• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Świetlówki Ledowe Aqua Nova vs tradycyjne światło.

#21

Dzień 11


Akwa 1 Światło tradycyjne
[Obrazek: 85897733.th.jpg]

Akwa 2: Światło tradycyjne
[Obrazek: 27048151.th.jpg]

Akwa 3: Ledy
[Obrazek: 43630709.th.jpg]

Akwa 4: Ledy
[Obrazek: 79467814.th.jpg]



W akwariach 1 i 3 (nawożone aqua artem) pojawiły się glony, w pierwszym przypadku nitki, w drugim brunatne cosie widoczne na szybie i atakujące cabombę.
[Obrazek: p1120689n.th.jpg]

[Obrazek: p1120692t.th.jpg]

Nitek jest tyle że CPO sobie spokojnie po nich podróżuje:
[Obrazek: p1120693j.th.jpg]



W przypadku konwencjonalne światło vs led widać różnicę na roślinach czerwonych z pierwszego plany które zdecydowanie lepiej rosną pod światłem konwencjonalnym. Dla odmiany czerwony krzak z 3 planu marnieje pod światłem zwykłym zaś pięknie zasuwa pod ledami. Innych różnic na razie za bardzo nie widać.

Muszę poza tym posadzić parę krzaczków gdyż CPO swoim gramoleniem trochę posłało ich w w toń wody Wink

W związku z wyjazdem na zooexpo relacja zostaje zawieszona minimum do poniedziału, akwa w tym czasie pozostaną pod fachową opieką kolegi
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
(27-09-2011, 23:08 PM)Sepher napisał(a): W związku z wyjazdem na zooexpo relacja zostaje zawieszona minimum do poniedziału, akwa w tym czasie pozostaną pod fachową opieką kolegi
ciekawe co tym razem przywleczesz i czy starczy Tobie miejsca w domu na kolejne testy jak wrócisz z zooexpo - jesteś wyjątkowy, muszę to przyznać Smile

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
(28-09-2011, 22:35 PM)filas napisał(a):
(27-09-2011, 23:08 PM)Sepher napisał(a): W związku z wyjazdem na zooexpo relacja zostaje zawieszona minimum do poniedziału, akwa w tym czasie pozostaną pod fachową opieką kolegi
ciekawe co tym razem przywleczesz i czy starczy Tobie miejsca w domu na kolejne testy jak wrócisz z zooexpo - jesteś wyjątkowy, muszę to przyznać Smile

Prosz : http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=481
Nie chcę brać sprzętu który jest ogólnie znany. Mam wystarczające hałdy swojego... Interesują mnie rzeczy nowe, nietypowe, ciekawe.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Sepher mi się nadal nie wydaje, że te ledy mają 20kK. Może warto zweryfikować ponownie u dystrybutora. Z tego co wiem, to 20000K to aktynika (niebieskie światło), używam takiej w solniczce.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25

Dzień 19


Akwa 1 Światło tradycyjne
[Obrazek: p1130112.th.jpg]


Akwa 2: Światło tradycyjne
[Obrazek: p1130113e.th.jpg]


Akwa 3: Ledy
[Obrazek: p1130114f.th.jpg]

Akwa 4: Ledy
[Obrazek: p1130115.th.jpg]

Po przerwie spowodowanej ZOOEXPO wracamy na wizję. Akwaria 3 i 4 zostały mocno zaatakowane przez glony, przy czym w 3 jest dosłownie masakra. W akwarium 1 glony które pojawiły się przed wyjazdem powoli ustępują. Do walki zostają wrzucone zastępy stworzeń glonożernych,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Jestem pełen podziwu i gratuluję zapału do testowania i dokumentowania. Niestety mam pewne zastrzeżenia. Moim zdaniem, każde z akwariów powinno było dostać taki sam filtr. Po drugie akwaria powinny wystartować od suchego. W tym momencie nie wiesz czy w jednym baniaku pozdychały wszystkie bakterie nitryfikacyjne a w innym tylko część. W temacie glonów to może mieć olbrzymie znaczenie. A wiadomo, że glony mają duży wpływ na rośliny.

Tak czy siak będę śledził dalsze wyniki eksperymentu. Szacunek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
(05-10-2011, 16:20 PM)e_gregor napisał(a): Jestem pełen podziwu i gratuluję zapału do testowania i dokumentowania. Niestety mam pewne zastrzeżenia. Moim zdaniem, każde z akwariów powinno było dostać taki sam filtr. Po drugie akwaria powinny wystartować od suchego. W tym momencie nie wiesz czy w jednym baniaku pozdychały wszystkie bakterie nitryfikacyjne a w innym tylko część. W temacie glonów to może mieć olbrzymie znaczenie. A wiadomo, że glony mają duży wpływ na rośliny.

Tak czy siak będę śledził dalsze wyniki eksperymentu. Szacunek

Być może w przypadku ledów zawiniło to iż wszystkie akwaria były "niedojrzałe roślinnie" co w przypadku silniejszego strumienia światła led spowodowało śliczne zaglonienie. Dlatego też poczekamy aż akwaria dojrzeją "roślinnie", wybiję glony i eksperyment zostanie powtórzony. Nie chcę dyswalifikować ledów tylko dlatego iż mogłem popełnić błędy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Minęło już trochę czasu od ostatniej aktualizacji.
Jak się sprawy mają?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Ano minęło, jednak na razie brak czasu nie pozwala mi się tym zająć. Na razie nie ingeruję w zbiorniki poza podstawową opieką i tak jak pod tradycyjnymi wsio gra, tak pod ledami kwitną glony niestety. Podejrzewam że jednak to widmo światła w przypadku led nie służy roślinom tak jak tradycyjne światło.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Mnie osobiście razi różnica w wysokości "posadowienia" tradycyjnych świetlówek w porównaniu do LED'owych. Wiem, że nie miałeś opraw identycznych, ale jednakową wysokością powinieneś był się zająć Smile
Apisto"walnięty"
Jest: (A: 156 208 218)
Było: (A: 0 (megastoma) 52 80 87 89 100 101 105 106 110 120 122 126 148 159 163 164 174 175 180 182 183 186 188 189 190 198 200 204 207 208 209 211 218 227 231 234 243)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości