• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Sposób na zakwaszanie wody

#31
(07-12-2016, 18:20 PM)Bastet napisał(a):
(07-12-2016, 16:58 PM)12dot12 napisał(a): Bastet: to ja nie wiem, może masz piasek do akw. morskiego, koralowy albo podobny. Może masz keramzyt albo zeolit w filtrze - też zatwardzają. Bazaltowe podłoże może zatwardzać, pewne rodzaje ceramiki w filtrze też. No i współczuję kranówki...
Przecież wyraźnie napisałam, że to wina piasku (Sobex do piaskownic, tyle że niepłukany Big Grin ) i pytałam o sposób na zmiękczenie i zakwaszenie. Tak że nie wiem po co te Twoje gdybania co u mnie zatwardza. Ech...
No dobra, nie doczytałam. A może pisałam zmęczona. Zbrodnia to niesłychana... Big Grin "przepraszam" że żyję Big Grin co za ludzie.
Papja napisał chyba wszystko w temacie. Więcej nie będę pisać, bo znowu zostanę szarpnięta za haka Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Schmeichel, ja swoje zdanie podtrzymuje- w dłuższym rozrachunku tylko RO, torfianka jako dokwaszacz Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
(07-12-2016, 20:05 PM)Papja napisał(a): Schmeichel, ja swoje zdanie podtrzymuje- w dłuższym rozrachunku tylko RO, torfianka jako dokwaszacz Wink.

I o to właśnie mi chodziłoCwaniak
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Ja całkiem niedawno miałem podobny problem, zresztą tutaj doradzono mi i to dobrze Smile Kupiłem RO (akurat RO4) jakoś ponad miesiac temu, co tydzień podmieniałem ok 60-80 litrów. Membrana 75 GPD produkuje mi 80 litrów w ok. 10 godzin. Przez ten miesiac w 450 litrowym zbiorniku z pH ok. 7,6 (końcówka skali testu JBL 6-7,6)  i kH 4-5 zszedłem na kH = 2 i pH 6,8 (na razie nie lałem żadnych kwasów). Także działa.
Polecano mi jeszcze torf, tego akurat nie próbowałem jeszcze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
(07-12-2016, 22:11 PM)_esox_ napisał(a): Ja całkiem niedawno miałem podobny problem, zresztą tutaj doradzono mi i to dobrze Smile Kupiłem RO (akurat RO4) jakoś ponad miesiac temu, co tydzień podmieniałem ok 60-80 litrów. Membrana 75 GPD produkuje mi 80 litrów w ok. 10 godzin. Przez ten miesiac w 450 litrowym zbiorniku z pH ok. 7,6 (końcówka skali testu JBL 6-7,6)  i kH 4-5 zszedłem na kH = 2 i pH 6,8 (na razie nie lałem żadnych kwasów). Także działa.
Polecano mi jeszcze torf, tego akurat nie próbowałem jeszcze.

Żałuj synu, żałuj... : ) Wink 


Schmiechel ja tez podtrzymuję ze jednak na dluzsza mete tylko RO
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
Dwie sprawy: po pierwsze torfianka nie zbije KH kranówki do zera, gdy będzie ona tak zbuforowana jak tu się sugeruje. I mimo tego, że pH takiej torfianki będzie wstępnie naprawdę niskie to potem wzrośnie.
Druga rzecz - nie można opierać torfianki na twardej wodzie - w takowej garbniki koagulują i mogą robić kuku rybom jeśli chodzi o oddychanie. Dlatego jeśli BW to dodatek kranówki nie może być znaczny.
Bastet, prosiłbym o konkret - pod jakie ryby potrzebujesz wodę?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
[quote='Greek' pid='120095' dateline='1481194138']
Dwie sprawy: po pierwsze torfianka nie zbije KH kranówki do zera, gdy będzie ona tak zbuforowana jak tu się sugeruje. I mimo tego, że pH takiej torfianki będzie wstępnie naprawdę niskie to potem wzrośnie.
Druga rzecz - nie można opierać torfianki na twardej wodzie - w takowej garbniki koagulują i mogą robić kuku rybom jeśli chodzi o oddychanie. Dlatego jeśli BW to dodatek kranówki nie może być znaczny.
OklaskyOklasky
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
(08-12-2016, 12:48 PM)Greek napisał(a): Bastet, prosiłbym o konkret - pod jakie ryby potrzebujesz wodę?
Anomalochromis thomasi.
Akwarium 200 l z małym hakiem, jako podłoże niepłukany piasek Sobex, pod nim substrat Stare Dno Rataja. Sporo roślin. GH=20, KH ok. 10 (i nie marudziłabym gdyby mniej więcej takie zostało), pH 7,8-8,0.
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
Z tego co się orientuję to te barwniaki dobrze się czują w delikatnej herbatce (nie mówię o BW, ale lekkim kolorze wody), więc lekkie zatorfienie powinno być ok, ale to swoją drogą.
Jak KH zostanie na poziomie 10n to nie zejdziesz z pH do wymarzonego 7,5 - na moje oko, to przy utrzymywaniu lekkiego łyskacza przydałoby się to KH~5n. Czyli z prostego rachunku 50:50 kranowit:RO. Jak szybko Ci ten piasek zatwardza? Tylko zatwardza, czy KH też wyraźnie rusza? Czy na tyle szybko podbija, że cotygodniowe podmiany nie dadzą rady utrzymać parametrów na stabilnym poziomie?
Oczywiście zawsze pozostaje opcja ruszenia KH kwasem, tylko wtedy na obniżenie KH o jeden stopień niemiecki kwasem solnym przypadnie wzrost TDS o 13ppm, a na 1n przy pomocy kwasu siarkowego ok. 17ppm na plus do TDS. Do jakiejś kosmetycznej korekcji nie byłyby to więc jakieś wielkie zmiany, ale żeby zbijać z 10 na 5n to już trochę dużo. Masz o tyle szczęście, że przy barwniakach, które nie pochodzą z jakichś ultramiękkich wód można się tak bawić.
Niemniej mimo wszystko polecałbym to 50:50 kranówkę z RO, bo też nie ma co trzymać ryb cały czas w wodzie o górnej granicy wymaganej twardości Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
Dziękuję pięknie Smile
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości