• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Tanganika w 30 litrach?

#1
Zwolniło się u mnie akwarium o pojemności 30 litrów [40x25x30]. Woda w kranie ma pH 7,8, gH 8, ale zatwardzimy jak trzeba. Pytanie moje - czy widzielibyście w takim baniaku parkę jakichś muszlowców? Jeśli tak, to jakie gatunki? Oczywiście nic na siłę, ryby się męczyć nie mają i będę kombinował dalej w razie czego. Pomyślałem o Tandze, bo rozważam aranżację czegoś mocno różnego od 120 litrów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Zastanowiłbym się nad parką brevisów lub małym stadkiem 1+2 speciosus, meleagris lub ocellatus (konieczna uważna obserwacja czy samiec nie jest zbyt agresywny wobec nie gotowych do tarła samic), ewentualnie 5-6 mulifasciatosów lub similisów. Wszystkie układy jednogatunkowe.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Jasne, że w takim słoiku tylko jeden gatunek. Similisy to moi faworyci z wymienionych, ale proponowana liczba mnie mocno zaskakuje. Myślałem (i tu i ówdzie czytałem, szczególnie seriouslyfish), ze 1+2 to będzie absolutny max i mocno na styk, a nawet dosyć ciasno. Jak to z tymi rybami jest?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Taki malutki zbiorniczek to minimum dla pary L. brevis lub L. speciosus. Dla pozostałych jest zdecydowanie za mały, a zwłaszcza dla L. ocellatusów. Są zbyt agresywne. Co do multików to nie wyobrażam sobie trzymać 5 ryb w takim małym akwarium. Po dobraniu się pary może być "sajgon".
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Grehu multiki i similisy lepiej się czują w gupach. Samce potrafią swietnie się dogadywać z sąsiadami. Dlaczego speciosus tak a ocellatus nie? Ich zachowania sa bardzo zbliżone. Agesja wynika z kilku czynników: terytorium, braku pożywienia i gotowości do tarła samicy. Można je wyeliminować. Według mnie taki układ może funkcjonować.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ale w 30 litrach? To jest za mały zbiorniczek jak na tanganike. L. speciosus pomylił mi się z signatusem Wink. A o L. ocellatusie czytałem i słyszałem, że jest bardzo agresywny - nie wpuściłbym go do moich caudopunstatusów.
Osobiście miałem wątpliwości czy wpuścić multiki do mojej trzysetki z caudopunctatusami. Z racji tego czy po dobraniu się pary z gupy rybek pozostałe nie zostaną przegonione przez opiekującą się potomstwem parę. Teraz wydaje mi się, że chyba warto spróbować.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Moja opinia jest taka, że 30 litrów zupełnie nie nadaje się dla ryb z Tanganiki, nawet dla łagodnych brevisów.

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dzięki za naświetlenie sprawy. Dokładnie sobie to przemyślałem i Tanganiki do 30 litrów wciskać nie zamierzam. Przyjdzie czas na jakiś przyzwoity zbiornik pod ten biotop. Tutaj zawitają za to małe żyworódki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Okok
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości