• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Ogrzewanie akwarium z CO

#21
Tzn? Nie bardzo zrozumialemSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
(11-02-2014, 20:44 PM)jaciek napisał(a): Tzn? Nie bardzo zrozumialemSmile
Przedobrzyłeś w jedna stronę to ją masz...
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
A kto powiedzial ze przedobrzylem? Chyba mnie nie zrozumiales? Czy ja narzekam? Smile dla mnie wilgoc przy tylu tysiacach litrow wody w ciaglym ruchu jest tak sam oczywista i normalna jak to ze rybe trzeba karmic i to ze ryba musi pozniej zrobic kupeSmile Mi to nie przeszkadza poza drzwiami ktore musze zdecydowanie wymienic dzieki czemu raz ze odpadnie skraplanie sie na futrynie a dwa przy calych szklanych bedzie wiecej swiatla dla roslin. Nie jestem psychopata i gdyby to wszystko bylo dla mnie zbyt uciazliwe juz dawno bym zrezygnowal a nie pchal w to dodatkowo kilkaset zlotych miesiecznie na prad wode i jedzenie dla ryb. To jest moja pasja i odskocznia  i szczerze mowiac to nie jestem obecnie sobie w stanie wyobrazic  zycia bez moich akwa tropikowSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
jaciek - zajebisty fishroom Wink Jeszcze kilka lat temu widywałem takie tylko na zdjęciach z potamotrygon-forum.de a teraz proszę Smile Wziąłbyś zaktualizował swój temat tu na forum, albo założył osobny w Prezentacjach Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
(11-02-2014, 21:12 PM)jaciek napisał(a): A kto powiedzial ze przedobrzylem? Chyba mnie nie zrozumiales? Czy ja narzekam? Smile
Jaciek, mało oczytany z cichlidae.pl jesteś. Big Grin "To je" Novi. Wink

Popieram Piotra i również proszę o wątek poświęcony Twojemu fishroomowi. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
(11-02-2014, 19:56 PM)jaciek napisał(a): Cały dom ogrzewany jest piecem gazowym kondensacyjnym- temp zasilania 55C. We wszystkich pomieszczeniach na parterze mam ogrzewanie podlogowe.
rozumiem ze na poddaszu masz grzejniki i stąd to 55C* ?!?

bo z tego co mi instalatorzy obiecują to będę miał niższy parametr grzewczy ...

Powiedz mi jeszcze co w lecie ?!?
schładzasz wodę ???
czy trafiają się dni kiedy pasowało by podgrzać ?!?

tak cały czas się zastanawiam czy zrobić pętlę z podłogówki czy z cyrkulacji
tyle że cyrkulacja będzie załączać sie na kilka godzin dziennie, więc w zimie mogłby być problem. Z kolei robienie dwuch węzownic (c.o + cyrkulacja) do tego dwuch elektrozaworów z czujnikami robi się trochę kosztowne ...

z tego co czytam to teoretycznie w lecie nie powinienem grzać (chcę całkowicie wyleiminować grzałki elektryczne)
jak myślisz ?!?
5000 l prądem grzać mnie nie stać Tongue

a kominek masz z płaszczem ???
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Kolego kyniu nie bardzo rozumiem co masz na mysli mowiac ze instalatorzy obiecuja ci ze bedziesz mial nizszy parametr? Zakladajac ze bedziesz mial kociol gazowy to wartosc c.o. teoretycznie ustawia sie zgodnie z tym co pisza w instrukcji- przy piecach kondensacyjnych temp musi byc nizsza zeby wogole dochodzilo do kondensacji. Jak dobrze pamietam przy moim piecyku w instrucji podaja te 55c na c.o. Jako wartosc optymalna, ale to ile sobie ustawie to moja bajka. Mozna ustawic dowolna wartosc np 20C czy 80C. 
Co do lata to temp wody waha sie od 27 nawet do 30C wszystko kwestia pogody, temp w pomieszczeniu, ilosci okien, tego jak dlugo zaglada ci przez nie na akwarium sloneczko w ciagu dnia. Mysle ze u ciebie mozna by sie pokusic o mocne dogrzanie samego pomieszczenia/zaplecza akwarium- mocne grzejniki, moze dodatkowy kominek albo poprowadzic wylot cieplego powietrza z kominka? Jest wiepe opcji. 
U mnie wazna role pelni podmiana wody robiona z cieplej wody 25-27 czasem sporo cieplejszej. Pozwala to w trakcie podmiany podciagnac wode o stopien badz nawet o kilka stopni . Wes pod uwage ze 5ton wody nie oddaje tak samo szybko ciepla jak 300kg. Zeby ostygla do nieporzadanego poziomu taka masa wody trzeba nawet czasami kilku dni oczywiscie jest to zalezne od temp otoczenia ale zakladam ze w zimoe bedziesz mial w domu min 21-22C. Wielu moich znajomych robi podmianki z zimnej wody "zeby bylo taniej" ale pozniek trzeba jakos podniesc ta temp wody i tu zaczynaja sie schody. Moze pomysl o auto podmiance gdzie np codziennie bedzie ci sie jednorazowo nalewalo (nie kapalo tylko nalewalo z weza) powiedzmy 50l cieplej wody, moze tp wystarczy zeby utrzymac odpowiednia temp w akwarium?
Co do kominka to mam zwykly. Plaszcz wodny kompletnie do mnie nie przemawia bo kominek ma byc alternatywnym zrodlem ciepla. Jak rosja odlaczy gaz, mrozy polamia slupy wysokiego napiecia i rozpeta sie wojna nuklearna ja odpalam swoj normalny kominek i mam cieplo w domu. Jak masz plaszcz i zBraknie pradu to jestes brzyfko mowiac w dupie
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
(11-02-2014, 19:56 PM)jaciek napisał(a): Tak więc kupiłem normalnego pexa do podłogówki i zwinąłem go w spiralę dodatkowo przeciągając kilka razy węża przez srodek spirali dzieki czemu udało mi się zatopic w sumpie ok 20m wężownicy. 

Jaciek, nie zastanawiałeś się nad czymś innym zamiast pexa? Od wykonawcy takiej instalacji dostałem zapytanie, czy nie mogłaby by być to rurka metalowa, np. z kwasówki (nie chciałbym tam miedzi dawać). Zrobić taki grzejniczek z kwasówki, ładnie powyginany. Widzisz jakieś przeciwwskazania? Średnica tych rurek nie mogłaby odbiegać od reszty podłogówki, żeby nie burzyć przepływu (dodatkowej pompy nie chciałbym dawać). Pytanie tylko jaka objętość takiego kaloryfera musiałaby być, żeby ogrzać mój układ 1000l akwarium + 240l sump. Niestety problemem jest to, że takie grzejnik zajmuje objętość w sumpie i to w komorze pompy, a ta przecież musi mieć zapas na wodę z komina i rur, gdy wyłączy się pompa.
No i pytanie podstawowe, czy takie rozwiązanie będzie tańsze od grzałek elektrycznych?
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Mysle ze spirala z kwasowki bedzie zdecydowanie lepsza pod wzgledem przewodzenia ciepla ale minusem bedzie zapewne zdecydowanie wiekszy koszt jak i "sztywnosc" spirali. Wez pod uwage ze kiedys moze zechcesz zmieni polozenie spirali w sumpie, moze zmienic sumpa i przy powyginanej w spirale nierdzewce nic juz nie zrobisz a w pexie zawsze mozesz jeszcze kombinowac z ksztaltem poczawszy od calkowitego rozprostowania go a skonczywszy na dogieciu kilku dodatkowych zwoji.
Mysle ze nie ma co rozkminiac ile metrow spirali potrzebujesz bo glownym czynnikiem jest tutaj jakiej temperatury woda poplynie przez spirale (ile ustawiasz stopni na c.o. w piecu). Mysle ze te 5-10m min trzeba zwinac. Na dluzsza mete bedzue to zdecydowanie tansze rozwiazanie niz grzalka aczkolwiek wszystko determinuja takie czynniki jak temp jaka chcesz osiagnac w akwa, temp w pokoju itp itd. Ja obstaje przy wezownicy bo tak czy siak trzeba grzac w zimie a te pare litrow wody plynacej w wezownicy to dupa a nie kosztySmile))
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
a ile zajmuje Ci "tak mniej więcej" te 20m wężownicy? Tak myślę, że chyba będę musiał jakąś większą komorę w sumpie na to przeznaczyć i to nie tę komorę pompy, ale tę poprzedzającą. 
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości