• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Sposób na zakwaszanie wody

#1
Jaki jest najlepszy sposób na szybkie zakwaszenie wody do ph przynajmniej 6? Chwilowo mam pH 7,5 a zamierzam wpuścić pielęgnice kakadu. Kh- 8 Gh- 13. Próbowałem z armatką torfową. Przy wymianie około 50l wody. Wymieszałem torfiankę z kranówką i wlałem ją do akwa, myślę, że mniej więcej w proporcjach 50:50. pH nie uległo żadnej zmianie. Czy dodałem za mało torfianki? Jej pH znajdowało się w granicach 4,5. A może zmiana będzie widoczna dopiero po kilku podmianach? Proszę o szybką odpowiedź i pomoc w tym temacie. Z góry dzięki Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Przy takim KH i GH to pierwsze podmianki powinny być 100% RO. Inaczej bufor jest zbyt mocny i nie popuści zmiany ph w dół.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Kolega RO nie ma jeszcze. Podmień teraz 1/3 kran i 2/3 torfianka a nastepnie sama torfianka.

Bufor spadnie, pH spadnie jednak aby poważnie wejść w Apisto, to RO potrzebne, tak to niestety wygląda.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Tfu, przejęzyczyłem się. Zamiast RO chciałem napisać torfianka. Wink

A poza tym nic nie ulega zmianom. Wink Na razie stosowałbym tygodniowe podmianki 30% objętości akwarium na czystą torfiankę- aż do osiągnięcia żądanych parametrów wody.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Zmierz twardość KH torfianki. Odczyn jest parametrem wtórnym, a w dodatku nie jest proporcjonalnie zależny od twardości wody. A co z tego wynika? Ano tyle, że jak zmieszasz 50% wody o odczynie np. 8 pH i 50% wody o odczynie 6 pH, to jeśli twardości KH tych "dwóch wód" będą różne to nie otrzymasz średniej czyli 7 pH. Można jednak z pewnym przybliżeniem wyznaczyć proporcje wody do podmian, ale trzeba znać odczyn i KH torfianki i kranówki.
Poniżej wstawiłem tabelę zależności pomiędzy TWW (KH) i pH od ilości rozpuszczonego wolnego CO2. Jak zajmowałem się trochę holendrami to z jakiegośc forum ściągnąłem dane, ale za cholerę nie przypomnę sobie źródła. Jedynym minusem to założenie, że za odczyn odpowiedzialny jest wyłącznie CO2, a więc tabela nie uwzględnia np. kwasów humusowych. Jeszcze niżej są wykresy na podstawie tej tabeli. Ostatnie zdjęcie to wykres składowy pierwszych trzech, na których w lepszym zbliżeniu można odczytać konkretne wartości. Legenda z prawej strony wykresów to poszczególne KH. Nie wiem czy komuś się to przyda, ale przynajmniej fajnie odzwierciedla zależności CO2, KH i pH. Zainteresowanym mogę przesłać pliki w excel'u.
   
   
   
   
   
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Dzięki wielkie Wink Czyli przy następnej podmianie wody za jakieś 2-3 dni daje 100% torfianki Smile 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Witam

podpinam się pod temat.

mam w akwarium ph 7,5 z karnu to samo. Zbiornik świeży. Woda około miesiąca całość z kranu. 432litry

Czy z tego wyjściowego ph jestem w stanie zejść chociaż do 6,5 bez użycia filtra RO i kwasu?

Jakie metody radzicie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(06-12-2016, 15:29 PM)cichy24pl napisał(a): Witam

podpinam się pod temat.

mam w akwarium ph 7,5 z karnu to samo. Zbiornik świeży. Woda około miesiąca całość z kranu. 432litry

Czy z tego wyjściowego ph jestem w stanie zejść chociaż do 6,5 bez użycia filtra RO i kwasu?

Jakie metody radzicie?

A jakie masz kh? Pewnie wysokie. Bez obnizenia buforu trudno cos zrobic, a obnizysz przez podmiane na ro. Jak bedziesz lal kwas przy wysokim kh, to nic to trwale nie da. Ja nie znam sposobu na trwale obnizenie ph niz ro i ewentualne dodatkowe zakwaszanie. W rownoleglym watku wlasnie przez podmiane na ro chce troche zjechac z ph w moim akwarium z 6,9 do blizej 6. Pod piaskiem mam tez torf. Wode ro zawsze mozesz kupic, nie musisz miec filtra, chociaz to najpraktyczniejsze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Niestety nie mam jeszcze testu na kh. Póki co nie dałem nic do akwarium co mogłoby obniżyć pH. Poprostu pytam czy ma sens lać wywar lud dawać torf bez wiedzy o kh.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
No właśnie chyba nie ma sensu. Zazwyczaj twardość i odczyn idą w parze. Dolej wody z RO ( destylowana ze sklepu) i ph samo pójdzie w dół.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości