• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Ogrzewanie akwarium z CO

#1
Witam Was serdecznie. Chciałem zapytać, czy ktoś z Was posiada ogrzewanie zbiornika wykorzystujące piec CO?
Wiadomo jak dzisiaj jest, każdy z nas szuka kosztów przy prowadzeniu akwarium. Ja na tą chwilę jeszcze szukam rozwiązań przed startem 1100l i największą bolączką są dla mnie ogrzewanie akwarium oraz podmiana wody. Ze względu na brak smykałki technicznej, bardzo próbuję wczytać się w różne informacje, z różnym skutkiem Smile
Wiadomą sprawą jest, że akwarium należy ocieplić i tak właśnie zrobię. Dwie ściany będą widoczne, bo akwarium będzie stało raczej w narożniku.
Styropian od spodu, nawet sump chcę obkleić styropianem + każdą rurkę potraktować otuliną, która ma izolować straty ciepła. Może ktoś z Was ma to opisane jakoś przystępnie dla przeciętnego człowieka?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Słyszałem o takiej metodzie, chociaż nigdy nie widziałem gotowego rozwiązania. Ktoś tu na forum nawet pisał, że jest w trakcie realizacji takiego projektu. Jak znajdę wątek to podam ci linka. W razie czego możesz też zapytać na forum arowana.pl bo tam są ludzie z doświadczeniem w dużych zbiornikach.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Jak dla mnie ogrzewanie CO baniaka to armata na komara... Zbyt łatwo o przegrzanie zbiornika. Nie będziesz miał kontroli nad tym, albo będziesz musiał zainwestować w bardzo drogą kontrolę temperatury z użyciem zaworu 4-drożnego z siłownikiem i sterownikiem. Za dużo moim zdaniem elementów, które mogą nawalić.
Ale co nie zabronione, to dozwolone Smile Zawsze możesz być pierwszym, który przetrze ten szlak i odniesie spektakularny sukces Haha
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
dziękuję Wam za odpowiedź jednak wolałbym na podopiecznych nie eksperymentować a grzałka 300w w 1100 litrów przy maksymalnym ociepleniu wszystkich ścian myślicie, że nie będzie prądożerna, żeby utrzymać te 25 stopni?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ale to akwarium będzie stało w domu, czy na dworze?Mysl
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=3...zewanie+CO
Zapytaj kyniu'a, może już coś zrobił w tym kierunku, więc nie będziesz pierwszy.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(10-02-2014, 01:36 AM)mfryga napisał(a): Witam Was serdecznie. Chciałem zapytać, czy ktoś z Was posiada ogrzewanie zbiornika wykorzystujące piec CO?

1/ ciepło z CO - czy latem tez ogrzewasz dom?
2/ straty na ogrzewanie wody w akwa - trudno podać bo zbyt wiele zmiennych (np temp.w pokoju; wilgotność-parowanie (straty większe im różnica temp.większa); pow.akwa nieocieplona; ruch powietrza, itp
 ogólnie to mnożymy wsp.przenikania ciepła (woda-szyba-powietrze) x pow.akwa nieocieplona x róznica temp.w akwa i pomieszcz.  plus straty ciepła na parowanie- i mamy średnio biorąc jaka grzałka.
Ale wg mnie to ok.100zł/mc na grzanie przy różnicy temp. 5`C
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Takie ogrzewanie jest dosyć często stosowane w dużych baniakach. Wink

Mfryga, polecam Ci do lektury ten wątek- http://forum.arowana.pl/index.php?topic=205.0
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Myślę, że dosyć prostym rozwiązaniem było by wpięcie do istniejącej instalacji CO dodatkowej pętli / np z rury alu-pex / i zanurzenie takiej pętli w sumpie lub akwarium. Na wyjściu z pętli instalujemy zawór RTL / regulator temperatury powrotu / ustawiamy powiedzmy na 3°C więcej niż temperatura wody w akwarium. Jak będzie grzało zbyt słabo podnosimy na RTLu o kilka °C. Trzeba to by było sprawdzić eksperymentalnie - ale wydaje mi się, że to dosyć tani i jednocześnie bezpieczny sposób. Przypuszczam, że dla dużego zbiornika - warto się pokusić o taki patent - powinno to przynieść znaczne oszczędności...[Obrazek: mysl.gif]
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(10-02-2014, 13:32 PM)novi napisał(a):
(10-02-2014, 01:36 AM)mfryga napisał(a): Witam Was serdecznie. Chciałem zapytać, czy ktoś z Was posiada ogrzewanie zbiornika wykorzystujące piec CO?

.....
Ale wg mnie to ok.100zł/mc na grzanie przy różnicy temp. 5`C
 
Novi jesteś miszczem! Wyznaczyłeś koszty ogrzewania akwarium nie wiedząc praktycznie nic, nawet tego czym mfryga będzie palił w piecu...
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości