• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Macropodus ocellatus

#1
Wielkopłetw chiński, relatywnie spokojny, temperatura wody co najwyżej pokojowa, z wyraźnym okresem zimowego obniżenia (najlepiej nie wyżej niż 16 C). Parametry średnie, bez ekstremów. Kilka zdjęć (niestety słabych), w tym z lampą dla lepszego oddania barw. Prawdziwy festiwal kolorów w tracie tarła (zdjęcia z netu w większości nie przesadzają).


Załączone pliki Miniatury
                   
[-] Post Karl D. otrzymał 5 Lubię to od:
  • dzikakuna, Martinezio, mimo12, Papja, schmeichel
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Wiem, że nie powinno się dodawać posta pod postem, ale jakoś nie potrafię dodać fotografii do poprzedniego. Wydaje mi się, że na tej fotografii kolory samca są nieco lepsze.


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ciekawa ryba, ostatnie zdjęcie zdradza potencjał barw ale coś czuję, że to nie ostatnie słowo tego samca
Myślałem, że wszystkie wielkopłetwy mają ten charakterystyczny kształt ogona z tymi "wąsami", ten nie ma takich...

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Strefa przejściowa Jeziora Malawi...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(24-02-2024, 17:03 PM)Limak86 napisał(a): Ciekawa ryba, ostatnie zdjęcie zdradza potencjał barw ale coś czuję, że to nie ostatnie słowo tego samca
Myślałem, że wszystkie wielkopłetwy mają ten charakterystyczny kształt ogona z tymi "wąsami", ten nie ma takich...

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

To i tak nie jest największy i najbardziej kolorowy z moich samców tego gatunku (akurat temu udało się cyknąć w miarę dobre foto),  w pełni barw tylna połowa tułowia robi się czarna, a przednia część jasna w ciemne pręgi, a promienie płetw grzbietowej i brzusznej robią się naprawdę długie. W trakcie przepychanek/przy tarle, w emocjach kolory są mega nasycone. Są też one stosunkowo spokojne jak na wielkopłetwy. Ciekawostkę jest to, że w trakcie zimowania długie wyrostki płetw samców wyraźnie się zmniejszyły- teraz się wydłużają- bo temperatura w zbiorniku wzrasta (koniec zimowania). Niemiecka nazwa tego gatunku to między innymi 'rundschwanzmacropode" czyli wielkopłetw okrągłoogonowy. To jedyny przedstawiciel rodzaju Macropodus z takim kształtem płetwy ogonowej.
[-] Post Karl D. otrzymał 1 polubień od:
  • Limak86
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Wydaje mi się ,ze Twoje to formy ksantoryczne ale może faktycznie młode maja takie jasne ubarwienie.?
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(27-02-2024, 13:16 PM)galimedes napisał(a): Wydaje mi się ,ze Twoje to formy ksantoryczne ale może faktycznie młode maja takie jasne ubarwienie.?

To normalna nominalna forma. Wpadłeś w pułapkę zdjęć z internetu- ten gatunek to typowo zimnolubny Macropodus który naturalnie ma fazę „przestoju” podczas zimniejszych miesięcy. Nawet dorosłe samce wtedy nie są zbyt wybarwione. W momencie gdy przychodzi cieplejszy czas i zaczynają buzować im hormony to wtedy zaczyna się feeria barw.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
[-] Post Papja otrzymał 1 polubień od:
  • galimedes
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Nie, to nie jest forma ksantoryczna, jak i  żadna forma hodowlana, to ryby z lokalizacji Zhejiang Province (przynajmniej według sprzedawcy). Generalnie zarówno samce jak i samice są jasnokremowe, gdy emocje rosną- wtedy barwy zdecydowanie się zmieniają, są wręcz modelowe dla tego gatunku.
[-] Post Karl D. otrzymał 1 polubień od:
  • galimedes
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(27-02-2024, 15:24 PM)Papja napisał(a):
(27-02-2024, 13:16 PM)galimedes napisał(a): Wydaje mi się ,ze Twoje to formy ksantoryczne ale może faktycznie młode maja takie jasne ubarwienie.?

To normalna nominalna forma. Wpadłeś w pułapkę zdjęć z internetu- ten gatunek to typowo zimnolubny Macropodus który naturalnie ma fazę „przestoju” podczas zimniejszych miesięcy. Nawet dorosłe samce wtedy nie są zbyt wybarwione. W momencie gdy przychodzi cieplejszy czas i zaczynają buzować im hormony to wtedy zaczyna się feeria barw.

Witam, wpadłem w pułapkę zdjęć z czasopism Smile Smile nie z internetu... Mam o nich fajny artykuł w "Mocropode"  - wydanie po angielsku.. powodzenia i może zgłoszę się po młode... z zimowaniem jestem za pan brat...Smile
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości