• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [Madagaskar] Nowy gatunek z rodzaju Paretroplus

#1
Sparks, JS & RC Schelly, 2011. A new species of Paretroplus (Teleostei: Cichlidae: Etroplinae) from northeastern Madagascar, with a phylogeny and revised diagnosis for the P. damii clade. Zootaxa 2768: 55–68.

Abstract

Paretroplus loisellei, a new species of etropline cichlid from Madagascar, is described from the middle to lower reaches of the Mahanara River, located to the north of the Masoala Peninsula in northeastern Madagascar. The new species is recovered within the “Paretroplus damii clade” on the basis of several apomorphic anatomical features, including the presence of a triangular, black or dark gray, pectoral-axil patch, chest scales that are greatly reduced in size and highly embedded, and flank scales in which the posterior field is thin and unossified. The new species is distinguished from its sister taxon, P. damii, by a more or less horizontal profile extending from the anterior margin of the lower jaw to the ventroposterior margin of the suspensorium (vs. strongly rounded and convex), horizontally oriented oral jaws with fleshy lips (vs. oblique and thin), tricuspid symphyseal teeth in the upper jaw with distinct and sharp lateral cusps, a much darker overall pigmentation pattern, and distinctive bright golden breeding coloration (vs. brick red).

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Sympatycznie. Już "zwykłe" damii wyglądają w czasie tarła interesująco - te muszą jeszcze lepiej!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Witam

Dostałem wiadomość od ciebie Topielcu i tu zawitałem. Rzadko ktoś porusza sprawy pielęgnic madagaskarskich.
Ja posiadam Paratilapie polleni small spot. Takiego pięknego brzydactwa jeszcze nie miałem. Jak zobaczyłem toto w sklepie, szare, nijakie a teraz piękna brzydkość. Co do paretroplusa to już gdzieś czytałem o nim, albo pisał P. Loiselle albo Sonia.
So to tak rzadkie gatunki, mówię o malgaszach, że wyrwać je to sztuka. Mi w każdym razie nie udało się, oprócz oczywiście Polleni.

Pozdrawiam Irek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Hej, fajnie, że zawitałeś - staram się zapraszać tu ludzi, którzy szukają informacji lub po prostu chcą pogadać o ciekawych pielęgnicach, a zwykle na forach ogólno-akwarystycznych nie ma z kim.

Paratilapia to bardzo oryginalna ryba Smile Fajnie jakbyś się nią pochwalił - zdjęciami!

Pielęgnice madagaskarskie to chyba marzenia ściętej głowy w Polsce, choć wydaje mi się, że ostatnio pojawiają się coraz większe możliwości co do rzadkich gatunków pielęgnic, co widać już po niektórych wątkach na naszym forum Smile
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Cytat:Paratilapia to bardzo oryginalna ryba Smile
Miałem pod opieką ledwo trzy dni podczas Zoobotaniki we wrocku, w 2009:
[Obrazek: beztytuujbl.jpg]
Piękne, tylko trochę płochliwe, ale para była bardzo dobrze dobrana i miałem okazję obserwować ich zaloty. Zgodnie z tym co kiedś czytałem w aqua forum, to samica częściej była "na widoku".
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Idealne określenie Irka - piękne brzydale. Strasznie mi się podobają.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Big spot są jeszcze ładniejsze Wink Ale je chyba trudniej znaleźć.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Kapitalne zdjęcie, moje jeszcze nie są tak wyjechane.
Co do zdjęć to mój aparat jest w lombardzie i nie mam na razie widoków na jego powrót.
Pogadam z kolegą, to zrobi zdjęcia.
Big spoty, są tak rzadkie, że ich nie ma. W każdym razie ja nie trafiłem, a sporo szukałem.
Madagaskar to całkowicie unikalny biotop, paratilapie potrafią żyć w wodach o krańcowo różnych parametrach i temperaturze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Hej,

odłowy z Madagaskaru nie są właściwie możliwe chyba, że ktoś osobiście tam pojedzie, złapie i potem pomęczy się z pozwoleniami (najlepiej mieć tam jakiegoś znajomego). Wszystkie jednak ze znanych gatunków są hodowane we Francji i tam można się bez problemu w nie zaopatrzyć.
www.hassar.eu - importy prosto z gorącej zachodniej Afryki - tanio, drogo, konkretnie Smile
www.sumiki.pl - pierwszy polski portal o sumach (wykasowałem bazę niechcący ale mam backup - niedługo będzie śmigał)

Proud member of ACSI
http://silurus.acnatsci.org/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Francja, trochę to skomplikowane.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości