• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 320l. obsada

#1
Witam
Kilka dni temu zalałem nowe akwarium - 320 litrów, walczę z równowagą i dałem sobie czas do wiosny, aby wszystko się ustaliło, korzenie się uleżały, mchy zarosły.
Interesuje mnie obsada
1. Ziemiojad Brazylijski (geophagus brasiliensis)
2. Akara niebieska (cichlasoma bimaculatum)
3. Pielęgnica Meeka (thorichtys meeki)
4. Akara pomarańczowopłetwa (cichlasoma bimaculatum)
Rybki dobierałem również ze względu na temperaturę - wytrzymują ok. 20C , niewiele więcej będą miały w zimie.
Teraz pytanie - wiele czytałem o tych rybkach, zdaje sobie sprawę, że wg. książek powinienem zdecydować się 1 parę z powyższych , w końcu 320 to wcale nie jest dużo. Jednak na YT widziałem mnóstwo obsad bardziej "przerybionych". Oczywiście planuję kupić młode rybki w jednym czasie , w ilości 6-8 szt. z gatunku aby dobrać pary, ew. 1 samiec +2/3 samice, do tego duży zbrojnik - środek antykoncepcyjny. Oczywiście dużo kryjówek. Może mi się udać, czy pomysł skazany na porażkę już na etapie planowania?
Czekam na WSZYSTKIE komentarze
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Witam, coś namieszałeś chyba z tymi akarami. Pomieszałeś też trochę biotopy, a SA i CA to raczej odmienne warunki, głównie parametry wody.
Co do pytania, to według mnie spokojnie możesz tam połączyć 2 gatunki.
Tylko zweryfikuj tą swoją listę. Ale poczekaj na wypowiedzi lepszych speców Wink
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
tak, wiem ...
pomarańczowopłetwa to raczej twarda woda. Tyle, że wystarczy wpisać w YT "green terror" - na większości filmików towarzyszy im meeka czy inne "miękkie" pielęgnice. Cóż - idealne warunki sobie ale akwa ma być odzwierciedleniem naszych marzeń. Nie chciałbym tylko rybek męczyć...
Dlatego pytam "praktyków" - może ktoś próbował ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Właściwie to nie, bo meeka jest tu stricte "twardą" pielęgnicą, chodziło mi jeszcze o to, że wstawiłeś dwie pielęgnice, które (obie) nazywasz cichlasoma bimaculatum - co nie jest właściwe. Dlatego chodziło mi o to żebyś jeszcze to wszystko zweryfikował, bo widzę ze trochę bardziej musisz poznać gatunki które chcesz tam wpuścić.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Jasne Smile
akara pomarańczowopłetwa to oczywiście aequidens rivulatus Smile
Mój błąd.
Czytałem dużo o tych rybach, najmniej pasuje mi akara niebieska (3-10n)
Jakieś propozycje?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(12-09-2011, 12:54 PM)JanO napisał(a): Czytałem dużo o tych rybach, najmniej pasuje mi akara niebieska (3-10n)
A gdzięś ją można dostać, bo jakoś mało popularna chyba jest, przynajmniej ja jakośich nie spotkałem?
A jakie są wymiary akwarium?

"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
można dostać. W Rzeszowie - gdzie mieszkam - w RCMB. Sprowadzili tam ostatnio z 10 gatunków pielęgnic z Ameryki Centralnej/Południowej.
Wymiary nie zbyt ciekawe - małe dno - 120/45. Wysokość 60.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Witaj na forum JanO Smile

Do takiego akwarium zdecydowałbym się na jedną parę średnich lub dwie pary mniejszych pielęgnic.
Oczywiście podstawowy wybór to biotop - nie ma sensu mieszanie ryb Ameryki Centralnej z Połudnową.

Moje sugestie:

1. Ziemiojad Brazylijski - wydaje mi się, że to jednak zbyt duża ryba do takiego akwarium.

2. Akara niebieska - ciekawa propozycja, tak jak Kuba powiedział, nie jest to popularna ryba, co zwiększa jej atrakcyjność Smile Mógłbyś pomyśleć nad dodaniem do niej jakiś południowoamerykańskich towarzyszy - duży wybór.

3. Pielęgnica Meeka - świetna ryba i można by spróbować dołączyć do niej parę innych niewielkich pielęgnic z CA.

4. Akara pomarańczowopłetwa - dużo osób trzyma te ryby w podobnych akwariach, ja jednak widziałbym ją w większym. To duża, silna i agresywna ryba, dlatego raczej można zapomnieć o jakichkolwiek współtowarzyszach.

Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
ech, jednak rozsądek

To samo mówi moja żona Smile
Jak zaczynasz przygodę z nowymi rybkami - rozpocznij z "podręcznika"
Pewnie wybiorę pomarańczowopłetwe.
W takim razie bez "niebieskiego" środka antykoncepcyjnego
Dzięki za uwagi.
W razie co - zakupy na wiosnę. Jak ktoś ma pomysł na efektowny skład - będę dźwięczny.
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Czesc. Małe dno i w gre wchodzą albo dwie pary mniejszych o umiarkowanej agresywnosci pielegnic lub parka agresywniejszych . Fajnym pomysłem było by połączenie meeki +sajica świetne rybyBig Grin
A dla czego 20 stopni woda?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości