• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zimowanie ziemiojadów

#1
Powiedzcie mi czy wszystkie gatunki ziemiojadów wymagają zimowania bo nie jest to jakoś jednoznacznie określone na forum.
SEMPER FI
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Nie, nie wszystkie. Na forum było to już kilkukrotnie pisane, że zimowania wymagają tylko Gymnogeophagus oraz brazyloidy( http://www.fishchannel.com/freshwater-aq...soids.aspx ).
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
"Zimują" ziemiojady z tych regionów świata gdzie jest klimat umiarkowany (często nieco cieplejszy niż u nas), np. Argentyna. Są to np ziemki z grupy gymnogeophagus. Większość innych o których tu na forum mowa pochodzą z tropików i wymagają temp średniej 26st. To tak w skrócie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Jak się ma zimowanie do sytuacji gdzie trzymamy ryby przez okres letni na dworze?
Czy i kiedy mają to zimowanie?
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(18-01-2021, 20:49 PM)Sloma napisał(a): Jak się ma zimowanie do sytuacji gdzie trzymamy ryby przez okres letni na dworze?
Czy i kiedy mają to zimowanie?
Zimowanie to mimo wszystko utrzymanie ich w temperaturze poniżej 20*C. Ryby wtedy mniej żerują i nie rozmnażają się.

W lecie na polu/dworze/zewnątrz( Big Grin ), to mimo wszystko ciepła woda. Ryby mają pełno jedzenia, do tego amory im w głowie.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(18-01-2021, 21:02 PM)Ruki napisał(a):
(18-01-2021, 20:49 PM)Sloma napisał(a): Jak się ma zimowanie do sytuacji gdzie trzymamy ryby przez okres letni na dworze?
Czy i kiedy mają to zimowanie?
Zimowanie to mimo wszystko utrzymanie ich w temperaturze poniżej 20*C. Ryby wtedy mniej żerują i nie rozmnażają się.

W lecie na polu/dworze/zewnątrz( Big Grin ), to mimo wszystko ciepła woda. Ryby mają pełno jedzenia, do tego amory im w głowie.

Jak zabierałem swoje z ogrodu to woda miała 9*C...;-) Ale fakt trudno określic kiedy jest to zimowanie podczas trzymania latem ryb na zewnątrz...Jak je wyniosłem woda miała 14-18*C, potem przez całe lato nie więcej niż 24 i potem spadek do 9. Może jeszcze potrzymałbym je dłużej, ale G. balzanii już tego nie akceptowały...
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Czyli jak chcemy ryby wynieść na dwór jak najwcześniej, kiedy temp.jest jeszcze niska, a w domowym zbiorniku mamy te 21 stopni to ryby aklimatyzujemy do chłodniejszej wody, potem woda stopniowo się ogrzewa i po okresie letnim ochładza. 
Chcąc je trzymać jak najdłużej na dworze, to znow wyławiamy je powiedzmy z temp. 10 stopni i aklimatyzujemy do teml. 21 stopni w zbiorniku domowym. Tak to rozumieć?
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Witam, dokładnie Sławek, więc wówczas ryby mają 2 lata i 2 zimy w roku.
Czy to jest dobre dla naszych ryb..? nie wiem... Wiem natomiast, że rozglądam się za chłodziarką do akwariów , tak aby nie musieć wynosić ich na dwór w celu przezimowania. Można też poczekać aż na dworze będzie prawdziwe lato ( Maj/czerwiec) i wpuszczać je do wody która ma ok 22-23 C i dłużej czekać jesienią aby chociaż przez te 2 miesiące miały zimowanie ( 10-20 C ). Wówczas mają jedną krótką zimę w roku i długie lato. Teraz mam moje Gymnosy w budynku gospodarczym który ma wydzielone małe pomieszczenie w którym utrzymuję ok 16-17 C. Woda w akwarium jest chłodniejsza i ma 12-13 C . Tak siedzą już od listopada. Ale niestety muszę opuscić ten budynek w drugiej lokalizacji nie mam już takich możliwości.. Stąd pomysł z chłodziarką ...
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Mnie przenoszenie ryb ogród-dom nie interesuje i tu zaczyna być problem z ewentualnym trzymaniem ryb "zimowanych".
Chodzi mi po głowie taki pomysł czy jest możliwość zbudowania na zewnątrz zbiornika na stałe, dobrze zaizolowanego, zimą podgrzewanego aby ryby mogły w nim przebywać cały rok.
Zakładam że na okres zimowy uruchamiałbym grzałkę w celu zapewnienia minimalnej temp. np. 12-15 stopni, światło sztuczne z programatorem.
Na lato otwierane by to było a na zimę zamykane jakaś obudową termiczną. Może np. spód i trzy boki zaizolowane na stałe i ładnie wykończone jakimś drewnem a na zimę dokładana osłona przednia i górna.
Tylko słaby jestem z termodynamiki i raczej ktoś musiałby się wypowiedzieć jak izolacja jaki bilans energetyczny itp.

(19-01-2021, 15:16 PM)galimedes napisał(a): Witam, dokładnie Sławek, więc wówczas ryby mają 2 lata i 2 zimy w roku.
No tak mają, ale czy wówczas szybciej się nie starzeją?
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Photo 
(18-01-2021, 22:06 PM)arsik napisał(a):
(18-01-2021, 21:02 PM)Ruki napisał(a):
(18-01-2021, 20:49 PM)Sloma napisał(a): Jak się ma zimowanie do sytuacji gdzie trzymamy ryby przez okres letni na dworze?
Czy i kiedy mają to zimowanie?
Zimowanie to mimo wszystko utrzymanie ich w temperaturze poniżej 20*C. Ryby wtedy mniej żerują i nie rozmnażają się.

W lecie na polu/dworze/zewnątrz( Big Grin ), to mimo wszystko ciepła woda. Ryby mają pełno jedzenia, do tego amory im w głowie.

Jak zabierałem swoje z ogrodu to woda miała 9*C...;-) Ale fakt trudno określic kiedy jest to zimowanie podczas trzymania latem ryb na zewnątrz...Jak je wyniosłem woda miała 14-18*C, potem przez całe lato nie więcej niż 24 i potem spadek do 9. Może jeszcze potrzymałbym je dłużej, ale G. balzanii już tego nie akceptowały...

Taki karnister z wyciętą górą , będzie ok do zimowania harem G. Batovi blue i harem g Terrapurpura? w jakim okresie najlepiej rozpocząć takie zimowanko?
Stał by na balkonie , normalnie z filtrem zewnętrznym. Piasek na dno i jakiś mały korzeń i kilka kamieni plus luzem pływający rogatek albo  moczarka.
Tak sobie myślę ,żeby je przenieść z domu na balkon już w kwietniu nawet na początku i na wszelki wypadek dolożyć grzałke i ustawic termostat na 15C w razie dużych spadków temperatury


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości