• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: FBF

#11
Elementy instalacji PVC klejone, może z Budmechu, 25 mm?
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
(23-09-2011, 02:05 AM)dator napisał(a): Elementy instalacji PVC klejone, może z Budmechu, 25 mm?
Używam hydrauliki VDL i Effast ale może być z Bumechu.

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Robi wrażenie Smile Jestem pewny, że ryby są bardzo wdzięczne za tak świetną filtrację mechaniczną i biologiczną (choć nie są tego może za bardzo świadome Wink ) i pewnie odpłacają się świetną kondycją i kolorami. Niekoniecznie trzeba wydawać wielką kasę, ale uważam, że wszyscy powinniśmy dążyć, by w miarę swoich własnych możliwości zapewniać właśnie jak najlepsze warunki swoim rybom, a różnych rozwiązań i metod by to osiągnąć jest teraz bardzo wiele.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Filtr poklejony, podłączony. Hula od wczoraj.Wink

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Jaki jest rodzaj pompy tłączącej wodę do filtra (min. jaki jest przekrój wylotu i moc pompy, czy jest regulowana moc)?
Zapewne przy zapchaniu prefiltra ilośc wpływającej wody do FBF będzie mniejsza, a co za tym idzie jak rozumiem, woda będzie miała "mniejszą" siłę żeby się przepychać przez piasek. Czy przewidziałeś ew. tworzenie sie stref martwych u podstawy filtra i jak ew. sobie z tym poradzisz? U mnie takie się tworzyły, ale może miałem za słaba pompę. Z tego co się orientowałem niektóre filtry FBF mają specjalne "zawory" żeby co jakiś czas zruszyć dno filtra.
W jakim celu stosujesz taki filtr?
Jak odbywa sie kontrola pracy tego filtra i po czym poznajesz że cos jest nie tak?
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Po kolei:
Pompa to Aquabee UP 5000. Hydraulika jest klejona z rur o średnicy 25mm, bypass do FBF'a ma średnicę 20mm. Zainstalowałem kilka zaworów co pozwala bez problemu regulować poziom złoża w filtrze, nawet gdy wkłady sznurkowe trochę się zabrudzą. Chociaż wiem z doświadczenia, że nawet po dwóch tygodniach od wymiany, gdy są już dość mocno zapchane nie wpływa to znacząco na ruch złoża, pompa robi swoje.
Końcówka rury wlotowej do filtra kończy się przy samym dnie i całe złoże jest w ciągłym ruch. Nieruchome zostaje może 1-1,5cm piasku co moim zdaniem nie ma wpływu na funkcjonowanie filtra ponieważ jest on czysty. Nie zbierają się w nim żadne zanieczyszczenia co jest ideą tego typu filtracji. Dodatkowo całe złoże można co jakiś czas zruszyć poprzez wspomniany wyżej zawór.
Filtr ten będzie, jak dojrzeje, odpowiadał za całą filtrację biologiczną w zbiorniku, rezygnuję z kubełków.
A co do kontroli to właściwie jest tylko wzrokowa, ten filtr jest praktycznie bezobsługowy. Oczywiście przed odpięciem kubełka monitoruję parametry wody.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
No jak się ma taką pompę to rzeczywiście można spać spokojnie że nic się nie przypcha. Ale z drugiej strony cena pompy i pobór mocy trochę mnie wstrzymują przed myśleniem o tak dużym filtrze FBF Wink. Ja miałem przez ok. pół roku FBF Resuna.
Czy masz jakąś wiedzę nt. jak długo wytrzyma tak duże złoże bez tlenu (np. brak zasilania) ?
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Pompa jest mocna to fakt, ale oprócz FBF'a, korpusów narurowych napędza jeszcze filtr przepływowy na 1,2 litra złoża i lampe UV podłączoną na bypass'ie. Pobór mocy to 50W (jak i cena) a to przecież tyle samo co dwa kubełki czy kubełek i mocna głowica.
Co do samego złoża to myślę, że wytrzyma bez tlenu co najmniej tyle samo co złoże w kubełku a może i dłużej ponieważ jest to złoże w które jest znacznie mniej zanieczyszczone w porównaniu do złoża w kubełku. Kiedyś miałem brak zasilania przez trzy godziny. Po tym czasie filtracja została wznowiona, bez żadnego płukania piasku. Nie zaobserwowałem żadnych wahnięć parametrów. Ale teraz tak na wszelki wypadek pompę główną mam podpiętą do mocnego UPS'a.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
(23-09-2011, 06:50 AM)aarset napisał(a):
(23-09-2011, 02:05 AM)dator napisał(a): Elementy instalacji PVC klejone, może z Budmechu, 25 mm?
Używam hydrauliki VDL i Effast ale może być z Bumechu.

Właśnie na tej armaturze PVC-U zrobiłem obieg wody w 4 regałach (łącznie 4900l). Ale nie jestem zadowoly z technologii klejonej. Kolejne pomieszczenie z akwariami planuję robić technologią zgrzewania poszczególnych elementów hydrauliki.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
(23-09-2011, 02:05 AM)dator napisał(a): Właśnie na tej armaturze PVC-U zrobiłem obieg wody w 4 regałach (łącznie 4900l). Ale nie jestem zadowoly z technologii klejonej
Możesz napisać dlaczego?

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości