• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Tateurndina

#1
Witam wszystkich
Posiadam parkę Głowaczyków barwnych i co 2 tygodnie czasami nawet co tydzień (jak zabiorę ikrę) składają ikrę i mam dość sporo maluchów. Mam pytanie odnośnie akwarium jednogatunkowego dla nich, zbiornik jaki bym im przeznaczył to 120x30x30. Ile parek bym mógł trzymać maksymalnie w takim baniaku? Mam zamiar regularnie podbierać im ikrę i odchowywać bez ingerencji samcy Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Głowaczyki rosną nieduże, u mnie samce mają max 4cm. Sam może wiesz że są mało agresywne więc ten aspekt też nie ma znaczenia.
Ja trzymam obecnie układ 2+5 (miałem niedawno 3+6 ale się 2 sztuki zadławiły szklarką którą w swej głupocie dałem do ich baniaka :/ ) w baniaku 84L i mają tam totalny luz. Dlatego do jednogatunkowego, tak dużego jak Twój, zbiornika dawałbym spokojnie 5 samców i ze 6-7 samic.

PS. Napisz ze 2 zdania o tym podbieraniu ikry, jak to robisz itd, bo ja próbowałem kilka razy coś im tam zabrać i odchować ale jakoś średnio wychodziło...
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Strefa przejściowa Jeziora Malawi...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ważne jest to żeby ikra miała dostęp do powietrza podobno świetnie się tu spisują egg tumblery i w czymś takim chcę ją docelowo odchowywać. Teraz czekam 3-4 dni aż larwy w ikrze zaczną się ruszać i wtedy odławiam później kładę koło jajeczek wężyk podpięty do maleńkiego filtra by odwzorować ruch płetw samca. Zauważyłem, że dobrze jest nie dotykać małych, nie wyławiać ich itp. Są bardzo kruche i się połamią. Temperatura 26 dla nich najlepsza, w kranie mam gH na pograniczu 5 i kH 1, pH 7.2-.7.4 ale bardzo łatwo się zbija Big Grin Do zbiornika dodaje liści dębu i zbijam tak do 6.8. Karmię rurecznikiem i wodzieniem oraz małymi gupikami (tylko samica je inne ryby i to nawet dość duże). Chciałbym zobaczyć czy narybek Głowaczyka przetrwa w akwarium jednogatunkowym bo znajomy po 60-ątce mówił, że trzymał te ryby w układzie 5+5 w akwa 112l i narybek był po jednej stronie, samice na ikrze a samice pływały po całym akwa no ale nie wydaje mi się żeby tak było po tym co widziałem na własne oczy Wink Co tam jeszcze mogę o nich powiedzieć hmm no to to, że umnie mają 6-7cm XD W bańce 120x30x30 chciałem trzymać 5 parek ale tak jeszcze dopytuje bo może się uda upchnąć szóstą albo i może nawet siódmą xD Chciałbym by rybki też się dobrze czuły więc nic na siłę. Małe nie jedzą mikro od razu po wykluciu tzn są osobniki, które zjedzą bo im się trafi mniejszy nicień ale nie wszystkie zrobią sobie ucztę, ja niestety karmie tylko mikro i wkładam skórki z banana ususzone. Podmieniałem 5l wody raz w tygodniu w akwa 60x25x25 lecz zauważyłem, że bardziej służą podmiany co dwa tygodnie dla małych, których pływa tam blisko 200 i 10 krewetek jako służba początkowa. Małe dokarmiam też pokarmem coś typu mikrovit tylko inna firma. Dorosłe ani rusz żeby się za suche wzięły. Głodówka też nic nie daje nawet tygodniowa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
No to jestem w szoku że takie cielaki Ci porosły... W literaturze gdzieś widywałem opisy że dorastają do 7cm, ale ludzie na forach, YT itp raczej nie obserwowali większych niż właśnie 4cm. Na pewno masz właśnie głowaczyka barwnego a nie jakiś większy gatunek?

A ikrę próbowałeś zostawiać pod opieką samca zamiast próbować z tym napowietrzaniem filtrem? Widziałeś żeby zjadał ikrę?
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Strefa przejściowa Jeziora Malawi...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Jeśli samca i ikry nie ruszę to nie zjada. Raz przełożyłem samca z korzeniem ( taka wnęka tam była i przy wyciąganiu z wody on tam był) to pilnował dalej. Drugi raz przełożyłem osobno ikre i osobno samca wtedy już ikry nie było. Na 100% Głowaczyk barwny spokojnie xd Dokładnie samica ma 6cm samiec 6.5cm, są długie nie są zbyt masywne.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości