• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Sposób na zakwaszanie wody

#21
(07-12-2016, 15:42 PM)12dot12 napisał(a): [quote='kaczy997' pid='120021' dateline='1481066265']Powiem ci tak, jakby nie było to i tak bez filtra RO zapomnij o kwaśnej wodzie.

Niekoniecznie. Przepuszczając kranówkę przez torf, otrzymasz wodę o zerowym KH i malutkim GH. Jest tylko jeden problem: żeby trzymać ryby w samej torfiance, musiałyby lubić pH<4 Big Grin

Sama torfianka nic nie da jeśli chcemy zejść także z ph.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Da, bo ma KH niemierzalne (bliskie zera), co oznacza, że utrzyma kwaśny odczyn. "Zatwardzacze" w akwarium to inna sprawa.
Reguła jest taka: dopóki nie zbijemy KH, nie zejdziemy z pH na trwałe.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
A ja upieram się przy swoim. Lanie samej torfianki nawet przy braku zatwardzaczy(piasek, kamienie) nic nam nie da jeśli chcemy trzymać ryby wymagające niskich wartości ph, kh, gh.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Też upieram się przy swoim. Po przechowywaniu w butelce torfianki przez kilka dni jej pH się nie zmieniło - ok. 3,8.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
(07-12-2016, 16:58 PM)12dot12 napisał(a): Bastet: to ja nie wiem, może masz piasek do akw. morskiego, koralowy albo podobny. Może masz keramzyt albo zeolit w filtrze - też zatwardzają. Bazaltowe podłoże może zatwardzać, pewne rodzaje ceramiki w filtrze też. No i współczuję kranówki...
Przecież wyraźnie napisałam, że to wina piasku (Sobex do piaskownic, tyle że niepłukany Big Grin ) i pytałam o sposób na zmiękczenie i zakwaszenie. Tak że nie wiem po co te Twoje gdybania co u mnie zatwardza. Ech...
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Bastet jak nie masz póki co obsady, to ja bym podmienił kilka razy wodę na RO tak żeby zbić do jakiegoś ludzkiego kH wodę, a później wlał większą ilość jakiegoś kwasu mineralnego(aquacid przykładowo) i kontrolując pH(by patrzeć czy piach dalej alkalizuje) co jakiś czas delikatnie mieszał piasek, ewentualnie dolewając więcej kwasu. Powstaną sole neutralne, dzięki czemu zneutralizujesz podłoze Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
(07-12-2016, 18:29 PM)Papja napisał(a): Bastet jak nie masz póki co obsady, to ja bym podmienił kilka razy wodę na RO tak żeby zbić do jakiegoś ludzkiego kH wodę, a później wlał większą ilość jakiegoś kwasu mineralnego(aquacid przykładowo) i kontrolując pH(by patrzeć czy piach dalej alkalizuje) co jakiś czas delikatnie mieszał piasek, ewentualnie dolewając więcej kwasu. Powstaną sole neutralne, dzięki czemu zneutralizujesz podłoze Wink.
Dziękuję za konkrety Smile
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
(07-12-2016, 18:29 PM)Papja napisał(a): Bastet jak nie masz póki co obsady, to ja bym podmienił kilka razy wodę na RO tak żeby zbić do jakiegoś ludzkiego kH wodę, a później wlał większą ilość jakiegoś kwasu mineralnego(aquacid przykładowo) i kontrolując pH(by patrzeć czy piach dalej alkalizuje) co jakiś czas delikatnie mieszał piasek, ewentualnie dolewając więcej kwasu. Powstaną sole neutralne, dzięki czemu zneutralizujesz podłoze Wink.
Póki nie ma ryb to można nawet do filtra wrzucić żywice jonowymienne. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Obsada będzie pewnie najdalej w przyszłym tygodniu, tak wyszło... Do tego przy obecnych warunkach, niestety, Wasze rady nie zadziałają.
Zacytuję jednak: "lepsze parametry gorsze stabilne, niż lepsze wahające sie" (bodajże Novi mnie uraczył takąż mądrością). Może z czasem samo nieco zejdzie jak barwniaki piasek przerobią ze dwa razy Wink
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Zastanawiam się dlaczego w tym wątku nie odzywają się osoby, które udzielały mi( i nie tylko mi) rad dotyczących zmiękczania wody. Niestety nie mogę znaleźć tego wątku. Nie zmienia to faktu,że porównywane tam było działanie armatki torfowej i filtra RO. Bardzo ładnie było to opisane a teraz krytyki brak...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości