• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Red Head Tapajos - problem

#21
(06-03-2014, 14:10 PM)Christo napisał(a): Maskotus też miał NO3 - 0, a ma tam kilku niezłych producentów, choć oczywiście baniak dużo większy, no i sump.

Maskotus cały czas ma NO3=0. Podmiany robię niewielkie, raz w tyg. głównie dolewki ok 40l. Tak jak napisali poprzednicy, przy 100% RO+Ogromne ilości powierzchni dla bakterii jest to możliwe, nawet przy nie małej obsadzie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Witam, może to trochę przewrotne stwierdzenie po tych wszystkich postach dot. pasożytów, chorób itp. ale.... Czy one aby nie szykują się do tarła...? Na filmie widać wielkie podniecenie które towarzyszy moim satanoperkom zawsze na chwilę przed tarłem..... Co do ocierania się  - to oczywiscie nie ma to nic wspolnego z tarłem ale na filmie tego nie widziałem.... Także na jednym ze zdjęć jest "namiastka" pokładełka..?
Ciekawe....?
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
18Artur07

Nie widziałam,że masz hydroponikę. Przy niej oczywiście jest to możliwe.

Wg mnie powinieneś, w momentach gdy masz wątpliwości co do kondycji ryb, robić mniejsze, ale częstsze podmiany. Podmiany w każdym wypadku, wymagają wody, która stale używasz do podmian. Czyli albo czystego RO, albo mieszanki RO + kran, albo kran, odpowiednio do biotopu i ryb. Jestem przeciwnikiem dostosowywania ryb z wód miękkich i kwaśnych na siłę do naszej kranówki.

W części tanganickiej firmy używam wody bezpośrednio z kranu, w Brazylii, dla części ryb czystego RO, dla innych mieszanki R0 kran.

Uważam jednak,że podmiany nie powinny być gwałtowne. Przy wysokim N03 jego gwałtowny spadek, nie jest dobrze tolerowany przez ryby, zwłaszcza, jeżeli są osłabione. Gdy zachodzi konieczność dużych podmian rozkładam to w czasie kilku godzin, tzn, albo uzupełniam powoli, albo robię 2-3 podmiany w czasie 5-6 godzin.

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
(06-03-2014, 15:36 PM)18Artur07 napisał(a): Wiadomo, że woda po Ro jest lepsza (bo miękka) ale jeżeli w kranie NO3 = np 20 to po Ro ile ?
Arturze, byłoby to dość dziwne, gdyby kranovit miał w sobie takie stężenie azotanówWink Jakby nie było to jest woda, której codziennie używamy i z zasady powinna być czystaSmile
Gdyby jednak faktycznie Twoja woda byłaby zanieczyszczona azotanami (u mnie jak w akwa, poziom 0) nie używałabym jej wcale i skontaktowała się z miejskim przedsiębiorkswem wodociągówWink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Katia, dopuszczalne w Polsce NO3 w wodzie pitnej wynosi ≤ 50.
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Rzeczywiście, dokładnie ok. 44, dzięki za uświadomienieSmile W takim razie pozostaje mi się tylko cieszyć, że żyję w takiej części Polski, w której mam 0, tym bardziej, że obciążona azotanami jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, nie wspominając już o rybach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Skąd wzięłaś 44? O.o Normy wody pitnej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. nr 203, poz. 1718): http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?i...0022031718 Załącznik w pdf, str.5.
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
U mnie woda w kranie ma NO3 od 0 do 5 mg - więc spokój. Wcześniej przytoczyłem tylko przykład chcąc zwrócić uwagę na to, że stosowanie Ro nie wpływa na zmniejszenie NO3. Jak gdzieś jest kiepska kranówa to niestety ale same filtry  Ro nie wystarczą. 

Marto: podmiana 200 l w akwa 900l brutto chyba nie jest podmianą gwałtowną - to tylko jakieś 25% a więc bardziej to można nazwać odświeżeniem wody. Ale - zgadzam się z Tobą - pamiętać trzeba, że każde raptowne zmiany parametrów wody, czy to w dół czy w górę są niezbyt mile widziane dla ryb.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Na szybko wyszukałam w googlach ile to faktycznie jest:
"Dopuszczalne stężenie azotanów w wodzie pitnej określa polska norma - ok. 44 mgNO3-/dm3", źródło: http://www.ekobadania.republika.pl/czystosc.htm 
Mei, ale przecież nie zaprzeczysz, że 44<50, choć = nie jestTongue
Osobiście wolałabym, żeby to faktycznie było 44 niż 50, no a już najlepiej to 0. Do podlewania kwatków mam wodę ze studni, w której mam faktycznie przynajmniej 40.

Artur, cieszę się, że masz niskie stężenieWink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Jak już jesteśmy przy temacie wodociągów to tez sobie pozwolę na małe OT.
Mei rozporządzenie, które podałaś jest już nieaktualne, obowiązujące jest to: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?i...0070610417 str. 9 zał. nr 2. Poziom NO3 faktycznie max może być 50 ale pod warunkiem zerowych azotynów. Dla konkretnych warunków należy skorzystać ze wzoru NO3/50+NO2/3 ma być mniejsze/równe 50.
Prawnikiem nie jestem ale dość często spotykałem się w swoim zawodzie, że ustawa mówi jedno, rozporządzenie drugie a normy trzecie.
Akty niższej rangi na pewno nie mogą rozszerzać zakresu ustawy ale być może mogą wprowadzać bardziej rygorystyczne zasady, więc może obie macie racjęMysl
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości