• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: wzrost skalarów

#21
Zostawiam. W tej chwili się opiekują nawet w baniaku ogólnym. Ilość... hmm jeden przy drugim wisi i macha ogonkiem na korzeniu. Takie poletko 6x1.3cm Big Grin Żeby w ogólnym doczekać się pływającej młodzieży muszę pozostawić małego leda nad nimi na noc.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Ja zaobserwowałem że młode dużo szybciej rosną jak rodzice się nimi opiekują i te 2zł z 6 tygodni można osiągnąć właśnie zostawiając młode z rodzicami. Bez rodziców młode rosną dużo dużo wolniej. Znam przypadek że wielkość 2zł młode osiągnęły po pół roku. A młode z następnego tarła tej pary osiągnęły 2zł po 6tyg gdy się je zostawiło z rodzicami.
Jest też duża różnica w ilości młodych. Gdy para opiekuje się ikrą ja miałem średnio po 250 młodych, przy czym pochwalę się raz miałem 520 młodych i wszystkie doprowadziłem do wielkości 4cm długości. Ale to dzięki gorliwej opiece rodziców w pierwszych tygodniach życia skalarków.

Gdy na początku przygody ze skalarami odbierałem parze ikrę często młodych było mało 20-50szt i rosły wolniej. Uznałem więc, że nie ma sensu się tak męczyć. Jak para chce mieć młode to musi się sama nauczyć o nie dbać a jak nie to nie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
No jest dokładnie tak jak mówisz Smile To moje ulubione ryby i chciałbym mieć je wszystkie Wink
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Przepraszam, że odkopuję stary temat i że mam takie trywialne pytanie, ale dopiero zaczynam przygodę ze Skalarami (kurcze aż się bałem napisać: Skalarami po tej dyskusji o poprawnym nazewnictwie :-) )

i chciałbym spytać gdy rozmawiacie o rozmiarze Skalarów to czy to oznacza, że mówicie o rozmiarze od czubka pyszczka do nasady płetwy ogonowej?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Nie ma za co przepraszać, jak chce się rozwijać Wink
W akwarystyce mówi się zazwyczaj o długości całkowitej (total length, TL), czyli z płetwą ogonową. Tak jest nam łatwiej rybę zmierzyć przykładając linijkę do szyby Wink
W ichtiologii najczęściej używa się długości standardowej (standard length, SL), czyli bez płetwy ogonowej. Ten wymiar masz najczęściej podany w pracach naukowych.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Pozwólcie, że napisze trochę więcej o wymiarowaniu Skalarków. Smile
Larwy Skalara o długości kilku lub kilkunastu mm mają odpowiednio małe płetwy i w opracowaniach, siłą rzeczy podawana jest długość całkowita.  
W akwarystyce sprawa może się skomplikować w odniesieniu do podrostków i dorosłych skalarów ze względu na różne wydłużenie płetw u różnych form „weloniastyh” (można by pisać o kilku ich standardach). Przy porównaniu wzrostu takich form, sensowniejsze byłoby podawanie długości bez płetwy ogonowej. Akwarysta powinien w takim przypadku napisać, że podaje długość SL bo w domyśle stosujemy TL.
W USA akwaryści przyjęli sposób podawania całkowitej długości narybku Skalara w odniesieniu do średnicy monet dolara i może przez analogię nasi koledzy wprowadzili - 2 zł.
Długość horyzontalna Skalara mamy z głowy, pozostała jeszcze bardzo ważna wysokość „czubkowa”. Od czubka płetwy grzbietowej do czubka płetwy odbytowej, czyli wysokość Skalarka. Najłatwiej ją określić, stosunkiem długości płetwy grzbietowej (liczonej od czuba do nasady) i długość płetwy odbytowej do wysokości ciała (1:3). Przy prawidłowej budowie podrostka i dorosłego egzemplarza, długości obu płetw powinna być nie mniejsze od wysokości ciała i najlepiej gdyby płetwy były jednakowo długie.
Dalej można by zwymiarować oko, płetwy brzuszne, pokrywy skrzelowe, płetwę ogonową. Jedynie płetwom piersiowym dajmy spokój.    
Takie wymiarowanie potrzebne jest nam do określenia prawidłowych proporcji, które decydują o wartości ryby. Najpiękniej wygląda Skalar gdy ma klasyczne proporcje. Z grubsza powinno wyglądać to tak: ciało o kształcie okrągłym lub lepiej pionowej elipsy, jednakowo długie płetwy grzbietowa i odbytowa, które są nieco dłuższe od wysokości ciała, oko małe nie za duże w porównaniu do głowy. Jednakowa długość płetw i proporcje oka są powszechnie bagatelizowana przy zakupie ryb. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Smile 
   
Zdjęcie P.leopoldi z 6 lutego. Rybki są wielkości ok. "ćwierćdolarówki"[Obrazek: smile.gif]

   
Zdjęcie z 18 marca. Widać, że podrosły

   
Zdjęcie z 6 lipca. 

Po 5 miesiącach ryby sa ok. 3 razy większe. Trzymam je w 120 gl z wodą po RO. Karmienie: karma sucha, mrożona ochotka i raz dziennie żywa rozwielitka lub żywa larwa komara (której teraz mam w nadmiarze[Obrazek: wink.gif])
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Ja rozumie, że się ma coś co można porównać do dolara ale u nas bida Bezradny i milimetry by się przydały  Usmiech To ostatnie zdjęcie Żaglowca Leopolda bardzo dobre, klasyczny wygląd. Masz piękne, zdrowe ryby.

Czy to dzikusy ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Nie za dobrze je karmisz? Po wyglądzie widać ze nie żałujsz im papu. Ile karmisz?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Cze Iku. Podziel się wiedza na ich temat w temacie o nich http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=4200
Bardzo mnie ciekawią, ja swoje już troche trzymam, ale nic się umnie nie dzieje. Właśnie planuje powiekszyć stadko o kilka dzikich sztuk.
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości