• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Coptodon snyderae

#1
Choć to nie mój konik i nie moja ulubiona rodzina pielęgnic, muszę powiedzieć ,że rybska mi się podobają, nie tylko kolorystycznie (to o czym wspomniał Darek - pastele) ale i behawioralnie. Pochodzą z kraterowego jeziora Bermin (są endemitami) i znajdują się na czerwonej liście zagrożonych gatunków.
Są to dość dynamiczne i agresywne ryby. Wszystkie mają pyski podrapane po przepychankach i szarpaninach. Mam u siebie 4 sztuki od Darka i co ciekawe, para dobrała mi się z dwóch większych (myślałem, że mniejsze to samice). Wczoraj odbyło się tarło i tak jak podejrzewałem (i co wyczytałem konkretnie o C. snyderae), lubi wycierać się w grotach. Woda w Bermin ma pH w okolicach 7,5 jest dość miękka a konduktancja wynosi ok 80 mikrosiemensów - to tyle o parametrach wody, co można znaleźć w opracowaniach. Na dnie muł pokryty warstwą liści, gałęziami i kłodami. Zdajdziemy tam też skały. Na dzieńdzisiejszy więcej powiedzieć nie mogę, a jeśli chodzi o zagadkę czy to na pewno C.snyderae, może być tak, choć już tylu speców się wypowiedziało, że nigdy nie zostanie rozwiązana, trzeba poprostu w to wierzyć Smile

Pozniżej pare fotek oraz filmik (w HD, choć jakoś nie powala), który zrobiłem podczas tarła.

   

   

   

   

   

   

   


"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
movie jako prywatny jest na YT proszę Pana Wink
[Obrazek: 1.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(22-11-2013, 15:16 PM)reeadon napisał(a): movie jako prywatny jest na YT proszę Pana Wink

Już, zawsze zapominam Smile
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ożesz ty Kubo Tongue Pięknie!

Jak przystało na kraterówki - są super. Mam nadzieję, że kiedyś wyjaśni się, który gatunek pływa w naszych akwariach, i że nie będzie to hybryda - o ile w ogóle dałoby się rozpoznać (przy badaniu uzębienia i innych cech char. dla gatunku) czy to "dobry" gatunek czy miks... Wydaje mi się jednak, że będzie to któryś z opisanych gatunków, bo inne były w Europie raczej nieliczne (w akwariach w USA, z tego co wyszukał Kuba - mogą być obecne 3 gatunki).

Może w najbliższych latach w europejskich akwariach pojawią się inne gatunki, np. C. imbriferna, C. flava czy C. thysi? Byłoby sympatycznie, zwłaszcza, że te trzy wymienione gatunki różnią się od pozostałych w dość znaczny sposób.

Czekam na filmik z narybkiem Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Świetne ryby. Kolor genialny, pięknie wyglądają na tle korzeni. Zamieszkały w tym nowym akwarium? Pokażesz zdjęcie całości?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(22-11-2013, 22:32 PM)maskotus napisał(a): Świetne ryby. Kolor genialny, pięknie wyglądają na tle korzeni. Zamieszkały w tym nowym akwarium? Pokażesz zdjęcie całości?

Tak, w tym co ostatnio stawiałem, przygotowywane było pod inne rybska, ale póki co nie są dostępne, więc mam "snajderki" Smile Zdjęcie całości jakoś może pyknę na dniach Wink
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Obserwowałem okoł 2 lat temu pare tych ryb z około 200 sztuk narybku - nie chciałbym byc inna rybą z nimi w zbiorniku. Według mnie nic się nie uchowa. Atakowały wszystko co zbliżyło się do zbiornika. Rzeczywiście są przepiękne i dość spore - z tego co pamiętam samiec miał około 20 cm.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(23-11-2013, 16:21 PM)Sendog napisał(a): Obserwowałem okoł 2 lat temu pare tych ryb z około 200 sztuk narybku - nie chciałbym byc inna rybą z nimi w zbiorniku. Według mnie nic się nie uchowa. Atakowały wszystko co zbliżyło się do zbiornika. Rzeczywiście są przepiękne i dość spore - z tego co pamiętam samiec miał około 20 cm.

Obserwowałeś inne ryby. Rodzice, dziadkowie - max 12cm z tego co wiem. Ale agresja podobna.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Kuba tak były opisane w Diskusie i uwierz mi samiec nie miał 12 cm
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(23-11-2013, 20:19 PM)Sendog napisał(a): Kuba tak były opisane w Diskusie i uwierz mi samiec nie miał 12 cm
Anton opisuje C. snyderae(w książce jeszcze przed rewizją, jako Tilapia) i pisze tam, że dorasta do 6 cm(w naturze), a w akwariach trochę większa.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości