• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Brzanka sumatrzańska

#11
Przepraszam autora za ten wtręt, ale

(27-02-2014, 17:08 PM)Killifish napisał(a): Za wysokie parametry. Polecam te ryby na czystym RO i lekkim BW z kryptokorynami, gałęzie i detrytus na piasku jako dno. Do tego cierniooczki i przykładowo Betta smaragdina. ławica brzanek minimum 20 szt.

Killi, i inni eksperci od Azji,  pomoglibyście ułożyć obsadę do 1000l baniaka? Oczywiście założę nowy wątek ale wiem, że to forum pielęgnicowe, a w biotopach azjatyckich z pielęgnicami krucho Sad    

 
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Zakładaj, w wolnej chwili pomożemy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Lukasza, Killifish  wypuszcza Cie z tym RO. Sklepowe brzanki świetnie się czują i rozwijają w ph 7,6.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
(06-03-2014, 17:31 PM)teo napisał(a): Lukasza, Killifish  wypuszcza Cie z tym RO. Sklepowe brzanki świetnie się czują i rozwijają w ph 7,6.
Teo, może mniej teoretyzowania o tym , że "świetnie się czują" a więcej praktyki i spojrzenia na te nawet sklepowe, powoli przechodzące na parametry dla nich właściwe? Z neonami Innesa tak samo myślisz pewnie... Eh, czasami ręce opadają poniżej kostek.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Kolejny z syndromem "Nie znam się, ale się wypowiem" Big Grin.
Świetnie się czują? Na podstawie czego taką tezę wysunąłeś?

Dlatego, że rybki nie zdychają od razu po wrzuceniu do takiej wody? A może naczytałeś się herezji, że rybka hodowlana ma inne wymagania niż ryby dzikie?
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Dwóch na jednego – nieładnie.



Pley kopanie po kostkach Twojego autorytetu nie zbuduje. Zlezkawoku



Co do neonów - tak nie twierdzę ale co do ww brzanek tak.



Moje stwierdzenie że „świetnie się czują” – przeciesz Wy też używacie uogólnień. Naprawdę chcesz bym tłumaczył (Wam !) co to znaczy że rybka się świetnie czuje?



Jeśli uważacie, ze teoretyzuję to odwróćmy pytanie. Udowodnijcie praktycznie że się nie da chować ww brzanek w ph 7,6 a ja się do waszych obserwacji odniosę na podstawie mojego skromnego doświadczenia praktycznego.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
(07-03-2014, 18:10 PM)teo napisał(a): Dwóch na jednego – nieładnie.
Pley kopanie po kostkach Twojego autorytetu nie zbuduje. Zlezkawoku
Co do neonów - tak nie twierdzę ale co do ww brzanek tak.
Moje stwierdzenie że „świetnie się czują” – przeciesz Wy też używacie uogólnień. Naprawdę chcesz bym tłumaczył (Wam !) co to znaczy że rybka się świetnie czuje?
Jeśli uważacie, ze teoretyzuję to odwróćmy pytanie. Udowodnijcie praktycznie że się nie da chować ww brzanek w ph 7,6 a ja się do waszych obserwacji odniosę na podstawie mojego skromnego doświadczenia praktycznego.

Teo napisze w punktach Smile
1. Czcionka kolego, nie zmieniaj jej, źle się to czyta. Są zasady, nawet niespisane, których się przestrzega.

2. Nie wiem o co chodzi z tym "dwóch na jednego". Ja pisze za siebie, każdy ma prawo do wypowiedzi, jak Pley uważa podobnie, to cóż ja na to poradzę? Big Grin

3. Czy kolega kopie po kostkach? Cóż, ja obcinam nogi Big Grin Póki co, nie pokazałeś nic, na poparcie swoich teoretycznych wymysłów.

4. Tak, chce abyś wytłumaczył (Nam!) co to znaczy, "że ryba czyje się świetnie" Wink

5. Odwracasz pytanie. Szkoda, że brakuje argumentów na potwierdzenie swoich teorii. Ok, podejmuję wyzwanie. Jak wygląda omawiana ryba na pH>7,5 kranóweczka, cóż, idziemy do praktycznie każdego sklepu i oglądamy. Czy "Kowalski" nie może ich, jak to napisałeś "chować", na takich parametrach? MOŻE Kotek "Kowalski" może wszystko ale czy to oznacza, że robi dobrze, że pozna zachowania tego gatunku i jego piękno? No nie uważam. Czemu? Pokaże niżej.


Standardowe podejście do brzanek dobrze opisują moje słowa z pewnego artykułu:
Killi napisał(a):W tym „raju” autor przechodzi do wody. Idąc dalej sztucznym podziałem na brzanki „standardowe” i „nietypowe”, sugeruje, że ryby z różnych części Azji wymagają standardowych parametrów wody. Ów standard to temperatura 22 - 25 °C, GH do 16 -18, pH 6,5 – 7,5. Dlaczego takie podejście jest błędne? Postaram się to udowodnić opisując poszczególne gatunki. Autor podaje, że wszystkie z 8 wymienionych i „opisanych gatunków” można ze sobą łączyć, czyżby?

Skąd takie podejście? A z założenia, że ryba "hodowana od wieków na kranówce przystosowała się" i będzie "jej dobrze" i "czuje się świetnie" - tu odsyłam do punktu 4 i liczę na odpowiedź.

Zrobiłem swego czasu test na "sklepowych" brzankach "sumatrzańskich". Zakupiona partia dostała warunki "hodowców od wieków na kranie" i potem systematycznie przechodziły w kwaśne i miękkie wody. Było to w zbiorniku Rusty między innymi pokazane:

[Obrazek: attachment.php?aid=3059]
Ryby zostały rozmnożone, narybek odchowany i obserwuje go teraz nadal na kwasie, pH 6,0 Tak pięknych brzanek nie widziałem nigdy wcześniej.

Dlaczego uważam, że tak należy trzymać te ryby? Bo ryby trzymamy w optymalnych dla nich warunkach, zbliżając się parametrami do naturalnych.
Jak otrzymam 1 dowód na to, że omawiany gatunek, Puntigrus anchisporus (rewizja w pracy Kottelat'a z 2013 roku: "The Fishes of the Inland Waters of Southeast Asia: A Catalogue and Core Bibliography of the Fishes Known to Occur in Freshwaters, Mangroves and Estuaries"), żyje w wodach o pH >7, to zmienię zdanie. Życzę powodzenia w poszukiwaniach Figielek

Omawiany gatunek żyje we Wschodnim Kalimantanie, wody są tam kwaśne i tylko kwaśne a BW jest wszędzie.
Nie dajesz wiary, zapytaj Michael'a Lee, znanego jako Jungle Mike's, który odławiał je oraz badał ich stanowiska czy Andy Rushworth'a - jedyną, póki co osobę, która ma obecnie dzikie P. anchisporus w Europie.

Mapa Borneo, prezentująca miejsce odłowu gatunków:
   

A. Puntigrus anchisporus (Vailant, 1902)
B. Puntigrus anchisporus (Roberts, 1989)
C. Puntigrus pulcher (Rendahl, 1922)
D. Barbus tetrazona (Bleeker, 1857 ), czyli Puntigrus rhomboocellatus


Dlaczego "Kowalscy" uważają, ze te ryby się nadają do pH>7?
a) karpiowate są najbardziej wytrzymałymi rybami i mają tolerancje, które niestety nie oznaczają, że "ryba czuje się dobrze"
b) opisy "sumatrzańskich" są błędne i opierają się na danych ze złych lokalizacji

Omawiane ryby, to ryby czarnych wód, tak samo jak wiele innych brzanek czy razbor, z których robi się ryby na kran.

Killi napisał(a):Tak jest Rukiuszu Smile Mówimy o Borneo, podobnie Sumatra. BW jest tam o tyle ciekawe, że o bardzo małej zawartości tlenu. Normalne są pH 4-5 i wiele ryb w takim kwasie żyje, np. popularne Brzanki pięciopręgie, B. coccina itd.

Faktycznie, Rusty zrobiła kawał dobrej roboty z tym akwarium, bo idzie w poprawność a nie w modę i robienie z większości azjatyckich ryb, przysłowiowych gupików dla wszystkich, bo są wytrzymalsze i łatwiej adaptują się do różnych warunków, niż ryby z SA.

Kto widział "tetrazona" w BW, ten pozna piękno tej ryby, zmienność ubarwienia, soczystość kolorów, interesujące zachowania w stadzie. W prześwietlonych zbiornikach, ta ryba wygląda, jak ja w bieli Tongue Nienaturalnie Smile

Zacytuje także fragment nieopublikowanej, III części artykułu o brzankach:
Killi napisał(a):Brzanka borneańska, abyśmy mogli docenić jej piękno i prawidłowe zachowania, powinna na co dzień, przebywać w wodzie o temperaturze 24°C, twardości GH do 6° niemieckich i pH od 5,5 do 6,8. Oczywiście pomijany jest podstawowy pomiar, czyli twardość węglanowa, która wynosić powinna do 0° do 4° niemieckich, przewodność do 300us. Woda z dużą ilością garbników, od typowego BW do koloru lekkiej herbaty.

Postaram się w weekend pokazać ryby z akwarium BW jeśli tak bardzo tego chcesz teo. Z przyjemnością posiedzę z aparatem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Takie pokpiwanie jak w punkcie 2 i 3 zakrawa na cynizm.

Czy ja pisałem, że ”sumatrzańskie” nie można hodować w kwaśnej wodzie? Nie przypominam sobie.   

To co piszesz o nomenklaturze brzanek jest słuszne i nie zamierzam tego podważać. Żonglujesz ze swadą informacjami popartymi faktami. Teorię masz świetnie opanowaną ale praktykę nieco mniej. Wynika to z tego że ortodoksyjnie podchodzisz do warunków w jakich te brzanki mogą być chowane. Tak chowanie w kontekście „chów ryb” a nie „hodowla ryb”. Czujesz fazę - chów, hodowla.

I to co w tym miejscu zasadnicze - piszemy w wątku przeznaczonego dla akwarysty amatora zaczynającego w temacie brzanek a Ty go puszczasz od razu na głęboką wodę z RO. Niech posmakuje przy ph 7,6, a potem można go zdopingować na rozmnażanie i wtedy zjedziemy z ph.

Uważam że ph 7,6 nadaje się do chowu tych brzanek, przerabiałem to wielokrotnie ja i moi znajomi. Dysponujemy taką właśnie wodą. Ba nie przeszkadzało to w późniejszych zabiegach w udanym rozmnażaniem. Ryby są rosłe, pięknie wybarwione o dużym apetycie i temperamencie, słowem woda o takim ph jest dobra. Popatrz na inne fora w jakiej są chowanej wodzie, oczywiście mam na myśli te ryby, które są  w świetnej kondycji. Gdyby tak nie było to ww brzanki nie byłyby tak popularne. Inna sprawa, że wiele brzanek w sklepach jest w beznadziejnej jakości i kondycji.

Uwierz, że zaproponowałeś bardzo trudną rzecz autorowi wątku (a to jest główna przyczyna mojego pisania). Popatrz jak łyknął temat RO, prawie tak jakby to było panaceum na sukces. Przecież on się boryka ze zebraniem podstawowych danych a Ty stwierdzasz autorytatywnie, kwaśna woda i nic innego.  

Reasumując. Kowalski możne odnieść sukces i zadowolenie z chowu tych rybek niekoniecznie odtwarzając warunki wodne panujące w ich ojczyźnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
To, że akwarysta jest początkujący oznacza, że ma podejść do tematu byle jak- bo kranówka łatwiejsza? Jak ryba w naturalnym środowisku mieszka w kwaśnych wodach to takich wód wymaga, a to, że żyje i rozmnaża się w innej wodzie o niczym nie świadczy.

Jak długo żyły te Twoje brzanki? To jest wyznacznik tego, czy warunki były dobre, czy nie. Smile


Takie podejście działa w przypadku wielu ryb- żyły, rozmnażały sie, więc jest ok.
Był wspominany Neonek więc pokaże to na jego przykładzie...

P. innesi trzymany w twardej, ciepłej wodzie żyje 3-5lat na ogół.
Ten sam gatunek, trzymany w odpowiednich warunkach dożywa prawie drugie tyle Wink
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Kranówka nie oznacza dla tych ryb bylejakości. Jak jest zależy tylko od akwarysty. Natomiast z kranówką dla początkującego zdecydowanie łatwiej. Masz rację, że jak ryba żyje w innej wodzie to o niczym nie świadczy zakładając, że mówimy o rybie hodowanej od lat w Polsce.  Koniecznie popatrz na słowa chów i hodowla w moich postach.

A czy wiesz ile rzeczony neonek żyje w naturze?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości