• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pierwsze Apisto do 63 l

#1
Cześć Smile Jakie Apisto polecilibyście do akwarium 63 l (standard 60x30x35cm)? Do parametrów wody mogę się dostosować (planuję zakup RO). Nigdy nie miałam do czynienia z tymi rybami. Co do filtracji to planuję hamburga. Wolałabym mieć BW.

EDIT: jestem otwarta na różne propozycje obsad, nie musza być tylko i wyłącznie apisto. Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
WitajSmile

Z łatwo dostępnych - Pielęgniczka Ramireza (ale nie BW). Pewnie kilka innych gatunków apisto, ale są tu bieglejsi ode mnie...

Z ławicowych - tylko najmniejsze kurduple:
- bystrzyk amandy
- neon "simulans"
- tetra rubinowa
- albo małe razborki

Do małego zbiornika może być też coś ze "stacjonarnych" błędnikowców - małe bojowniki, prętniki.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ramirezy niezbyt, tylko te z odłowu mi się podobają. Smile Zależy mi ogólnie na pielęgnicach czy to apisto, jakieś malutkie akary czy co tam jeszcze jest. I jeśli można do takiego akwa jeszcze może malutkie kiryski/simulansy. 

Z błędnikowców mam Betta - splendensy i picty, w przyszłości jeszcze chcę mieć unimaculaty, więc chciałam spróbować z innymi gatunkami. Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
A może byś spróbował z Biotoecus operacularis ???

Paweł(mpaw) je ma do sprzedania, a ryby piękne z reszta popatrz sobie:

http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=3631
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Niezbyt przypadły mi do gustu. A co z Apistogramma sp Tefe?

EDIT: i bitaeniatami? Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Za małe akwarium dla tych ryb, dla nich musi być min. 80x35cm powierzchnia dna, to są duże apisto Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Z bitkami tak samo? Znajomy mówił, że te będą pasować, ale chcę usłyszeć tez opinię innych. Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
za małe akwarium, sam pół roku temu przesiadłem się z 63l na 112l i różnica jest kolosalna. W 63l próbowałem z 4 gatunkami M. ramirezi, A. cacatuoides, A. agassizi, A. macmasteri. Dobrze się w nim czuły ramirezki,  macmasterki dawały radę ale samiec dużo chował się w kokosie i nie było go widać, w 2 pozostałych przypadkach zawsze samica (niestety) zatłukła samca po tarle. Stąd decyzja o przesiadce na większe. Teraz mam znowu A. agassizi i zdecydowanie jest to lepszy litraż. Także w 63l pozostają ci ramirezki, chłopaki tutaj trzymają też w podobnym litrażu A. borelli ale to może niech oni się wypowiedzą. Ale jak masz możliwość i chcesz cieszyć oko rybkami o których piszesz zdecydowanie polecam akwarium o dnie 80x40 wysokość 35 (ewentulany hmf w rogu) -- też tak mam Smile 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Możesz spróbować w takim litrażu z:

- Taeniacara candidi- parka
- Apistogramma trifasciata- 1+2
- Apistogramma borelli- parka
- Apistogramma cinilabra- parka
- Apistogramma eunotus- parka
- Apistogramma iniridae- parka od biedy przy dobrym zagraceniu

Choć niektóre z tych ciężko będzie dostać Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
T. candidi i trifasciaty  są fajne, podobają mi się. Jak z ich dostępnością? Mogę dołożyć do nich jakieś małe rozpraszacze, kiryski (te mniejsze - hastasus, habrosus, pigmejek)?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości