• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Projekt "rozwielitka"

#1
Witam. Pomyślałem, że podzielę się z wami moim pomysłem na hodowlę rozwielitki. Wiadomo jak trudno o żywy pokarm, zwłaszcza w zimie. W lecie też różnie bywa. Kiedyś mieszkałem bardzo blisko czystego ziornika naturalnego z rozwielitką, ale po przeprowadzce jest daleko, do tego w zimie zamarza, w lecie wysycha, więc zostaje tylko okres przejściowy.
Postanowiłem więc rozpocząć hodowlę w domu. Ponieważ mam pod połową domu dość wysokie podpiwniczenie, pomyślałem, że szkoda aby się marnowało i zbudowałem tam zbiornik. Konstrukcja drewniana (2"x4"), wyłożona materiałem, na którym na codzień drukuję banery.

.jpg   P1050010.JPG (Rozmiar: 59.53 KB / Pobrań: 395)
Poczatek

.jpg   P1050012.JPG (Rozmiar: 69.44 KB / Pobrań: 394)

.jpg   P1050014.JPG (Rozmiar: 69.7 KB / Pobrań: 393)
Do wzmocnienia użyłem stare deski i panele podłogowe

.jpg   P1050018.JPG (Rozmiar: 37.23 KB / Pobrań: 393)
Wyłożenie grubym materiałem do drukowania banerów

.jpg   P1050019.JPG (Rozmiar: 53.49 KB / Pobrań: 394)
Mieszanka liści i ziemi z miejsca gdzie kiedyś łowiłem rozwielitkę

.jpg   P1050022.JPG (Rozmiar: 89.61 KB / Pobrań: 395)
Zbliżenie liści

.jpg   P1050190.JPG (Rozmiar: 57.57 KB / Pobrań: 397)
Zalane wodą deszczową.

Po dwóch tygodniach zbiornik jest pełen żywej rozwielitki. Jest też troszkę oczlika i cyklopa. Niestety ponieważ użyłem wody deszczowej, która dłuższy czas stała na zewnątrz mam również trochę komarów (larwy, poczwarki i dorosłeHaha)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Bardzo dobry pomysł ,a te żyjątka to ryby zjędzą wszystkie .
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(11-11-2013, 13:21 PM)Kierowca Bombowca napisał(a): Bardzo dobry pomysł ,a te żyjątka to ryby zjędzą wszystkie .
Jest też inna ciekawostka. Zauważyłem kilka dorosłych sztuk (ok. 2cm) brine shrimp. O ile wiem jak mogły sie tam dostać, to nie wiem jak mogą tak długo żyć w słodkiej wodzie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Brine shrimp = artemia Wink Te żyjątka mają szeroką tolerancję dla zasolenia, może akurat odpowiada im ta woda?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
bez cyrkulacji wody? tam jest zupełna ciemnica??
Twardym trzeba być dla siebie, nie dla ludzi...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(11-11-2013, 18:58 PM)3runer napisał(a): bez cyrkulacji wody? tam jest zupełna ciemnica??
Dokładnie. W tej chwili jest tam ponad 1000 litrów wody (docelowo będzie prawie 2000) więc cyrkulacja może nie jest konieczna, ale faktycznie o tym myślałem, żeby dołożyć coś, ale nie wiem co. Może jakieś sugestie?
Co do światła to znalazłem w internecie informację, że fatycznie nie musi być światła. Najważniejsze to jedzenie. Aczkolwiek o świetle też myślałem, ale ze względów bardziej praktycznych: łatwiej wtedy łowić rozwielitkę czy larwę komara niż z latarką w ręku.
Zastanawiam się też czy nie spróbować rozdzielić hodowli oczlika i cyklopa. Na początek w małych pojemnikach, bo jest ich bardzo mało.Huh
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
delikatny ruch tafli chyba nie zaszkodzi, tam gdzie zwykle łowiłem robaka wiatr załatwiał wymianą gazową, bo to były bajora bez przepływu wody

światło to chyba zwykła jedna świetlówka starczy zapalana do łowienia

co robi za żarcie?? zielona woda?? to co się samo "stworzy" z podłoża?? coś dorzucasz??
Twardym trzeba być dla siebie, nie dla ludzi...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Iku, bez światła plankton nie pobiera prawie w ogóle pokarmu- taka charakterystyka jego żywota. Dlatego w hodowlach światło często jest 24h na dobę.
Cyrkulacja wskazana, ale niezbyt silna- mała turbinka do mieszania wody wystarczy.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(11-11-2013, 22:20 PM)3runer napisał(a): delikatny ruch tafli chyba nie zaszkodzi, tam gdzie zwykle łowiłem robaka wiatr załatwiał wymianą gazową, bo to były bajora bez przepływu wody
Muszę poszukać jakąś najmniejszą turbinkę.
(11-11-2013, 22:20 PM)3runer napisał(a): co robi za żarcie?? zielona woda?? to co się samo "stworzy" z podłoża?? coś dorzucasz??
Jeszcze nie karmiłem, ponieważ hodowla jest świeża, ale planuję koński nawóz plus drożdże (ktoś tak robił na tym forum).

(11-11-2013, 23:41 PM)Ruki napisał(a): Iku, bez światła plankton nie pobiera prawie w ogóle pokarmu- taka charakterystyka jego żywota. Dlatego w hodowlach światło często jest 24h na dobę.
Całodobowe oświetlenie odpada ale kilka godzin czemu nie. Czy rodzaj światła będzie miał znaczenie? Chodzi mi o długość świetlówki (zbiornik ma ponad 3 metry) i jej parametry (3000K, 55000K?). Czy raczej to nie ma dużego znaczenia?
Jak narazie są bez światła i jest ich coraz więcej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Obojętnie jako światło, niech się tylko coś świeci- wystarczy kilka watów, niech będzie jasno.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości