• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Łojciec buduje paludarium ;)

#11
Tak czułem ze LED-y nie są tutaj mocną stroną. Mam lekki problem z umiejscowieniem światła nad częścią nad wodną i muszę mocno pokombinować. Wypadałoby aby naświetlacze lub jarzeniówka były schowane i nie widoczne , ale bedzie o to trudno , ponieważ nie przywidywałem zadaszać paludarium. Pomyślę dzisiaj jak to mógłbym zrobić.
Wczoraj umocowałem korzenie i część popiankowałem , oraz uszykowałem żarówki LED które będą umocowane pod podstawą palu aby doświetlić tył akwarium.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Oczko No ojciec sam planuję coś znad wodną częścią i czekam, aż Ty dopłyniesz do brzegu....mniej błędów u mnie J_oko Big Grin żartuję stary. Mam w planach już od długiego czasu zrobić coś nad wodą Wink
Jest już hydroponika i też mam dylemat co z nią czy bez niej.


Pierwotnie głównym materiałem miał być styrodur (będzie ?) ale w mojej mieścinie ciężko nawet to dostać. Wiem że ciężko się w nim cokolwiek rzeźbi tyle co słyszałem jak z nim praktyce, bo sam nie rzeźbiłem wcześniej.
Praktyk jest wiele i patentów też szkół tyle samo. Mało kto ze starych wyjadaczy którzy robią to zawodowo chce tak naprawdę zdradzić tajniki "co i jak" Bynajmniej nie zawsze....bo poznałem jedną osobę która trochę mnie naprowadzi na właściwy tor Oczko

Ty widzę działasz w styropianie i mi też to pasuję bo bynajmniej mam do niego łatwy dostęp. Co do pokrywania całości torfem....hmmm ty robisz pod Amazonię.
Ja planuję pod A.C i będzie tu trochę inaczej i dobrze nie będziemy się projektami zlewać.

Jak planujesz zamykać całość w szczelnej zabudowie czy raczej pół otwarte czy może całość otwarta ?
U mnie układ zamknięty nie przejdzie lampa HQI....... parowanie + skraplanie = O maj gat
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Rysiu moje palu będzie pół otwarte. Dzisiaj po przemyśleniach będę musiał także coś wymyślić pod sufitem , aby ładnie zamaskować świetlówkę i ewentualne przewody pod deszczownię ( w planach także sterownik który będzie imitował deszcz)
Ja pokrywam całość ziemią kokosową a nie torfem Tongue Torf będzie ewentualnie w zagłębieniach dla roślin.
Ze styropianu też nie rzeźbię tylko szkielet cały z niego zrobiłem. Wszelkie wypuklenia i zagłębienia będą robione z pianki montażowej.

apropos relacji z wykonania i aranżacji paludarium to rzeczywiście strasznie mało w necie jest i trzeba zdać się na własne pomysły i eksperymenty.
Kilka kruczków też wam nie pokarzę abyście nie mieli za prosto Tongue Taki żarcik Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
A może maskowanie zamaskowane (oklejone) srebrną folią imitującą "lustro weneckie" - da głębię i potrzebny klimat - ten sam, spotęguje też oświetlenie.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
(24-01-2014, 18:41 PM)novi napisał(a): A może maskowanie zamaskowane (oklejone) srebrną folią imitującą "lustro weneckie" - da głębię i potrzebny klimat - ten sam, spotęguje też oświetlenie.
Hmmmmm pomysł oryginalny Big Grin
Ale nie widziałem takiego czegoś więc nie mam zdania :/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
(24-01-2014, 16:51 PM)Rysiek napisał(a): Oczko No ojciec sam planuję coś znad wodną częścią i czekam, aż Ty dopłyniesz do brzegu....mniej błędów u mnie J_oko Big Grin żartuję stary. Mam w planach już od długiego czasu zrobić coś nad wodą Wink
Jest już hydroponika i też mam dylemat co z nią czy bez niej.


Pierwotnie głównym materiałem miał być styrodur (będzie ?) ale w mojej mieścinie ciężko nawet to dostać. Wiem że ciężko się w nim cokolwiek rzeźbi tyle co słyszałem jak z nim praktyce, bo sam nie rzeźbiłem wcześniej.
Praktyk jest wiele i patentów też szkół tyle samo. Mało kto ze starych wyjadaczy którzy robią to zawodowo chce tak naprawdę zdradzić tajniki "co i jak" Bynajmniej nie zawsze....bo poznałem jedną osobę która trochę mnie naprowadzi na właściwy tor Oczko

Ty widzę działasz w styropianie i mi też to pasuję bo bynajmniej mam do niego łatwy dostęp. Co do pokrywania całości torfem....hmmm ty robisz pod Amazonię.
Ja planuję pod A.C i będzie tu trochę inaczej i dobrze nie będziemy się projektami zlewać.

Jak planujesz zamykać całość w szczelnej zabudowie czy raczej pół otwarte czy może całość otwarta ?
U mnie układ zamknięty nie przejdzie lampa HQI....... parowanie + skraplanie = O maj gat

W styrodurze rzeźbi się łatwo, w styropianie ciężej ale jak nie ma styroduru to i styropian dobry. Można użyć grubego i w nim wycinać albo cieńszy wykorzystać jako konstrukcję, popsikać go pianką, żeby uformować z grubsza to czego się oczekuje a potem ewentualny nadmiar pianki pościnać, pomodelować, porzeźbić w niej. Jeżeli mają rosnąć na takich ściankach mchy konieczne jest jakieś podłoże dla nich, więc nie obejdzie się bez torfu, chyba, że będą to mchy w emersie.

(24-01-2014, 17:28 PM)tatakuby napisał(a): Rysiu moje palu będzie pół otwarte. Dzisiaj po przemyśleniach będę musiał także coś wymyślić pod sufitem , aby ładnie zamaskować świetlówkę i ewentualne przewody pod deszczownię ( w planach także sterownik który będzie imitował deszcz)
Ja pokrywam całość ziemią kokosową a nie torfem Tongue Torf będzie ewentualnie w zagłębieniach dla roślin.
Ze styropianu też nie rzeźbię tylko szkielet cały z niego zrobiłem. Wszelkie wypuklenia i zagłębienia będą robione z pianki montażowej.

apropos relacji z wykonania i aranżacji paludarium to rzeczywiście strasznie mało w necie jest i trzeba zdać się na własne pomysły i eksperymenty.
Kilka kruczków też wam nie pokarzę abyście nie mieli za prosto Tongue Taki żarcik Big Grin

W necie jest masa tego Smile tylko czytać i szukać Smile
Każde paludarium jest inne, każdy ma inne oczekiwania więc nie sposób trafić na taki gotowy wzór. Poza tym nikt z nas nie chce wiernej kopii jakiegoś innego paludarium tylko chcemy miec swoją własną, oryginalną małą dżunglę. Gdy oglądamy jakieś paludaria nie bierzmy pod uwagę tylko estetyki, w jednym znajdziemy to a w innym coś innego co może podsunąć nam jakieś rozwiązania. To, żeby było ładniejsze, ciekawsze to już nasza w tym głowa. Nie ma gotowych być może recept na wszystko ale to tym lepiej bo mamy frajdę, że sami wpadamy na różne rozwiązania.
Co do lampy i jej zamaskowania to wkleję jutro zdjęcie jak ja maskuję lampe nad moją zieloną ścianą, deszczownię, a właściwie system zraszania pozasłaniam imitacjami konarów drzew, lianami. Takim elementem maskującym może być też zrobienie czegoś w rodzaju groty, zwisającej skały ze styropianu albo masy papierowej i w tym umieszczenie lampy. Wszystko zależy od charakteru paludarium, zbiornika, trzeba dopasować, żeby aranż pasował do pozostałych części.

Edit:

W linku poniżej babka robi właśnie taką grotę z masy papierowej. Ta grota ma inne przeznaczenie i ksztalt nieodpowiedni do maskowania lampy np. ale widać jaką techniką mozna to zrobić. Kobitka ma wiele innych filmików, w których robi cuda podobną techniką:
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
O, widzę, że ciekawy projekt Smile

Jakie wymiary akwarium i części paludaryjnej?
Może użyj naświetlacza/y LED np. 10W (tak jak ja) i schowaj je w wydłubanym kawałku pnia albo "opakowaniu" wykonanym tak samo jak ścianka. Jak nie chcesz nad to może w lewym górnym rogu na boku?


Ktoś wspominał o hydroponice. Warto ją zostawić i wkomponować w całość. Obecnie w swoim 540l filtracja opiera się tylko na hydroponice i roślinach zanurzonych bezpośrednio w akwarium. No2 i NO3 niemierzalne.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Akwarium o rozmiarach 150x50x60. Część paludaryjna 150cm i bok 50cm.
No własnie miałem w planie założenie naświetlaczy LED ale nie wiem czy zdadzą egzamin :/ Jednak przy T5 roślinki raczej na pewno będa pięknie rosły i się wybarwiały. Co do ulokowania oswietlenia i zamaskowania to już plan jest i tylko troszkę różni się od Twojego pomysłu Tongue ale to będzie wisienka na torcie i pokażę ja dopiero po zrobieniu projektu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
(29-01-2014, 13:27 PM)tatakuby napisał(a): Akwarium o rozmiarach 150x50x60. Część paludaryjna 150cm i bok 50cm.
No własnie miałem w planie założenie naświetlaczy LED ale nie wiem czy zdadzą egzamin :/ Jednak przy T5 roślinki raczej na pewno będa pięknie rosły i się wybarwiały. Co do ulokowania oswietlenia i zamaskowania to już plan jest i tylko troszkę różni się od Twojego pomysłu Tongue ale to będzie wisienka na torcie i pokażę ja dopiero po zrobieniu projektu.
Cinek nie mial jak sądzę na myśli naświetlacza led jako głównego oświetlenia tylko o zamontowanie dodatkowego refleksu światła w pobliżu wody jak w jego paludarium. Daje to efekt mgotania światła w akwarium. Możesz zobaczyć jego paludarium i to rozwiązanie na holenderskie.pl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Nie zdradzę cichlidae.pl i nie zaglądnę do konkurencji Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości