• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: FBF

#1
Ponieważ mało na forum tematów i dyskusji na temat techniki akwarystycznej, w tym i filtracji chciałem pokazać filtr fluidyzacyjny o pojemności~4,5 litrów, który pracował będzie jako biologiczny filtr piaskowy-FBF . Ponieważ od jakiegoś czasu stałem się orędownikiem tego typu filtracji, filtr ten będzie obsługiwał kolejny zbiornik 500l z mbuna. Aby ocenić rozmiary filtra dla porównania, do zdjęcia dodałem 1,5l butelkę wody mineralnej oraz klosz z 10 calowego filtra narurowego. Ktoś stosuje taki rodzaj filtracji?

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ja nie mam , ale masz mieszkanieConfused
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(22-09-2011, 16:09 PM)lukhil napisał(a): Ja nie mam , ale masz mieszkanieConfused
A miało być merytorycznie o filtracjiSmile

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Rozkreci sieBig Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Big Grin Lukihil, miażdżysz. Big Grin

aarset, sporo czytałem o tego rodzaju filtracji na apisto.pl, wydaje się bardzo ciekawym i efektywnym rozwiązaniem. Jakiego typu piasek chcesz zastosować? Bo często czytałem o problemach z równomiernym "mieszaniem" piachu w toni.
P.S.
Filtr kupny czy robiony? Bo wygląda bardzo profesjonalnie.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(22-09-2011, 16:29 PM)Ruki napisał(a): Big Grin Lukihil, miażdżysz. Big Grin

aarset, sporo czytałem o tego rodzaju filtracji na apisto.pl, wydaje się bardzo ciekawym i efektywnym rozwiązaniem. Jakiego typu piasek chcesz zastosować? Bo często czytałem o problemach z równomiernym "mieszaniem" piachu w toni.
P.S.
Filtr kupny czy robiony? Bo wygląda bardzo profesjonalnie.
Filtr jest robiony na wymiar, niestety nie przeze mnieConfused, nie mam dostępu do odpowiednich urządzeń. Natomiast całą hydraulikę kleję sam.
Jako złoża użyję ~2,5-3 litry piasku kwarcowego o granulacji 0,8-1,2mm, sprawdził się w innym działającym już filtrze.

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Mógłbyś cyknąć fotki innych swoich filtrów(działających i dojrzałych) FBF? Wstępną filtrację mechaniczną stosujesz?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(22-09-2011, 16:49 PM)Ruki napisał(a): Mógłbyś cyknąć fotki innych swoich filtrów(działających i dojrzałych) FBF? Wstępną filtrację mechaniczną stosujesz?
Bardzo dobra filtracja mechaniczna to w przypadku FBF-a podstawa. U mnie tą rolę pełnią korpusy narurowe z wkładami sznurkowymi 50-100 mikronów.

Zdjęcie działającego od pół roku w innym zbiorniku filtra:

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Pełen profesjonalizm widzę. Smile
Ile Cię wyniosły koszta filtra+hydrauliki, jeśli można wiedzieć? Bo nie powiem, wygląda bardzo profesjonalnie. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(22-09-2011, 17:15 PM)Ruki napisał(a): Pełen profesjonalizm widzę. Smile
Ile Cię wyniosły koszta filtra+hydrauliki, jeśli można wiedzieć? Bo nie powiem, wygląda bardzo profesjonalnie. Smile
Ruki, to taka moja zajawka, lubię set-upy. Co do kosztów, nie było tanio ale tak jak napisałem kręci mnie to i muszę mieć wszystko dopracowane. Najdroższy element to sam filtr(jeśli jest firmowy), reszta to mniej więcej koszt dobrego Eheim'a. Oczywiście można to zrobić taniej.

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości