• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Ogrzewanie akwarium z CO

#31
no w moim przypadku to podobnie jest akwarium 1050l i sump też będzie około 240l. Co to znaczy podłączenie na "ostro"? bez zaworów czy co?
Mam zapytanie jaka duża przestrzeń musi być wydzielona w sumpie na taką wężownicę?
Ja mama piec na eko-groszek, temperatura na piecu to 56 stopni. Garzanie zaczyna się już oczywiście jesienią, ponieważ latem nie ma sensu Smile. Wtedy wodę grzejemy z podgrzewacza gazowego, ale wtedy mogłaby w razie czego być grzałka 300w. Myślę, że latem to już by nie ciągnęła tak prądu.
Temperaturę w akwarium chcę utrzymać na poziomie 25-26 stopni, więc chyba przy takiej ilości wody się opłaca kombinować z co.
Czy nie zdarzyło Ci się przy tym układzie przegrzać wody lub nie miałeś obaw, że pęknie sump czy coś takiego?
Kto wykonywał Ci takie ustrojstwo? Robiłeś może we własnym zakresie?
Wolę zadać głupie pytanie niż później drapać się w głowę co i jakSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
(12-02-2014, 19:45 PM)jaciek napisał(a): Co do kominka to mam zwykly. Plaszcz wodny kompletnie do mnie nie przemawia bo kominek ma byc alternatywnym zrodlem ciepla. Jak rosja odlaczy gaz, mrozy polamia slupy wysokiego napiecia i rozpeta sie wojna nuklearna ja odpalam swoj normalny kominek i mam cieplo w domu. Jak masz plaszcz i zBraknie pradu to jestes brzyfko mowiac w dupie
Kominek z płaszczem sam nie działa na prąd, czy tym bardziej gaz. Trochę prądu, owszem, zeżre pompka obiegowa, ale można się zabezpieczyć np. UPSem, albo akumulatorem z przetwornicą 12/230V.
Można też wykonać instalację grawitacyjną i nawet pompki nie będziesz potrzebował Tongue

Odbiegając od tematu w kierunku kominków, to najlepsze efekty dają kominki akumulacyjne i szamotowe Smile Co prawda długo się nagrzewają, ale po naładowaniu się ciepłem, gdy już wygasisz ogień, ciepło będzie jeszcze długo wychodziło z tego kominka Smile

Ok, to tyle o kominkach, bo odbiegamy od tematu :>
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Trochę szukałem, ale nie znalazłem, jakiś prostych wzorów do wyliczenia zapotrzebowania na ciepło akwarium.
Taki uproszczony wzór do obl. strumienia ciepła traconym od akwa, a tym samym tyle samo musimy dostarczyć aby utrzymać temp.
Q=UxAx(Tw-Tp)
Q - strumień ciepła 
U - wsp.przenik.= ok.7,7 [W/m2xK]
Tw - temp.w akwarium
Tp - temp.otoczenia
A - powierzch.wymiany (też sump jak jest trzeba doliczyć)
Trochę kłopot jak dobrze wyliczyć A.
ścianki nieocieplone to suma powierzch.tych scianek  w [m2]
ścianki ocieplone - to ok.1/2 tej powierzchni
Powierzchnia akwa - jak przykryta to mnożymy przez dwa tą pow.(parowanie), jeśli odkryta to razy 3.
(to wszystko w przybliżeniu, ale daje jakieś wyniki konkretne).
Co do wymiany ciepła z C.O. to chyba można zastosować np taki wymiennik ciepła lub prostszy jednokierunkowy zanurzony w sump. - lepsza wymiana ciepła niż z wężownicy. 


ps. a wkład kominkowy można w kamieniu polnym obudować - tanio i tez dobrze sprawdza się z rozpr.grawit.ciepłego powietrza.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
mfryga nie masz co kombinować z CO przy tym litrażu co masz grzałka Ci wystarczy.
Ja nie grzeję w ogóle pokój 22-23C chyba że (w sobotę w gardziel Tongue
Jacek ma większy basen to musi pokombinować z kosztami zrozumiałe.
Chodź pewnie przy innej obsadzie miałby to gdzieś.....Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Rysiek, ja wiem, że grzałka 300w uciągnie taki litraż tylko boję się dostać po kieszeni Sad
Tak jak już wcześniej pisałem. Akwarium będzie ocieplone z dwóch ścian styropianem 5cm (dwie ściany będą widoczne dla zwiedzających Wink)
spód ocieplony, sump ocieplony z czterech stron, jedna z nich będzie ruchoma by mieć podgląd na stan wkładów i na sump szyba nakrywowa, na wszystkie rury będzie otulina...ale czy to wystarczy by nie żarło zbyt wiele prądu? Oświetlenie nad akwarium 70w hqi pod pokrywą, no chyba, że zostanie akwarium odkryte. Co Wy na to?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
no właśnie, fajnie jest pokombinować i mieć satysfakcję, że zrobiło się coś, jakiś patent, ulepszenie, ale jak wchodzimy w szczegóły, to okazuje się, że, żeby to miało "ręce i nogi", to robi się inwestycja. Bo, jak chcemy po prostu włożyć element grzejny do sumpa, jak to zrobił jaciek, to zajmie to sporo miejsca. U niego jest 20m węża. U mnie, akwa 1000l i sump 200l, gdyby nawet dać ok 5-10m, to i tak zabiera to strasznie dużo objętości. Taki wymiennik, jak zaproponował novi wygląda super, ale żeby tam był przepływ to musiałaby być osobna pompa i robią się koszty :-(
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Panowie
Jak wam szkoda miejsca w sumpie to można położyć pexa na dnie akwarium (jak w przypadku podłogówki)
chyba że rybki jakieś "grzebiące" to wtedy trzeba by coś zakombinować Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
pex na dnie akwarium - widzę takie minusy:

- pielęgnice w większości są grzebiące, gujanki kopia mi po samą szybę na dnie :-), więc odpada pomysł luźno położonych rurek
- można by położyć rurki, na to warstwę ochronną szybę, czy plexi i dopiero podłoże, ale to ucinamy wysokość akwarium
- sump będzie zakryty, więc można pchać rury i co tylko, a akwarium mam byc dekoracyjne, nie bardzo jest jak w miarę estetycznie i bez kolizji z innymi sprzętami jeszcze dodatkowa rurę dać na dno i połączyć z obwodem CO
- jeżeli już coś takiego zrobimy, to ciepło będzie szło od dołu w górę, przez warstwę piachu, który będzie je jeszcze kumulował i potem oddawał. To jest odwrotnie niż w naturze, bo tam od powierzchni jest najcieplej i im głębiej tym zimniej. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale to taka uwaga.
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
(13-02-2014, 20:45 PM)mfryga napisał(a): Rysiek, ja wiem, że grzałka 300w uciągnie taki litraż tylko boję się dostać po kieszeni Sad
Tak jak już wcześniej pisałem. Akwarium będzie ocieplone z dwóch ścian styropianem 5cm (dwie ściany będą widoczne dla zwiedzających Wink)
spód ocieplony, sump ocieplony z czterech stron, jedna z nich będzie ruchoma by mieć podgląd na stan wkładów i na sump szyba nakrywowa, na wszystkie rury będzie otulina...ale czy to wystarczy by nie żarło zbyt wiele prądu? Oświetlenie nad akwarium 70w hqi pod pokrywą, no chyba, że zostanie akwarium odkryte. Co Wy na to?
Pytanie jaka temperatura jest w pomieszczeniu gdzie masz akwarium.
Wszystko Ci to wyjaśni. Grzałka może będzie ci nie potrzebna chyba że rachunki lubisz płacić.....ja nie grzeję pisałem ci o tym jak wiesz o co chodzi Smile załapiesz.

Lampa HQI w zamkniętym układzie nie bardzo to widzę ze względu na wilgoć i elektrykę oraz temperaturę osiąganą podczas pracy....tak na marginesie przy 70wat obudowa nagrzewa mi się do 40>kilku stopni przy 150Wat można spokojnie jaja wbijać......sprawdzone białko ścina się Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
Rysiek, temperatura w pomieszczeniu to zazwyczaj 20-21 stopni, tak lubimy i to chyba nawet dla zdrowia dobrze Smile. Kurcze może jestem ciemny ale nie rozumiem o co chodzi z tym "grzaniem"Sad.
Lampa HQI raczej zostanie bo nie widzę innego rozsądnego źródła światła która pozostawi mi bliki na dnie, no i będzie dobra dla roślin.
Obudowa oświetlenia miała mieć wyloty od góry nad lampą HQI, żeby jednak to ciepło trochę uciekało, żeby się nie grzała. Starczy jedna lampa na 185x104 powierzchni?
Kurcze, chcę zrobić to ogrzewanie takie jak u Ciebie Rysiek, tym bardziej, że pod akwarium w piwnicy mam piec Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości