• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zmiękczacz wody

#11
tylko chciałbym za dużo w samo akwarium nie ingerować, bo przy litrażu 1100l nie chciałoby mi się gromadzić gdzieś tej wody z RO. Podmiany, wiadra itd
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
A nie możesz sobie stałej podmiany zrobić? Nie widze problemu. Jakie wiadra? Beczka 200 litrów i jedziesz do niej albo bezpośrednio do akwa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
napiszę Ci tak szczerze, że na technice to się tak za bardzo nie znam, jak to zrobić by podmiana była automatyczna. Już sam sump będzie dla mnie nowością, bo w życiu nie miałem czegoś takiego w domu. Akwarium jakie miałem było wspomagane przez eheim 2080, ale teraz chciałbym to zmienić a jestem na etapie takim, że mam już akwarium, stelaż i szukam rozwiązań, ale jak tak czytam, to nie wszystko jest tu dla mnie do zrobienia tak "proste" jak dla pozostałych Chłopaków z forum Sad
Nie każdy ma umysł techniczny Sad
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Jam je humanista, novi to fajnie tłumaczy Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Ja mam takie urzadzenie. Jest zainstalowane na wejsciu do domu. Kupiłem razem z piecem gazowym. Sam piec wychodził  15000pln a te dwa urządzenia 13000pln - wiec ...
W domu sprawdza sie kapitalnie, a w akwarium... no coz... bez RO nie pojedziesz.
Ogólnie nie polecam do akwarium, zwłaszcza do miekkich i kwasnych  wod - problem z ustabilizowaniem parametrów. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Robin bardzo dziękuję Ci za odpowiedźSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Wiem, że wątek stary, ale niech będzie w jednym miejscu. Zakładając, że odkamieniacz (ze złożem jonowymiennym regenerowanym solą) już w domu jest. Macie możliwość podłączyć filtr RO, do celów akwarystyki, przed odkamieniaczem lub za. Którą opcję i dlaczego wybieracie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Dałbym za, bo przed zmiękczaczem/odkamieniaczem winien być zamontowany filtr mechaniczny co cz.brudów wyłapie, niszczących membranę RO. 
Ja osobiście przed membraną RO stosuję podwójny (faktycznie więcej tj. 100um na cały dom i 20um + 5um przed RO) filtr mechaniczny. 
ps. do czajnika i podmian bierz wodę przed zmiękczaczem/odkamieniaczem, bo sodu/soli mamy aż nadto w żywności - stąd ogólne nadcisnienie u ludzi.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Zmiękczacze jonowymienne nie są polecane w akwarystyce. Ich działanie sprowadza się do zastąpienia jonów wapnia jonami sodu. Woda nadal będzie zmineralizowana, a tylko testy będą przeklamane, bo one mają wykazać jony wapnia. Woda RO ma jeden istotny wskaźnik,  który czyni ją użyteczną - niską przewodność.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Martinezo trafiłeś w dziesiątkę. Tak

Mfryga – żona nie powinna się zgodzić. Wodę z tego filtra powinna być dalej preparowana, przede wszystkim „odsalana”. Żeby się paprać żywicami trzeba zassać wiedzy o kolumnach filtracyjnych z żywicami  jonowymiennymi, anionitowymi, kationitowymi i ich regeneracją, przewodnośą itp. – archeologia akwarystyczna. Filtr RO w akwarystyce to taki przeskok od hulajnogi do rowera ze silnikiem (jedno i drugie jeździ ale jak). No i żona będzie mogła się dłużej Tobą nacieszyć Oczko  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości