• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: wzrost skalarów

#11
po 6-8 tygodniach od złożenia ikry młode powinny być ciut większe od 2zł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Killifish. Co do zawartości skalara w skalrze - jest tak jak z filmem, w którym bohater pędził wódę i zastanawiał się ile jest cukru w cukrze.

Szanowni koledzy ułatwmy sobie życie i przyjmijmy w pewnym stopniu uproszczenia, że chowamy i hodujemy w akwariach:
1. Żaglowce - Żaglowiec altum(Pterophyllum altum), Żaglowiec Leopolda (Pterophylum leopoldi), Żaglowiec skalar(Pterophylum scalare). Mam na myśli te dzikie i kolejne pokolenia po dzikusach. Wszystkie wynalazki ostatnich lat wsadźmy do jednego wora „Żaglowiec skalar” i tylko dopiszmy skąd pochodzą np.: Żaglowiec skalar Manakapuru, Żaglowiec skalar Peru, Żaglowiec skalar Santa Izabel, Żaglowiec skalar Rio Negro itp. Naukowcy za kilka lat zbadają je i wtedy będziemy wiedzieć czy to odmiany Żaglowca skalara czy nowe gatunki.

2. Skalary – czyli wszystkie odmiany hodowane od 100 lat oraz ich krzyżówki z dzikusami. Skalar ma geny Żaglowca skalara i Żaglowca Leopolda oraz inne pochodzące od odmian i form barwnych nazwijmy to grupy Pterophyllum scalare.

Błąd który jest często powielany przez autorów książek i artykułów o Ptrophyllum to utożsamianie Żaglowca skalara ze Skalarem. To tak jak z wilkiem, który się dostał w łapy człowieka – już nie jest wilk a psem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Ale tłumaczysz coś co wielu doskonale wie, a ja jako, bojownikarz znam doskonale. Bojownik wspaniały WF a ten kubkowy, to odmienne ryby. Podobnie mamy z gupikami. Ale zawsze podaje się nazwe protoplasty, zawsze. Dlatego mamy Betta splendens HM Super Delta i Pterophyllum scalare Platinum Wink
Uspokajam Ciebie - doskonale wiemy, że to hodowlane krzyżówki w obrębie gatunku, formy barwnej czy rodziny. Zatem to formy hodowlane.

Twoje uproszczenie podoba mi się, warto wydać to drukiem, może się przyjmie. Od razu nadmieniam, nie jest to łatwe, robiłem to swego czasu z kolegą Darkiem, w sprawie bojownika wspaniałego, jako określenia ryby dzikiej i bojownika syjamskiego, jako form hodowlanych. Poszło drukiem, nie przyjęło się.

Na tym forum wyraźnie zaznaczamy jakie ryby z Pterophyllum posiadamy, zarówno epitety gatunkowe, oznaczenia WF (odłów), F1, F2, ... (kolejne pokolenia po dzikich), czy oznaczenia barwne czy handlowe, występują we wpisach. Dbamy o to Smile

<mam lenia i wybaczcie brak kursywy> Big Grin

PW poszło

Ważne: wytyczne sędziowskie w Polsce, nie dzielą skalara. Jest dziki i hodowlane. Zmiane warto zacząć od wytycznych PKMD. Powidzenia Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Widzę że więcej piszemy o nazewnictwie niż o wzroście Skalarów a przecież stopień trudności odpowiedzi jest odwrotny.

Na nazewnictwo łacińskie rodzaju Pterophyllum nie mamy żadnego wpływu a w nazewnictwie polskim panuje chaos. Jak długo nie wprowadzimy porządku tak długo w necie będą jałowe dyskusje o przysłowiową marchewkę. Trudno prowadzić dyskusję czy pochwalić się osiągnięciami jeśli nie wiadomo tak do końca o jakiej rybce piszemy (przykład ten wątek). Dodatkowe zamieszanie wprowadzają pośrednicy handlu skalarami. Odnoszę wrażenie, że niektórzy z nich uważają, że im bardziej mętna woda tym lepiej biorą ryby. Stąd moje powtarzanie wydawało by się oczywistości.

Piszesz o konieczności zmiany „świadomości” PKMD - też tak myślę. Mysl Sprawa nazewnictwa odmian i form barwnych Skalara w Polsce nie istniej. Bez rozpropagowania znajomości historii powstawania odmian Skalara i z tym związanej genetyki, rozpoczęcie takiej dyskusji jest niemożliwe. Należałoby więc zacząć od „uświadamiania”.

Jak piszesz o bojownikach to – trafiłem w necie na opracowanie tabelaryczne „wieku i tempa wzrostu bojek od wylęgu do wieku dojrzałego”. Bardzo mi się spodobało zestawienie w tej tabeli - wieku, długość i fotografii rybki adekwatnej do wieku rybki. Początkujący hodowca bojek ma prosty wzorzec dla sprawdzenia swoich dokonań hodowlanych. Jest oczywiste, że taka tabela siłą rzeczy to pewien kompromis a więc duży stopień uproszczenia i nie może być traktowane jak wyrocznia, tylko wskazówka czy podjęliśmy prawidłowe działania hodowlane. Podobny wzorzec przydałoby się amatorom hodowli Skalarów.
Więc chwalcie się wzrostem waszych rybek.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Czyli skalar zostaje skalarem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Oj Rysiu ale z Ciebie filut. Tak żeś mnie skołował, że nie wiem co odpowiedzieć. Bezradny

Rzecz w tym co rozumiesz pod słowem skalar. Bo jak jest pisany z dużej litery to tłumaczyłem w postach wyżej ( polecam ten z wilkiem i psem) a jak masz na myśli Żaglowce to już nic z tego nie wiem. Glupol
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Skalar po 5 miesiącach ma 5-6 cm.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
A gdybyś był tak uprzejmy i napisał jeszcze:
1. Jaka to odmiana barwna skalara.
2. Jaką długość miały po 1 tygodniu, 2 tygodniach.
3. Jaką długość miały po 1 miesiącu, 1,5 tygodniu, 2 miesiącach.
4. Krótko o warunkach hodowli: wielkość zbiorników, parametry wody, długość oświetlenia w ciągu doby, pokarm itp.
A może zaczerpnąłeś tę informacje z jakiegoś innego źródła – jakiego?
Gdy będziemy mieli takie informacje od większej ilości osób to wyciągniemy wtedy sensowne wnioski – jak powinny rosnąć nasze Skalary.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
1. Nie ma to wg mnie znaczenia.
2. 6-8 tyg wielkosc 2zl, 5 miesiecy - 5-6cm
4. U mnie się trą w gh 0 i gh 3. Kiedyś w 6gh. Ph 5.6-7.5. Własne doświadczenia, a o plotkach się nie wypowiadam. Dobrana para potrafi się wycierać co 2 tygodnie. Świecę od 15 do 22/23. Pokarm mrożonki. Teraz też granulat.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
(16-12-2013, 19:16 PM)soltarus napisał(a): 1. Nie ma to wg mnie znaczenia.
2. 6-8 tyg wielkosc 2zl, 5 miesiecy - 5-6cm
4. U mnie się trą w gh 0 i gh 3. Kiedyś w 6gh. Ph 5.6-7.5. Własne doświadczenia, a o plotkach się nie wypowiadam. Dobrana para potrafi się wycierać co 2 tygodnie. Świecę od 15 do 22/23. Pokarm mrożonki. Teraz też granulat.

Ile masz młodych z jednego tarła?
Skoro co dwa tygodnie się wycierają to rozumiem że zabierasz im ikrę, nie zostawiasz parze do opieki?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości