennie, wylot z biologa deszczownia, a  mechanika dyfuzor "spychający" brudy w stronę wlotu.

Ogrzewanie grzałka przepływowa Hydor 200W włączona w filtr mechaniczny.
Chłodzenie latem- jeśli będzie potrzeba to wentylator "komputerowy" w pokrywie.

Oświetlenie 4x39W z odbłyśnikami plus nocne diodowe (zielone)
Planuje następujące docelowe świecenie:
7:00-10:00 Dioda
10:00-10:30 1x39W
10:30-13:00 3x39W
13:00-15:00 4x39W
15:00-20:30 3x39W
20:30-21:00 1x39W
21:00-23:00 Dioda
23:00-7:00- NOC
Teraz pytanie: czy na początku świecenie 3x39W wystarczy?
Planuje zacząć od 5 godzin (13:00 do 18:00) i dodawać godzinę co tydzień.

Pokrywa obecnie ze sklejki ale docelowo zrobię sam (hehe mam nadzieję) z pienionego PVC raczej malowanej na czarno niż oklejanej.
Boki z płyty grubości 5+5mm, wysokość myślę 120mm- 20mm na "zakładkę" na szkle.
Pokrywa górna płyta 10mm grubości, dzielona wzdłuż na 1/3 -2/3, lub na pół. Być może z siłownikami- zobaczę.

Podłoże
Żwir-30 kg ciemny lub czarny:
http://www.akwarystyczny24.pl/ebi-zwir- ... -5445.html
Substrat jeden ten:
http://www.akwarystyczny24.pl/ebi-plant ... -5457.html
plus jeden ten:
http://www.akwarystyczny24.pl/filtus-fl ... p-847.html
Czy lepiej jeden rodzaj? Jeśli tak to który? A może jeszcze inny?
Plus kulki? Trzeba/warto? Czy lepiej jakieś pałeczki?

CO2 butla 2 kg z elektrozaworem i dyfuzor taki:
http://www.akwarystyczny24.pl/bezstratny...-1270.html

Aranż. Mam imponujący (hehe) korzeń - 90 na 50 cm, wygląda jak korzenie w Amazonii, plus kamienie polne (octowane Smile)-dobiorę kilka takich samych i coś sie wymyśli...
Korzeń z leszczyny wykopany 2,5 roku temu, pięknie wysuszony a teraz moczy sie od listopada w wodzie z solą- tonie już jak głaz.
Próbny aranż:
[Obrazek: 08cb0887b9c82e5dm.jpg]
Docelowo będą jeszcze dwa? korzenie o drobniejszych "gałęziach" zwisające z góry, zamocowane na płytce ze szkła przyklejonej do góry akwarium.

Rośliny.Klasyczne 3 plany.
Na korzeniu Mikrozoria i anabias plus mchy (nie jestem jeszcze tak zaawansowany jak niektórzy z Was więc nie będą to konkretne gatunki)
Na trzecim planie Nurzańce i jakieś Nadwódki
Drugi plan to koniecznie coś czerwonego plus Kryptokoryny
Mały trawnik na planie pierwszym z .. no właśnie, mam tylko Marilsea która coś tak sobie kiepsko rośnie, a w dodatku sadzenie jej w żwirku to był koszmar!!!
Może jakaś wgłębka i mchy na kamieniach, częściach kokosa- zobaczę
Na pewno nie chcę jakiś "specjalistycznych" roślin, mam być łatwo i przyjemnie jak dotychczas w 30l (gdzie największym problemem jest dziurawienie liści)
Nawożenie planuje Potas, Makro i Mikro- też zwyczajnie bez szaleństwa.
A.. zapomniałem na początek wiadro Rogatka

Zwierzęta.No wreszcie chyba najważniejsze...
To nie ukrywam temat który zajmuje mi najwięcej czasu do przemyślenia.
Jestem inżynierem z wykształcenia więc sprawy techniczne są dla mnie łatwiejsze do ogarnięcia niż "organizmy żywe".
Ogólnie mają być ryby z Ameryki Południowej, ale nie żaden biotop, na to jestem jeszcze "za cienki".
Myślę nad następująca obsadą:
Żaglowiec Skalar Manacapuru- 6 młodych sztuk- później redukcja do 4 sztuk jak dobiorą się pary. Ryby z hodowli nie z odłowu. Proszę o wszelkie informację jakie macie z własnych zbiorników, niewiele jest o nich na Polskich forach.
Pielegniczka Ramireza - 2 pary- jedna zwykła, jedna Elektric Blue
Bystrzyk Ozdobny/ Barwny/Czerwony/Tetra Czarna -jeden z tych (kolejność tego co mi sie podoba najbardziej), ławica 20 sztuk
Kirysek- panda/spiżowy/pstry/ jeden z tych (jw) - ławica 8 sztuk
Otosek Przyujściowy- 8 sztuk
Do tego jakies Red Cherry do sprzątania w zakamarkach.
Ślimaki Heleny.

Użytkowanie
Woda - jeśli będzie się dało to wolę kranówkę.
Testy sobie kupię kropelkowe -dotychczas nie potrzebowałem
Uruchomienie planuję "książkowe" -zalewanie i sadzenie roślin, za 3 tygodnie krewetki a za 6 tygodni ryby  
Podmiany wody planuje 30l (jedna bańka) co piąty dzień. Mało a względnie często. Pracuje w 4bryg więc podmiany w dzień wolny. Robię tak przy małych akwariach i jest OK.

Jeśli jakimś cudem przebrnęliście przez ten wykład - gratulacje...
Teraz czekam na pomoc, informację o czym zapomniałem oraz krytykę głupich pomysłów...

Dziękuje
Tomek
 
Podziękowania złożone przez:
#2
Przede wszystkim piasek nie żwir. Nie tylko ze względu na potrzeby ryb, ale też denitryfikację która ograniczy potrzebę podmian wody (skoro ma być bezobsługowe). Dobrze aby dominująca frakcja miała ok 1mm to pozwoli pogodzić wymagania zarówno ryb jak i roślin zakorzenionych. Substraty mogą być, ale nie są konieczne.

Raczej zrobiłbym oba kubły "bio" i niech biologia a nie mechanika usuwa "wizualne" zanieczyszczenia. Konserwacja sprowadza się tylko do płukania prefiltrów. Idąc dalej w tę stronę (jeśli będziesz tym zainteresowany) wypełnienia kubłów bez włókniny i drobnych gąbek (przynajmniej nie przez całą kolumnę filtra). Filtracja na zasadzie omywania wkładów przez wodę, a nie przeciskania się przez nie. Tak przygotowane kubły mogą chodzić w zasadzie bez zaglądania w nieskończoność. Znowu mniej roboty dla zapracowanych.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Podziękowania złożone przez:
#3
Cześć, dziękuje za pomoc.
Bardzo ciekawa opcja z tą filtracją. W kuble "bio" planowałem właśnie ceramikę plus wkład AZOO4in1 (mam w obu małych akwariach i jest świetne). Właściwie to zostawić bym musiał w obu filtrach ceramikę i tylko grubsze gąbki, tak?
Co do podłożą pewnie masz racje, ale wizualnie nie bardzo leży mi piasek. Naprawdę tak dużą różnice zrobi drobny przecież (1-3mm) żwirek? Tu jest nawet grubszy:
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=1340&page=2
Znalazłem kilka opisów akwariów na żwirku właśnie.
Tomek
 
Podziękowania złożone przez:
#4
Mam 5 dorosłych skalarów (zwykłych) w 300l i nie muszę po nich sprzątać. Kubły warto robić bio z wkładami bio, bo paradoksalnie to usuwa także zanieczyszczenia. Od mechaniki są wewnętrzne głowice choć przy wydajnej biologii pełnią one bardziej funkcję mieszaczy, napowietrzaczy i klarowania wody, choć do tego ostatniego wystarczają same prefiltry kubłów. Dobrze aby były to bardzo gęste gąbki, które uniemożliwiają zanieczysczeniom dostawania się do środka. Włóknin od dawna nie pcham do kubłów (zresztą w ogóle z nich nie korzystam w żadnej formie) bo zawalają się syfem i przepływ spada. Większość moich filtrów ma przezroczyste kubełki i mogę sobie zajrzeć, ceramika jest czysta.

Dość fajnym jest firmowe rozwiązanie Eheim'a ("niegąbkowe"), ale bez włókniny na górze.

To oczywiście wymaga kulturalnego zalania i odpowietrzenia filtra bez "mądrości" w stylu potrząsania, obracania itp., podczas to których złoże pracuje i jakieś jego elementy mogłyby się dostać do wirnika i go uszkodzić.


Jeżeli lubisz bajery Azoo, to może zainteresuje Cię Azoo Bio-glass, który ma działać na zasadzie denitryfikacji. Choć każdemu chcącemu ograniczyć częstotliwość podmian polecę przede wszystkim skromną obsadę i piasek na dnie, to jednak muszę przyznać że w akwa w którym mam to medium w kuble odnotowuję zaskakująco dobre wyniki, a obsada nie jest wcale taka skromna i do tego żarłoczna i obficie karmiona, roślin żywych nie ma. Miałem robić test tego wkładu, ale ostatecznie urządziłem kolejne akwarium i nie mam już ani szkła, ani miejsca. Obecnie szukam kokoś kogo uda mi się wpuścić w maliny i odwali za mnie czarną robotę.Big Grin

Oczywiście powinieneś zaopatrzyć się w dobry test kropelkowy na NO3 (JBL) i wtedy okaże się czy takie dodatkowe rozwiązania będą w ogóle potrzebne (dużo roślin).

Obejrzałem piasek z linku i wygląda jakby miał ziarna 1mm na 3mm, a nie od 1mm do 3mm. Tak czy tak jest to już drobny żwirek w dodatku dziwnie wyglądający. Na tym forum każdy Ci poleci piasek głównie z uwagi na potrzeby ryb-przesiewaczy. Od siebie mogę dodać denitryfikację o której już mówiłem, i nie wnikanie zanieczyszczań w głąb dna , dzięki czemu nie trzeba go ruszać, odmulać.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Podziękowania złożone przez:
#5
Czy takie podłoże będzie lepsze:
http://www.akwarystyczny24.pl/aquawild-a...-3780.html
Widziałem Twoje akwaria, robią ogromne wrażenie, ale chciałbym dać więcej zieleni stąd ten żwir. No i wolałbym jakieś ciemniejsze podłoże. 
 
Podziękowania złożone przez:
#6
Trochę drogawy. Dla roślin może być ciut za drobny.

Tu masz temat, może znajdziesz coś fajnego.
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=2751

Mogę Ci też wysłać coś takiego...

.jpg   DSCF0760.jpg (Rozmiar: 454.8 KB / Pobrań: 467)
...użyłem go w "Zastoiskach..." i rośliny extra się ukorzeniły, a to wciąż piasek tylko gruby (ok 1mm). Trochę ciemniejszy od tego z Twojego linku.

Mam też zupełnie ciemny. Fotka jest w wątku "Na bagnach...", ale drobny choć można oba zmiksować, albo dać 2 warstwy. Jutro mam nadzieję w końcu zasadzę w nim pierwsze rośliny (choć będzie to tylko trawa), więc za jakiś czas dam znać czy dały radę.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Podziękowania złożone przez:
#7
Cześć
Gdzie ten piasek kupiłeś?
Bo mam już pomysł objechać zwykłe składy kamieni i piasków w okolicy.
Mam jeszcze jeden pomysł. Aranż będzie taki że rośliny będą w prawym tylnym rogu, przed tym korzeniem ze zdjęcia nie będzie roślin. Mogę przecież zrobić plaże z piasku a pod częścią gdzie będą rośliny zasypać substrat żwirkiem takim właśnie grubszym. Mam na myśli coś takiego:
http://aqualog.aquadreams.pl/wp-content/...P_1_01.jpg
lub takiego:
http://aqualog.aquadreams.pl/wp-content/...ki_4_1.jpg
Tylko jakby plaża była na boku akwarium a nie na środku.
Oddzielenie ew. jakimś kawałkiem pleksi w podłożu żeby się za bardzo nie mieszało (bo wiadomo mieszać się i tak będzie)i rośliny nie zarastały plaży.
Co myślisz?
Tomek
Edyta: A i jeszcze jedna rzecz, jak myślicie czy lepszym rozwiązaniem będzie pokrywa czy jednak belka oświetleniowa?
Na razie pokrywe mam, ale docelowo mialem robić nową i teraz dylemat, możę jednak belka -bardziej "elegancka" RotflNo i zawsze coś może trochę wystawać z akwarium...
Tylko czy obsada którą planuje nie będzie wyskakiwać?
 
Podziękowania złożone przez:
#8
(01-06-2014, 11:02 AM)abaddon79 napisał(a): Gdzie ten piasek kupiłeś?

W rzece.Wink

Jak widać rozwiązań jest wiele, sam musisz coś wybrać. Wszystkie ryby skaczą - kwestia okoliczności.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Podziękowania złożone przez:
#9
Rotfl
 
Podziękowania złożone przez:
#10
Żebyście nie myśleli że nic się nie dzieje.
Docelowe miejsce:
[Obrazek: 34630ffc7ee493bcm.jpg]
Aranż... może... chyba... no zobaczymy jeszcze...
[Obrazek: d2f906aead7b86b9m.jpg]

Tomek
 
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości