• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Mój kawałek Tanganiki - L1zakZiz

#1
Witam,
Na wstępie chciałbym się przedstawić aby łatwiej było nam się poznać.
Nazywam się Tomek , mieszkam w małej miejscowości Chojnice w woj.Pomorskim.
W czasach największego zawirowania akwarystycznego posiadałem ponad 10 zbiorników w których większość stanowiła zbiorniki o litrażu 300L które uważam za optymalne do większości ryb.

Hodowałem wiele gatunków z Tanganiki przez ostatnie kilka lat a nawet kilkanaście bo mimo młodego wieku Big Grin akwaria są moją pasją od 7 roku życia.

Hodowałem takie perełki jak Xenotilapie,Cyprichromisy,Altolamprologusy,Neolamprologusy,Lamprologusy,Tropheusy,Eretmodusy i zapewnie jeszcze więcej gatunków poznałem.
Najciekawsze odmiany jakie hodowałem to Tropheusy Caramba Bishop które są selekcyjnie wyhodowaną linią ryb z firmy pani Schreyen (Fishes of Burundii),Xenotilapie caudafasciata i nigrolabiata "Red Princess".

Aktualnie uruchomione mam tylko 3 zbiorniki w którym pływają :
Tropheus Ikola WF
Tropheus Bemba SNZ
Xenotilapia nigrolabiata "Red Princess"
Platythelphusa immaculata - Krab


                   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Witaj Tomek dwie pierwsze fotki cudeńka, uwielbiam Xenki a Red Princes szczególnie.Widziałem, że doszukałeś się fotki z ZooBotaniki, tutaj też ją wrzuciłem Smile
Pozdrawiam, Krzysiek

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Małą uwaga w sprawie nazw. To jest Xenotilapai nigrolabiata "Red Princess" i X. caudafasciata przez "a".

O selekcyjnych liniach nie wspominam, bo jestem ich totalnym przeciwnikiemSmile

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Cześć Tomek, miło Cię tu widzieć Smile

Zawsze mnie zastanawiało, czy te kraby kiedyś w nocy nie skuszą się na śpiącą rybkę?
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Platythelphusa immaculata jest krabem, w którego diecie jest głównie pokarm roślinny i detrytus. Nie pogardza martwą rybą, ale nie polują na żywe. Zupełnie inaczej jest u Potamonautes platynotus. Te polują bez problemuSmile

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Czesc Tomku. To właśnie od niego mam muszlowceBig Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(21-09-2011, 06:16 AM)Robert M. napisał(a): O selekcyjnych liniach nie wspominam, bo jestem ich totalnym przeciwnikiemSmile

podobnie jak ja.
Co do tych selekcji to mam mieszane uczucia. Ani to piękne (tu kwestia gustu), ani to naturalne jak dla mnie.

Jeżeli zaś chodzi o Platythelphusa immaculata.
Mam trzy sztuki (1 samicę i 2 samce). Preferują każdy pokarm. Roślinny to jednak podstawa. Dobrze karmione nie niszczą roślin, nawet delikatnego najasa. Wystarczyło 2 dni głodówki i było po roślinach. Wycięte w "pień".
Podczas karmienia kraby skutecznie potrafią bronić swojego miejsca z karmą. Obrona polega na szczypaniu dużymi szczypcami ryb, a mniejsze ryby potrafią nawet złapać, a raczej przytrzymać. Są bardzo delikatne w tym straszeniu. Rybę złapią i zaraz puszczają, ale to dość rzadkie przypadki. Rybie nic nie jest po wypuszczeniu. Ogólnie ryb nie atakują i jest spokój. Widzę że są to łakomczuchy. Dużo jedzą, ale jak są najedzone to są jakby mniej "nerwowe".
U mnie sa w akwarium z piaskówkami, czyli z Xenotilapia caudafasciata (dorosłe i narybek) oraz podrosnięty narybek X. nigrolabiata Red princess.
Ciekawe uzupełnienie zbiornika z Tanganiką.

Tu link na YT do omawianego kraba u mnie w akwarium:



Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
U mnie krab dość często wyjada ślimaki dorosłe, bardzo ciekawie obraca sobie muszle aby dojść do sedna ;-)

Błędy w nazwach już poprawiłem Robercie , było późno i takie tam literówki się zdarzają.

U mnie krab zajął doniczkę w której się lekko obkopał a jako towarzystwo w tej samej doniczce pływają malutkie T.Ikola co czasem bardzo go denerwuje.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(21-09-2011, 12:53 PM)L1zakZiz napisał(a): U mnie krab dość często wyjada ślimaki dorosłe, bardzo ciekawie obraca sobie muszle aby dojść do sedna ;-)

Błędy w nazwach już poprawiłem Robercie , było późno i takie tam literówki się zdarzają.

U mnie krab zajął doniczkę w której się lekko obkopał a jako towarzystwo w tej samej doniczce pływają malutkie T.Ikola co czasem bardzo go denerwuje.

A muszę Cię zmartwić....tutaj pisze MartaSmile) Robert się zalogował, a ja dla "zmyłki" piszę - chyba zawsze tak jestSmile)

Nazwy na tym forum są wg mnie istotne, bo nie wszyscy siedzą w tanganickim temacie i każdy, przynajmniej ja tak robię, uczy się od innych bardziej doświadczonych.

Platythelphusa to naprawdę super kraby, ich zachowania w akwarium dają mnóstwo radości. Jeszcze lepiej to wygląda jak jest ich kilka.

Marta

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Witaj Marto,Big Grin
Przed chwilką zabrałem się za porządki i co zobaczyłem u samiczki kraba ;-)        
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości